Denník N

Boj proti fašistom podporí aj prezident Kiska, vystúpi v Banskej Bystrici (+video)

Prezident Andrej Kiska spustil aj vlastnú Výzvu proti extrémizmu. Foto - FB Andreja Kisku
Prezident Andrej Kiska spustil aj vlastnú Výzvu proti extrémizmu. Foto – FB Andreja Kisku

Po diskusiách na miestach, kde je silný Kotleba, uzatvára iniciatíva Zabudnuté Slovensko svoj prvý rok v Banskej Bystrici. Aj s prezidentom, Emíliou Vášáryovou či Michalom Kaščákom.

Prezident Andrej Kiska sa na začiatku apríla pred synagógou v Brezne postavil zoči-voči kotlebovcom a chvíľu hovoril aj k poslancovi Milanovi Mazurekovi. Takéto gesto spravil ako prvý z vrcholových politikov.

Teraz Kiska priamo podporí občiansku iniciatívu Zabudnuté Slovensko, ktorá už rok organizuje debaty o extrémizme na miestach, kde mal líder ĽSNS Marian Kotleba veľkú podporu.

Prezident vystúpi na pondelkovej akcii Zabudnutého Slovenska v Banskej Bystrici. Jeho prejav zaznie na Námestí SNP v záverečnej časti koncertu a diskusie, ktorá sa má konať od 16.00 do 19.00.

Banská Bystrica je miestom, kde v jesenných župných voľbách zvedú politici aj aktivisti priamy súboj s Marianom Kotlebom, ktorý tam obhajuje post župana a v doteraz jedinom zverejnenom prieskume verejnej mienky je zatiaľ najsilnejším kandidátom.

Video: Vášne, krik aj odvaha: Takto to vyzerá na debatách o extrémizme
autori: Martina Koník, .týždeň a RTVS

Aj Vášáryová, Kaščák a Handzuš

Diskusia s koncertmi v Banskej Bystrici uzatvára prvý rok ciest po Slovensku. Občianska iniciatíva s nimi zaznamenala úspech, ľudí na debatách pribúdalo, všimli si ich aj extrémisti, ktorí začali chodiť v desiatkach.

Zabudnutému Slovensku sa podarilo na akciu v Banskej Bystrici vyzbierať cez crowdfunding vyše 12-tisíc eur, čo je niekoľkonásobne viac, ako plánovali. Budú tak môcť zaplatiť aj ďalšie aktivity.

„Nejde len o peniaze, ale cítime podporu, ľudia nás pozývajú na diskusie, takže na jeseň budeme pokračovať. Minimálne pol roka až rok,“ povedal o zbierke  v rozhovore pre Denník N novinár a aktivista Andrej Bán, ktorý debaty moderuje. „Je iné, keď dá peniaze veľká firma a iné, keď sa na to isté vyzbiera 400, 500 ľudí po desať, pätnásť eur. Navyše, keď mnohí napíšu: robíte to dobre, ja by som to nedokázal, aspoň vás podporím.“

Debata a koncert v Banskej Bystrici budú väčším podujatím ako tie doterajšie, prebehne priamo na námestí, kde je aj sídlo banskobystrickej župy. Andrej Bán pozýva na námestie ľudí, želá si, aby bojovníkov proti fašizmu prišlo viac ako kotlebovcov.

Zahrajú Katarína Koščová s Neřežom a pesničkár Marian Geišberg.

Diskutovať budú herečka Emília Vášáryová, športovci Michal Handzuš a Matej Tóth, hudobníci a občianski aktivisti Michal Kaščák a Matúš Vallo, šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, preživší holokaust Eva Mosnáková, Pavel Traubner a Fedor Gál, etnologička SAV Monika Vrzgulová a historik UPN Patrik Dubovský. 

Od Brezna cez Kežmarok až do Bystrice

Diskusie Zabudnutého Slovenska sa začali vlani na jeseň v Brezne, odvtedy už boli napríklad vo Veľkom Krtíši, v Revúcej či v Ružomberku. Teraz smerujú do krajského mesta, v ktorom Marian Kotleba v roku 2013 prvýkrát prenikol do vysokej politiky, keď ho do úradu posunulo 71 397 hlasov, keď hlasovala len štvrtina oprávnených voličov.

