Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Newsfilter: Ak narazí Kaliňák na zákon, pravdu má Kaliňák

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Fico nezvládol hru na dobrého, Kiska opäť dokázal, prečo je dobrý prezident a Kaliňákov biznis s nehnuteľnosťami pokračuje + krátke správy, zaujímavé články, status dňa a nový Shooty.

Gemerka zo slovenského krasuMinerálna voda Gemerka, s obsahom horčíka a vápnika, priaznivo pôsobí na psychické aj fyzické zdravie.


Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Fico zas chvíľu hral dobrého a zas to pokazil (začína sa voľba šéfa ÚVO)

Robert Fico si vo štvrtok pozval médiá, aby verejne prevzal zodpovednosť za výber nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (to je ten úrad, ktorý teraz o ministrovi vnútra povedal, že porušil zákon).

Mimovládky rovnako ako obchodné komory nedávno napísali vláde výzvu, aby výber nepokazila. Zdalo sa im totiž, že presne to sa ide stať. Robert Fico musel reagovať, na tlačovke predstavil svoj plán a napokon spokojne dodal, že „nevie, čo viac ešte má urobiť“.

Urobiť ide toto:

– Vyberať sa bude spomedzi najmenej troch kandidátov: súčasná predsedníčka ÚVO Zita Táborská, generálny riaditeľ sekcie riadenia projektov na ministerstve dopravy a výstavby Juraj Méry a advokát s dobrou povesťou Peter Kubovič. Možno pribudne ešte jedna kandidátka.

– Voľba bude 24. mája. Deň predtým budú kandidáti diskutovať na pôde Americkej obchodnej komory. V deň voľby vláda zorganizuje verejné vypočutie, na ktoré zavolá mimovládky, aby na svojom rokovaní, na ktoré pustí médiá, vybrala víťaza, o ktorom potom rozhodne parlament.

Inými slovami, všetko zrejme už je (bude) dohodnuté na koaličnej rade, ale inak to nevyzerá najhoršie.

A ako to premiér znova pokazil:

V celom vesmíre je len málo bytostí, ktoré tak veľmi dbajú na formálne pravidlá ako Robert Fico. Prejavuje sa to napríklad neustálym čakaním na nikdy neprichádzajúce rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní. No aj takými maličkosťami, že ak na verejnosti premiér v jednej vete trikrát spomenie vládu, tak trikrát povie vláda Slovenskej republiky. Takáto obradná ceremoniálnosť, keď rozprávam ako Zbierka zákonov, nepôsobí prirodzene a vzbudzuje obavy, že zakrýva celkom obyčajné porušovanie pravidiel.

To, že podozrenie stojí na reálnych základoch, Robert Fico dokázal práve pri ÚVO, keď obhajoval obchody s nehnuteľnosťami v réžii Roberta Kaliňáka. Pointou príbehu o starej Ikea totiž je stanovisko ÚVO, ktorý Kaliňákov postup označil za protizákonný. V kombinácii so sľubom, že za obchod „ručí svojím krkom“, je to veľmi toxická zmes.

Robert Fico ju však vyriešil ako pravý formalista ututlávač. Najskôr povedal, že štátne orgány si zaslúžia autoritu, ale proti ÚVO sa dá odvolať a vec zaklincoval vetou: „Nedávajte do popredia formálnu stránku veci a zvážte argumenty, ktoré vám minister vnútra dáva.“ Na záver ešte prišiel ohňostroj: „Dajme ministrovi vnútra kyticu za to, že dnes Ikea, ktorú má štát, má hodnotu o sedem alebo osem miliónov viac.“ Akákoľvek budova, ktorá by vzišla z otvorenej súťaže, by dnes po rekonštrukcii mala vyššiu hodnotu, pán premiér.

Kľúčom k pochopeniu predsedu vlády je toto – stanoviská rôznych úradov sú správne, len kým nám vyhovujú. Ak sa od tohto scenára odchýlia, počúvajte ministra vnútra, pretože „má podľa mňa veľmi racionálne argumenty“. Inými slovami, keď na seba narazia Robert Kaliňák a zákon, pravdu má Robert Kaliňák.

2. Kiska opäť ukázal, že je dobrý prezident

V stredu pred dvoma týždňami vláda rozhodla, že treba urýchlene zmeniť zákon, pretože viazne stavba obchvatu okolo Bratislavy. Špekulanti najskôr vykúpili pozemky a potom využili pravidlá stanovené počas vlády Smeru, ktoré im umožňujú predávať poľnohospodársku pôdu za cenu stavebných pozemkov.

Aby napravila pochybenia Viktora Stromčeka – od roku 2012 diaľničný guru Smeru – koaličná vláda Smeru za týždeň v ultrarýchlom konaní zmenila zákon tak, že štát môže pripravovať stavbu diaľnic aj na pozemkoch, ktoré mu nepatria.

Smer k tomuto kroku pristúpil, aj keď o problémoch musel od Stromčeka vedieť dávno. Navyše, časť majiteľov pozemkov má k Smeru blízko.

Prezident Andrej Kiska povedal, že takto to nepôjde a zákon vetoval.

Na pochopenie dôvodov stačí táto veta:

„Je neprijateľné, aby sa manažérske chyby Národnej diaľničnej spoločnosti, respektíve ministerstva dopravy pri príprave a realizácii jedného konkrétneho projektu výstavby riešili takým legislatívnym spôsobom, ktorý nie je v súlade s ústavou.“

A pre istotu ešte jedna:

„Postup predkladateľa, ktorý v máji 2017 tvrdí, že praktický problém súvisiaci s prípravou a realizáciou individuálnej stavby je nevyhnutné riešiť novelou zákona v skrátenom legislatívnom konaní, je preto nutné označiť za zneužitie tejto formy legislatívneho procesu.“

3. Čo nové s Kaliňákovým realitným biznisom

Igor Matovič v stredu sľúbil, že na Roberta Kaliňáka vytiahne novú kauzu. Vo štvrtok spolu s Veronikou Remišovou informoval, že minister vnútra nevýhodne kúpil budovu pre klientske centrum v Martine.

Čo tvrdí OĽaNO:

Ministerstvo vnútra kúpilo v Martine bez súťaže „starú búdu“ za takmer 3,9 milióna eur. Na rovnakej ulici však podobnú nehnuteľnosť predal za 2,2 milióna eur.

Štát budovu získal od firmy Baducci Invest, ktorá sa v lete 2016 s ministerstvom dohodla na výmene. Kým ona mu dala „dve chátrajúce budovy“, ono jej dalo bývalé sídlo policajného obvodného oddelenia v Martine v hodnote 400-tisíc eur a doplatilo 3,45 milióna. Budovu policajného oddelenia si vzápätí štát znova prenajal za 1500 eur ročne, pretože policajti nemali kde pracovať.

Predsedom predstavenstva Baducci Invest je Martin Čižmárik, ktorý je advokátom Jána Počiatka. Podľa SME bol donedávna Kaliňákovým susedom.

Krátko po ukončení transakcie dali majitelia Baducci Invest do likvidácie.

Poslanci OĽaNO tvrdia, že budova budúceho klientskeho centra tvorí asi 16 percent plochy zastavaného areálu, ktorý Baducci Invest kúpilo od Váhostavu najviac za 4,6 milióna.

Hodnotenie Igora Matoviča: „Kaliňák ide kupovať majetok takmer za štyri milióny, nájde si štátnu barabizňu za desatinu hodnoty len preto, aby obišiel verejné obstarávanie a mohol povedať, že je to zámena.“

Ako sa bráni ministerstvo:

Ministerstvo vraj nekúpilo budovu s rozlohou 3800 štvorcových metrov, ako tvrdí Matovič, ale „zakúpilo päťpodlažnú administratívnu budovu s celkovou plochou 13 964 štvorcových metrov za cenu 278 eur za jeden štvorcový meter“.

Cena budovy vraj podľa znaleckého posudku bola 5,8 milióna, ale úradníci vyrokovali dvojmiliónovú zľavu.

Po rekonštrukcii „budeme mať k dispozícii nové kancelárske priestory v sume asi 600 eur za štvorcový meter, čo je bezkonkurenčná cena kdekoľvek na Slovensku“.

Budúce centrum má výbornú adresu v centre mesta, presťahuje sa doň 323 zamestnancov, ktorí dnes pracujú na siedmich miestach.

Hodnotenie tlačového odboru ministerstva: „Pán Matovič je nevyliečiteľný klamár.“

Hodnotenie NF:

Máme tu ďalší prípad, keď u Kaliňáka trikom obišli férovú súťaž a jemu sa nič nestane.

Kaliňákov tlačový odbor zároveň opäť používa nehorázny slovník. Úrad vlády nedávno hodnotil psychický stav Matoviča a teraz ho iní úradníci urážajú, že je to notorický klamár. Keby to povedal Kaliňák, povedzme, ale štátni zamestnanci si toto nesmú dovoliť.

Jednou vetou:

4. Prokuratúra nezverejní bližšie podrobnosti, prečo zastavila skúmanie pôvodu 12 miliónov eur Ladislava Bašternáka na základe zákona o preukazovaní pôvodu majetku, tvrdí, že tieto informácie obsahujú daňové a bankové tajomstvo.

5. OĽaNO-Nova zriaďuje centrálny P.O.BOX, na ktorý môžu posielať listy ľudia nedôverujúci vedeniu Národnej rady. Oznámil to predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka.

6. Poskytovanie štátnych dotácií na nákup elektromobilov na Slovensku veľký záujem o tieto autá nevyvolal, ak bude predaj pokračovať doterajším tempom, balík dotácií nebude vyčerpaný, zatiaľ štát zadotoval kúpu zhruba 200 áut.

7. Odborári predávajú Dom odborov na bratislavskom Trnavskom mýte, v súťaži si dopredu určili, že o víťazovi nemusí rozhodnúť najvyššia cena, podľa podmienok je len jednou z kľúčových kritérií.

8. Markízu si budú môcť ľudia od polovice júna opäť naladiť aj cez anténu, ale len v platenom balíčku, Plustelka Štandard, kde sú napríklad aj české stanice, dokumentárne kanály Viasat či športový Eurospot, stojí 5,99 eura mesačne, do konca roka bude za 2,99 eura.

9. Juraj Mravčák, spolumajiteľ advokátskej kancelárie Avocat, ktorá uspela v nástenkovom tendri, na súde vypovedal, že o príprave tendra nič nevedel.

10. Od septembra bude v Bratislave fungovať prvá základná škola s vyučovacím jazykom ruským.

Zaujímavé články:

Michal Havran o výhražných listoch od extrémistov. (sme.sk)

Jozef Majchrák o tom, že v Nitre sa Uhríka neboja. (postoj.sk)

Nataša Holinová o prvom roku Viery Tomanovej vo funkcii detskej ombudsmanky. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

„Dajme ministrovi vnútra kyticu kvetov za to, že dnes Ikea, ktorú má štát, má hodnotu možno o sedem alebo osem miliónov eur viac.“

Robert Fico nevidí dôvod na potrestanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Minister podľa neho vyhrá na súde proti rozhodnutiu Úradu pre verejné obstarávanie

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Teraz najčítanejšie