Šéfa ÚVO vyberie vláda, mimovládky dostávajú šancu aspoň to sledovať zblízka

Komisia pri výbere predsedu Úradu pre verejné obstarávanie posudzovala len formálne splnenie podmienok a vedie ju poslanec Smeru. Šéfa úradu, ktorý má byť nezávislý, nakoniec vyberie vláda a odhlasuje parlament.

N – Vladimír Šimíček

Premiér Robert Fico vo štvrtok zorganizoval tlačovku, na ktorej vysvetľoval, ako transparentne na úrade vlády pristupujú k výberu nového či staronového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Nič to však nemení na skutočnosti, že opäť pôjde o nominanta, ktorého vyberie vládna koalícia a odhlasuje koaličná väčšina v parlamente.

ÚVO je dôležitá inštitúcia, ktorá posudzuje a môže aj zrušiť či usmerniť všetky nákupy štátu, štátnych podnikov či samospráv. Jeho predseda má byť vo funkcii päť rokov a jeho úlohou je dohliadať na využívanie verejných zdrojov v objeme päť- až sedem miliárd eur ročne.

Úrad už rozhodol o porušení zákona v kauze ako nástenkový tender a vtedajšieho ministra výstavby Mariána Janušeka zo Slovenskej národnej strany to stálo kreslo. Nespochybnil naopak mnohomiliardový tender na elektronické diaľničné mýto, z ktorého za prvej Ficovej vlády vylúčili najlacnejšie ponuky.

Tak hlboko, ako sa len dá

„Veľmi mi záleží, aby vláda ponúkla Národnej rade kvalitného kandidáta s tým, že verejnosť bude mať možnosť do tohto procesu výberu vidieť tak hlboko, ako sa len v danom okamihu dá,“ hovorí Fico.

Vláda kandidáta vyberie na budúcu stredu po verejnom vypočutí kandidátov a v ten istý deň s vysokou pravdepodobnosťou aj prijme rozhodnutie, koho navrhne do parlamentu. Premiér otvoril proces výberu verejnosti po žiadostiach mimovládnych organizácií. Prihlásiť sa mohol ktokoľvek. O „konkurze“ vláda informovala na webe aj cez inzerát v novinách.

O funkciu sa uchádzajú štyria kandidáti vrátane súčasnej šéfky ÚVO Zity Táborskej, tá sa prvýkrát do výberu dostala v roku 2011 ešte za Radičovej vlády.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Voľba šéfa ÚVO

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |