Kiska vrátil zákon, ktorý má umožniť pripravovať diaľnice aj na cudzom. Veto poslanci rýchlo prelomili

Je neprijateľné, aby sa manažérske chyby riešili spôsobom, ktorý nie je v súlade s ústavou, napísal prezident k vrátenej novele. Parlament ju znovu schválil.

Prezident Andrej Kiska, štátny tajomník ministerstva dopravy za Smer Viktor Stromček a minister dopravy Árpád Érsek. Foto: TASR

Aktualizované o 00:00. Parlament prelomil veto prezidenta Andreja Kisku, ktorý vo štvrtok popoludní vrátil novelu umožňujúcu začať pripravovať diaľnice aj na nevyvlastnených pozemkoch. Poslanci to odhlasovali vo štvrtok krátko pred polnocou.

Kiska argumentoval, že novinka naráža na ústavné práva, a označil ju za neprijateľnú. „Schválený zákon predstavuje významný zásah do základného práva vlastniť majetok,“ píše sa v stanovisku prezidentskej kancelárie.

Ani dôvody, ktorými argumentuje ministerstvo dopravy, nepovažuje prezident za dostatočné na špeciálnu novelu. Ministerstvo mešká s výkupom pozemkov pod plánovaný obchvat Bratislavy. Keďže zmluva na diaľnicu je už podpísaná, a diaľnica sa mala dávno stavať, štátu hrozia pokuty od koncesionára, dôvodí ministerstvo.

Prezident: Sú to manažérske chyby

„Je neprijateľné, aby sa manažérske chyby Národnej diaľničnej spoločnosti, respektíve ministerstva dopravy pri príprave a realizácii jedného konkrétneho projektu výstavby riešili takým legislatívnym spôsobom, ktorý nie je v súlade s ústavou,“ píše prezident.

Opoziční poslanci kritizovali rýchlosť, akou Národná rada veto prelomila.

„Ako môžu poslanci korektne rokovať o výhradách prezidenta republiky k vrátenému zákonu, keď nemajú ani čas, aby si to rozhodnutie prečítali. Vy ste ho čítali? Ja nie, nemal som na to čas, sedel som v sále, plnil som si svoje poslanecké povinnosti,“ vyhlásil Ondrej Dostál (OKS) z poslaneckého klubu SaS.

Prezident informoval o vetovaní novely krátko po tretej poobede. Po šiestej hodine sa novela dostala opätovne do parlamentných výborov, krátko na to o nej bola aj parlamentná rozprava.

Poslanci potom rokovali o zvyšných bodoch 17. schôdze Národnej rady a pred polnocou začali hlasovať o vetovanej novele.

Ministerstvo dopravy pri prvom schvaľovaní novely informovalo, že konzorciu okolo španielskej firmy Cintra dodá pozemky na projekt za takmer 2 miliardy eur čo najskôr tak, aby sa v júni mohla začať výstavba obchvatu naplno.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Obchvat Bratislavy

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |