Orange nebude nútiť zákazníkov do nových paušálov s malým objemom dát (čo sa stane s roamingom po 15. júni)

Riziko, že firmy obídu pravidlo o celoeurópskom zrušení roamingu, je nízke.

Od 15. júna sa v Európskej únii zrušia roamingové poplatky. Telefonovať, esemeskovať a využívať dátový prenos v iných krajinách Európskej únie (vrátane Veľkej Británie) sa teda bude za rovnaké ceny ako na Slovensku. Platí to aj o nečlenoch EÚ Nórsku, Islande a Lichtenštajnsku.

Pochybnosť o tom, či toto nariadenie neostane len na papieri, vyvolala nová ponuka Orangeu, ktorú operátor zverejnil len pred pár dňami. Vyplynulo z nej, že síce zákazník dostane za cenu, ktorú platí, tie isté služby ako doteraz, len niektoré by boli definované ako bonusové služby a v zahraničí by sa za ne priplácalo. V oficiálnej slovenskej ponuke by bolo minimum dát a tak by bola veľmi obmedzená aj ponuka lacného prezerania webu v zahraničí.

Orange sa po dvoch dňoch snaží tvrdiť, že jeho nové paušály neboli reakciou na európsku reguláciu. „Nová ponuka paušálov Go nie je odpoveďou na reguláciu, nie sú to ani roamingové paušály. Touto ponukou Orange od 17. 5. rozširuje svoje portfólio existujúcich paušálov Flex a Max,“ povedala dnes hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová.

Uviedla tiež, že Orange je v úzkom kontakte so zástupcami EÚ zodpovednými za reguláciu roamingu.

Ak porušia pravidlá

Pripomeňme: Od polovice júna bude každá doterajšia aj nová zmluva, ktorej súčasťou sú roamingové služby, zahŕňať roaming za domáce ceny. V piatok o tom znova podrobne informovali zástupcovia Európskej komisie.

Mohol by ale operátor obísť nové pravidlá formou bonusových služieb, za ktoré by sa v zahraničí priplácalo?

„Ak by to operátor urobil pri paušáloch, ktoré už zákazník má, a 15. júna by mu zmenil podmienky tak, že by v EÚ bola len časť z balíčka dát na surfovanie, podľa dnešného vyjadrenia Komisie by to bolo obchádzanie roamingovej regulácie,“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |