Denník N

Všetci ich odhovárali, teraz vyrábajú vlastný cider a všetci im pomáhajú

Gabriel (22) a Radoslav (21) Oprendekovci začali vyrábať vlastný cider. Vytvorili receptúru aj marketing.
Gabriel (22) a Radoslav (21) Oprendekovci začali vyrábať vlastný cider. Vytvorili receptúru aj marketing.

V podnikaní pomáhajú bratom Oprendekovcom aj školy, ktoré študovali.

Gabriel Oprendek má 22 rokov a s o rok mladším bratom Radoslavom sú na čele firmy Opre´Cidery, ktorá už rok vyrába a predáva nápoj z kvasenej jablkovej šťavy.

„Tvoríme základ našej firmy, značku sme pomenovali po nás a sme aj jej tvárou,“ hovorí Gabriel. Pomáha im celá rodina – od rodičov cez bratrancov až po kamarátov.

Cider prvýkrát ochutnal Gabriel na gréckom ostrove Rhodos, kde v lete brigádoval.

„Pri návrate z ciest som začal nosiť cider z Dánska aj Veľkej Británie, neskôr som priniesol rôzne z Estónska, zo Švédska, z Nemecka aj Južnej Afriky. Pre rodinu bol zážitok ochutnať nápoj, s ktorým sa ešte nikdy nestretli,“ hovorí Gabriel.

Práve cider z Južnej Afriky, aj keď z neho Gabriel priniesol len jednu fľašu, oslovil jeho brata Radoslava tak, že začali uvažovať nad výrobou tohto nápoja.

„Študuje biológiu, tak ľahko pochopil, ako sa cider vyrába. Ja som v tom čase študoval marketing a ekonomiku v Dánsku a zistil som, že to dokážem predať,“ hovorí Gabriel.

IMG_9887 (2)

Pripravovali sa rok

A tak začali spolu podnikať. Gabriel priznáva, že ich povahy a záujmy sú úplne odlišné „Ale vo firme nám to, naopak, funguje“.

Gabriel pol roka analyzoval trh, aby pripravili stratégiu pre vstup a celkový koncept. „Začal som vypracovávať biznis plán podľa toho, ako ma to naučili na univerzite v Dánsku,“ hovorí.

Radoslav mal za úlohu vymyslieť receptúru ich cidru. Experimentoval s kvasením jablčného muštu a po roku sa im podarilo vyrobiť  nápoj.

„Je za tým veľa tvrdej práce a motivácie pokračovať aj napriek neúspechu,“ hovorí Radoslav. Gabriel ešte študoval v Dánsku, takže každé dva týždne cestoval na sever Európy na skúšky a potom sa vracal domov podporiť brata Radoslava.

Firmu založili vlani v apríli. Chceli stihnúť leto, lebo vtedy sa predáva najviac cidru. Po roku fungovania je podľa Gabriela firma ešte stále niekedy organizovaný chaos. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pekné veci

Teraz najčítanejšie