Na poslednej diskusii v Kežmarku v polovici apríla sa do debaty zapojil aj známy Milana Mazureka a odkryl, ako tento poslanec otvorene popieral holokaust a chválil Hitlera. Mazurek na toto stretnutie prišiel s veľkou skupinou priaznivcov jeho strany. Postavila sa aj pani Eleonóra Levická z úradu práce v Kežmarku, ktorá sa otvorene vyhranila voči fašistom. „S rómskou klientelou sa mi robí dobre, niekedy lepšie ako s bielymi,“ povedala napríklad.

„Zaskočili ma ľudia, obyčajní ľudia, ktorí sa neboja na týchto diskusiách postaviť a vyjadriť sa voči kotlebovcom, aj voči svojim susedom a kamarátom, ktorých denne stretávajú, a cítia, že to je dôležité,“ komentoval to ešte v apríli architekt a aktivista Michal Karako, ktorý prišiel s nápadom organizovať debaty po Slovensku.

Viac o pondelkovej akcii v Banskej Bystrici:

Prezident vyhlásil aj výzvu proti extrémizmu

Účasť na akcii Zabudnutého Slovenska a rozhovor s kotlebovcami nie sú jediné prejavy boja prezidenta Kisku proti extrémizmu.

Vyhlásil tiež „Výzvu proti extrémizmu“, v ktorej dal kreatívcom, programátorom či študentom úlohu vytvoriť aplikácie, webové stránky či napríklad videá na potlačenie neznášanlivosti.

V utorok prezident na Facebooku oznámil, že sa mu prihlásilo 139 tímov, v ktorých je odhadom štyristo až päťsto ľudí. Porota teraz vyberie päť najlepších, ktorým prezidentská kancelária pomôže.

„Ale všetkých vás chcem poprosiť, aby ste nepoľavili v aktivite a dotiahli svoje návrhy do konca. Možno hneď nezmeníme svet, ale nesmieme sa len prizerať, kde sa nástup extrémizmu a fašizmu skončí,“ píše prezident.

Aktívne sa vyjadruje proti fašizmu už aj premiér Robert Fico. Na sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v stredu vyzval primátorov a starostov, aby netolerovali vo svojom okolí prejavy fašizmu.

„Chcem vás požiadať, netolerujte ani na tej najnižšej lokálnej úrovni žiadne prejavy fašizmu. Táto krajina je postavená na hodnotách Slovenského národného povstania. Táto krajina je postavená na hodnotách odporu k myšlienkam fašizmu a nemôžeme tolerovať, že nám dnes chodia po Slovensku politici, ktorí sú obklopení ozbrojenými strážcami,“ povedal Fico.

Video: Ako sa prezident Kiska rozprával s kotlebovcami

Debaty občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko

Boli už v Brezne, vo Veľkom Krtíši, v Dolnom Kubíne, Revúcej, Žiari nad Hronom, RužomberkuKežmarku.

Posledné podujatie pred prázdninami má byť v Banskej Bystrici v pondelok 22. mája 2017 od 16.00 na Námestí SNP.

Hosťami sú: prezident Andrej Kiska, herečka Emília Vášáryová, Fedor Gál, Eva Mosnáková a Pavel Traubner, ktorí prežili holokaust, a napríklad aj Michal KaščákPatrik Dubovský z ÚPN a etnologička Monika Vrzgulová, ktorá dokumentuje, ako si ľudia pamätajú vojnový štát či aj rómsky líder a aktivista Maroš Balog, ktorý pracuje na Úrade splnomocnenca vlády pre rómske komunity v Banskej Bystrici. Moderovať bude Andrej Bán.

Zahrajú: Katka Koščová, česká skupina NeřežMarián Geišberg.

Video z diskusie v Ružomberku nájdete tu, tu Andrej Bán hovorí zoči-voči s extrémistami v Žiari nad Hronom.

[Kúpte si knihu Kotleba. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente od novinára Daniela Vraždu.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie