Aeromobil hlási desiatky záujemcov, aj keď ich posledný model ešte neletel (+video)

Slovenský AeroMobil predstavil najnovší model lietajúceho auta priamo vo svojom hangári. Aeromobil sa stále nevyrába, posledný model ešte ani nebol vo vzduchu, no firma chce prvé kusy zákazníkom odovzdávať v roku 2020.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Keď idete po jednej z najrušnejších výpadoviek z Bratislavy, sivo-žltú budovu v mestskej časti Podunajské Biskupice si možno ani nevšimnete. A už vôbec vám asi nenapadne, že práve tu sídli firma, ktorý vyvíja najznámejší slovenský vynález – lietajúce auto aeromobil.

V neveľkom hangári prepojenom s kanceláriami inžinierov a technikov vedľa seba stojí niekoľko generácií aeromobilov. Sú tu prototypy označené ako AeroMobil 2.5 a Aeromobil 3.0, ale aj najnovší model, ktorý firma pred mesiacom predstavila na výstave v Monaku.

Práve tento najnovší typ pritom ešte vo vzduchu nebol. Na fotkách, ktoré po monackej výstave obehli svetové médiá, je zatiaľ len prezentačné vozidlo, s ktorým sa nelieta. „To, čo sme prezentovali, nie je letuschopné,“ hovorí spoluzakladateľ AeroMobilu Juraj Vaculík.

Video: Takto vyzerá nový aeromobil, prvé dodávky sľubujú v roku 2020
autorka: Martina Koník

„Je to predvádzacie vozidlo v prototypovej fáze, tak ako svoje nové projekty predstavuje každá automobilka či letecká spoločnosť. Popri tom, samozrejme, beží neverejný program, v ktorom sa aeromobil bude testovať na cestách aj vo vzduchu,“ doplnil s tým, že paralelne prebiehajú aj virtuálne testy.

Termín, kedy sa nový model lietajúceho auta dostane do vzduchu, Vaculík zatiaľ prezrádzať nechce. „Konkurentov je stále viac, čo nás teší, lebo to dáva kredibilitu celému segmentu. Máme oproti nim obrovský náskok, no zároveň preto sme veľmi opatrní, kedy a čo zverejňujeme.“

Interiér aeromobilu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Z lietadla na auto do troch minút

V hangári však slovenský vynález aj tak vyzerá pôsobivo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |