Denník N

Skúmali ľad a oceán: stredoškoláci získali striebro na medzinárodnej vedeckej olympiáde

Slovenskí stredoškoláci s Andreou Ševčovičovou z PriF UK. Foto – archív UK
Slovenskí stredoškoláci s Andreou Ševčovičovou z PriF UK. Foto – archív UK

Oba slovenské tímy získali na súťaži strieborné medaily. Vedúca výpravy, genetička Andrea Ševčovičová z UK však hovorí, že výučba prírodných vied sa u nás zhoršuje. Vraví, že na praktické experimenty nie je vo výučbe priestor, a preto biológia alebo chémia časť študentov nebaví.

Na medzinárodnej súťaži EUSO 2017 (European Union Science Olympiad), ktorá sa konala minulý týždeň v Kodani, získali dva slovenské tímy v konkurencii 24 krajín strieborné medaily.

Súťaž je určená pre študentov vo veku do 16 rokov a je zameraná na prírodné vedy: fyziku, chémiu a biológiu.

Delegáciu Slovenska viedla genetička Andrea Ševčovičová z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Pre Denník N povedala, že súťaž je výnimočná v tom, že testuje praktické zručnosti študentov. „Študenti pracujú v tímoch a učia sa spolupracovať. Musia si medzi sebou náležite rozdeliť úlohy a učia sa byť zodpovední nielen sami za seba, ale aj za ostatných,“ hovorí genetička.

Ľad a oceán

Tento rok boli témou olympiády ľad a oceán. „Študenti analyzovali vzorku ľadu z Grónska. Biológovia v tímoch mali napríklad zistiť, aký ekosystém prevládal v Grónsku v minulosti, či tam bol les, alebo nie. Na základe prítomnosti špecifických rastlín mohli určiť, aká tam panovala klíma,“ vraví genetička z UK.

Téma oceán spočívala – okrem iného – v tom, že študenti navrhovali, ktorá farba svetla je najvhodnejšia na osvetlenie rias, aby podporila ich rýchlejší rast.

Kto bol vrah?

Ševčovičová povedala, že najviac ju zaujala úloha, ktorú študenti riešili pred niekoľkými rokmi, keď sa súťaž konala vo Švédsku. „Úlohou študentov bolo vypátrať vraha podľa indícií, ktoré mali. Fyzik zisťoval, kedy došlo k vražde, na základe zmeny teploty tela. Chemik analyzoval vzorku krvi a zisťoval v nej prítomnosť chemikálie, ktorou obeť zabili.“

Biológ skúmal vzorku peľu z anonymu, ktorý zavraždený dostal. Keďže podozrivý býval na miestach, ktoré sa líšili flórou, peľ z listu vedeli spojiť s bydliskom podozrivého.

Za Slovensko sa tento rok súťaže zúčastnili dva tímy, výhradne chlapci, vždy dvaja biológovia, chemici a fyzici. Vybrali ich na základe úspechov vo vedeckých olympiádach. Ševčovičová hovorí, že po prvý raz sme mali čisto chlapčenský tím, ale v minulosti nechýbali ani dievčatá. „Verím, že sa zase vrátia,“ dodala.

Málo priestoru na experimenty

Vedkyňa vraví, že na súťaži majú úspech hlavne krajiny z bývalého východného bloku, kde sa prírodné predmety učia zvlášť, a nie spolu v predmete „veda“.

Odborníčka sa však posťažovala, že slovenskí študenti bývali v minulosti lepšie pripravení. Za zhoršujúci sa trend môže podľa nej to, že sa redukuje počet hodín na prírodné vedy.

Odborníčka k tomu dodala: „Študenti majú veľmi málo praktických experimentov. Učitelia na to nemajú kapacity ani financie a deti sa učia hlavne teoretické veci. Preto to veľa študentov ani nezaujíma. Študenti, ktorých do súťaže vyberáme, majú úžasných učiteľov, ktorí s nimi robia veci navyše, v podobe rôznych krúžkov. V rámci bežnej výučby nie je na experimenty veľa priestoru.“

Zážitky a skúsenosti

Do súťaže EUSO 2017 sa zapojilo 24 krajín (50 súťažných družstiev, domáca krajina využila možnosť nominovať 4 družstvá). Oba tímy Slovenska získali strieborné medaily. Absolútnym víťazom súťaže sa stalo družstvo z Maďarska.

Podľa Ševčovičovej si študenti zo súťaže odnášajú veľa zážitkov a skúseností. „Súťaž prebieha na univerzite, takže študenti vidia, ako to na vysokých školách vyzerá a chodí. Majú možnosť stretnúť sa s podobne nadanými študentmi z iných krajín. Študenti sú nadšení a podujatie sa im veľmi páči.“

Príroda

Teraz najčítanejšie