Denník N

Chris Cornell sa počas turné obesil. Generácia 90. rokov prišla o ďalší symbol

Chris Cornell (20. 7. 1964 - 17. 5. 2017).
Chris Cornell (20. 7. 1964 – 17. 5. 2017).

Americký spevák známy zo skupín Soundgarden a Audioslave mal iba 52 rokov. Podľa prvých informácií spáchal samovraždu, rodina si myslí, že to mohla spôsobiť zvýšená dávka lieku.

Hudobný svet prišiel o ďalšiu výraznú postavu. Všetkých zaskočila nečakaná správa o smrti Chrisa Cornella. Žiaľ, nie je to hoax, ktorý sa nedávno skloňoval. Stalo sa to v noci zo stredy na štvrtok po koncerte v Detroite, uprostred turné so skupinou Soundgarden. Krátko pred vystúpením spevák zverejnil na svojom Twitteri status s fotkou budovy, kde mali hrať a slovami „Detroit, konečne sme naspäť v Rock City!“ a o pár hodín bol mŕtvy. Podľa prvých informácií sa v noci obesil v hotelovej izbe, jeho rodina reagovala, že za tým mohli byť lieky. Podľa manželky, ktorá s ním telefonovala krátko pred smrťou, spevák užil vyššiu dávku, než mal.

Sociálne siete zaplavili reakcie kolegov-muzikantov. „RIP Chris Cornell. Neuveriteľne talentovaný. Neuveriteľne mladý. Neuveriteľne chýbajúci,“ napísal gitarista Jimmy Page a ďalší sa pridávali. „Zdrvujúca strata“ (Mike Portnoy), „Prišiel som o svojho brata“ (Nile Rodgers). Fanúšikov mal aj na Slovensku. „Ďakujem za skvelú hudbu, ktorá ma sprevádzala veľmi intenzívne v mojej dospievajúcej, veľmi dôležitej časti života. Bol si jeden z najlepších spevákov novej doby a autorom niekoľkých fantastických, nadčasových a zásadných skladieb nielen môjho života..“ napísal napríklad na Facebooku Tomáš Sloboda z Le Payaco.

Po Kurtovi Cobainovi a Layneovi Staleym odišla ďalšia tvár žánru grunge, ktorý sa vynoril na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia z amerického mesta Seattle. Skupina Soundgarden stála spolu s Nirvanou, Alice in Chains a Pearl Jam pri jeho začiatkoch. Grunge, hlučné  gitarové pesničky postavené na neošúchaných silných melódiách s textami vystihujúcimi pocity vtedajšej mladej generácie, sa spájajú najmä s nimi. Asi najznámejšou skladbou, ktorá zároveň veľmi dobre vystihuje, čím sa od svojich kolegov líšili Soundgarden, je Black Hole Sun z albumu Superunknown (1994). Takáto hudba bola kedysi masovou záležitosťou, bodovala v hitparádach a dostávala ceny Grammy.

Chris Cornell bol tvárou a hlasom Soundgarden, ohuroval štvoroktávovým rozsahom a výrazom. Jeho spev znel vždy naliehavo, mal bližšie k Eddiemu Vedderovi než Kurtovi Cobainovi. Po prvom rozpade kapely, s ktorou sa preslávil, sa ukázalo, že bol aj jej hlavným autorským jadrom. Stál pri založení novej superskupiny Audioslave, ktorú dal dokopy s bývalými členmi ďalšej americkej kultovej zostavy Rage Against the Machine.

Vždy som mal túžbu zaujať v miestnosti plnej ľudí iba s jednou hlúpou gitarou. Aký skutočný muzikant som, keď dokážem zabaviť ľudí iba s akustickou gitarou?“ povedal vlani v rozhovore pre The Independent. Neznelo to ako exhibicionizmus, ani ako vyznanie autora jediného štýlu. On svoj vlastný rukopis mal, ale zároveň dokázal, že nie je iba autorom hlučných pesničiek. V posledných rokoch skladal sugestívne balady a hrával ich v nerockerských priestoroch ako Carnegie Hall alebo opera v Sydney.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=40&v=KhJ9IwYc5NU

Po opadnutí záujmu o grunge sa nestratil ani v 21. storočí. Zložil napríklad titulnú pesničku pre bondovku Casino Royale (2006) a darilo sa mu aj so sólovými albumami, ktoré mali dobré recenzie aj záujem fanúšikov.

O muzikantoch niekedy veľa hovorí aj veľký rešpekt od iných kolegov. Cornella napríklad uznával aj gitarista Slash, ktorý ho zavolal na svoj sólový album, rovnakú ponuku dostal aj od generáciu staršej gitarovej legendy Carlosa Santanu či od speváka Alicea Coopera. Na ich nahrávkach hosťoval, no azda najväčšiu poklonu dostal od Johnyho Casha, ktorý nahral coververziu skladby Rusty Cage z albumu Soundgarden Badmotorfinger (1991). Tam sa naplno ukázalo, že Cornell je nielen autor výrazných melódií, ale aj osobitých textov.

Keď na jeseň 2015 vydal album Higher Truth, nik nemohol tušiť, že sa stane jeho poslednou sólovou nahrávkou. V rozhovore pre časopis The Rolling Stone vtedy okrem nových piesní hovoril aj o starých kamarátoch-muzikantoch, ktorí zomreli. „Stratil som veľa mladých, skvelých priateľov. Dobrých priateľov. Andyho Wooda, Layna Staleyho, Jeffa Buckleyho, Kurta Cobaina, Shannona Hoona a Mikea Starra. Nemôžem si pomôcť, ale stále myslím na to, čo by robili dnes. Určite tiež niečo úžasné,“ povedal a zároveň dodal, ako ľutuje, že ich nevedel zastaviť v sebadeštrukcii.

Smrť mu vstúpila do života už na jar 1990, keď heroín zabil jeho prvého kamaráta Andyho Wooda. Na jeho počesť založil s skupinu Temple of Dog. Tá vydala len jeden album, lebo Cornell sa začal venovať Soundgarden a zvyšok muzikantov rozbehol novú kapelu. Volala sa Pearl Jam. Ale kamaráti zostali a vždy, keď mohli, si spolu zahrali aj po rokoch. Všimnite si napríklad, ako pekne o ňom v úvode tohto vystúpenia hovorí Eddie Vedder. Hudobníci zo Seattle si vždy skôr držali navzájom palce než sa ohovárali.

Poslednou pesničkou Chrisa Cornella sa neplánovane stala balada Promise. Nahral ju ako titulnú pesničku na soundtrack k rovnomennej historickej dráme o genocíde Arménov, ktorá mala premiéru v apríli. Pred pár týždňami ju predstavil naživo v amerických televíziách. Pôsobil trochu unavene, čo naznačovali aj slová v rozhovore pre Billboard, že veľa koncertuje. Dodal, že oveľa viac sa teší na starú partiu zo Soundgarden než na turné a že sú „na polceste k novému albumu“. Žiaľ, ďalej sa už dostať nestihli. Vždy je veľká škoda, keď výrazní muzikanti odchádzajú priskoro.

Kultúra

Teraz najčítanejšie