Jazda vlakom s otvorenými dverami definitívne skončí až výmenou všetkých starých vozňov

Za posledných šesť rokov evidujú železničiari dva prípady vypadnutia z vlaku. V jednom bol alkohol, druhý sa nevysvetlil.

Foto: Ilustračné – CREATIVE COMMONS

Cesta vlakom môže byť dnes viac alebo menej pohodlá. Pasažieri sa môžu previezť v klimatizovaných EC vlakoch či v rýchlikoch s obsluhou, ale aj v starších schátranejších vozňoch, v horšom prípade aj s výhľadom cez otvorené dvere.

Ten druhý prípad dokumentuje jazda na trati z Nových Zámkov do Komárna z konca apríla tohto roku:

Ako často sa to stáva nikto nevie. Štatistiky logicky zachytávajú iba prípady, ktoré cestujúci či sprievodca zachytia a potom aj nahlásia.

„Tohto roku sme zaevidovali osem sťažností podobného charakteru. Každý prípad vždy prešetríme a prijímame opatrenia, aby sa už neopakoval,“ píše hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč.

Čo presne sa stalo na južnej trati nevedia železničiari z videa presne vyhodnotiť. Na tejto trase premávajú aj moderné súpravy s automatickým blokovaním dverí, no v danom čase boli niektoré nahradené staršími jednotkami spred roku 1989 – to sa stáva počas opráv či pravidelnej údržby.

Staršie dvere môže otvoriť aj sám cestujúci alebo stačí, že sa na stanici nezavrú na západku. Keď vlak zrýchli a dvere sa otvárajú v protismere jazdy, môže ich otvoriť nápor vzduchu – to sa zrejme stalo aj v spomínanom prípade. Ďalšia možnosť je, že cestujúci vystupuje z  opačnej strany, dvere nezatvorí, ale sprievodca ich od stanice nevie odkontrolovať.

Za posledných šesť rokov dva ťažké prípady

Železničiari avizujú, že ťažko odkontrolovateľný problém s dverami až na nepredvídateľné závady pominie, len čo budú všade jazdiť zmodernizované alebo úplne nové vlaky. Ich blokačný systém zaisťuje, že ak sú niektoré dvere otvorené, vlak zo stanice nevyrazí.

Dovtedy bude riziko väčšie a podľa skúseností železničiarov ho netreba podceňovať ani na pomalších regionálnych trasách.  Svedčia o tom podľa nich dva vážne prípady z posledných šiestich rokov.

Jeden je z roku 2014: Keď v marci vchádzal osobný vlak do stanice Vrútky, nástupné dvere sa otvorili a cestujúca vypadla. Výsledkom boli podľa železničiarov ťažké zranenia a dôvodom nielen starší typ vlaku.

„Postihnutá žena bola v čase nehody pod vplyvom alkoholu, pri prejazde vlaku ľavotočivou zákrutou stratila rovnováhu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |