Keď sa už odhodláte hovoriť s deťmi o sexe, určite nezabudnite na jednu vec

Možno vás to prekvapí, ale prieskumy potvrdzujú, že tínedžeri chcú počúvať aj o témach ako láska či vzťah a chcú to počúvať od svojich rodičov.

Foto – Flickr/Hamza Butt

Píše Amy Joyceová, článok zverejňujeme so súhlasom Washington Post

Celé roky sa rodičia desia toho jedného rozhovoru so svojimi deťmi. Toho, čo sa, ako inak, týka sexu. A pritom existuje ešte jedna záležitosť, na ktorú sa pri tomto rozhovore stále zabúda: ako mať zdravý, romantický vzťah.

Nestačí totiž debatovať len o sexe, mali by sme hovoriť aj o láske. Inak riskujeme, že naše deti uviaznu v manipulatívnych vzťahoch a tá skutočne nádherná stránka života im unikne.

Podľa čerstvej správy Harvard Graduate School of Education sa rodičia priveľmi strachujú, keď ide o otázky jednorazových vzťahov založených na fyzickej príťažlivosti. Zároveň však ignorujú, že mladí ľudia nie sú pripravení naučiť sa milovať a rozvíjať zdravé vzťahy.

„Celá táto oblasť je veľmi zanedbávaná,“ vraví harvardský psychológ Richard Weissbourd. Bez rozhovorov o zdravých vzťahoch rodičia zanedbávajú i osvetu o mizogýnii a sexuálnom obťažovaní. „Zdá sa, že dospeláci týmto výzvam nevedia čeliť. Je to znepokojujúce,“ dodáva Weissbourd.

Ak si rodičia myslia, že deti s nimi o tom nechcú debatovať, sú na omyle. Až 70 percent respondentov ankety (vo veku od 18 do 25 rokov) povedalo, že by od rodičov uvítali viac informácií o emocionálnom aspekte romantického vzťahu. Podľa toho istého prieskumu sú dve tretiny mladých za to, aby ich usmerňovala škola, a to na sexuálnej alebo zdravotnej výchove.

Rodičia a vychovávatelia svoje rady smerujú predovšetkým k sexuálnej abstinencii, návodom, ako neotehotnieť a vyhnúť sa pohlavne prenosným chorobám, pritom celkom zabúdajú na dôležitú diskusiu o tom, ako milovať a byť milovaný.

Weissbourd a jeho kolektív teda ponúkajú päť spôsobov, ako deti a mladých dospelákov naučiť viac o zdravých vzťahoch.

1. Buďte romantickým filozofom

Ak hovoria o zamilovanosti mladí ľudia a dospelí, môže ísť o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |