Pochybný biznis rúca starostlivo vybudovaný imidž nepolitika Babiša

Andrej Babiš má v politike najvyššie ambície. Jeho premiérsky potenciál však ohrozujú pochybnosti ohľadom podnikania, ktoré spustili aj vládnu krízu.

Český vicepremiér Andrej Babiš tvrdí, že neovplyvňuje médiá. Uniknutá nahrávka ukazuje, že riadil redaktora MF Dnes. Foto – TASR

Úspešný podnikateľ, ktorý je nepoškvrnený politikou a prichádza zvonku. Vie manažovať veľkú firmu a na konte má miliardy, preto u ľudí vzbudzuje dôveru, keď hovorí o boji proti korupcii a o tom, že nebude kradnúť.

Andrej Babiš vstupoval do politiky s týmito výhodami. Pridal k tomu dobre prepracovanú kampaň a vystúpenia v médiách, v ktorých hovoril o svojej pracovitosti a úspechoch.

Voličom v Česku neprekážalo ani to, že je pôvodom Slovák, a v parlamentných voľbách v roku 2013, len dva roky po tom, ako oznámil vznik svojej iniciatívy ANO, získal 18,6 percenta hlasov (o 1,8 percenta menej ako víťazná ČSSD).

Z nováčika v politike sa tak razom stal šéf vplyvnej strany s koaličným potenciálom. Babiš tento potenciál využil a dohodol sa na vláde s ČSSD a KDU-ČSL. On sa ujal postu ministra financií.

Za necelé štyri roky vo vláde sa z ANO stala najsilnejšia politická strana. Ak by voľby boli v apríli, ANO by podľa českého Centra pre výskum verejnej mienky získalo 33,5 percenta hlasov.

Imidž nepoškvrneného podnikateľa a teraz už aj politika sa však pomaly začal meniť. Postupne sa objavila kauzy „Čapí hnízdo“, problémy s dlhopismi a nejasnosti pri kúpe Agrofertu. K tomu sa pridali zverejnené nahrávky, na ktorých český minister financií nadáva na svojich politických partnerov (a zároveň oponentov) a ovplyvňuje médiá, ktorých sa oficiálne vzdal.

Patrí medzi najbohatších ľudí na svete

Rodák z Bratislavy sa pravidelne objavuje v rebríčkoch najbohatších Čechov a Slovákov. Minulý rok bol znovu vyhlásený za 2. najbohatšieho Čecha. Forbes veľkosť jeho majetku odhaduje na 70 miliárd českých korún.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Andrej Babiš

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |