Podpredseda parlamentu Hrnčiar: Na Kaliňáka sa poľuje, nemôžem naňho povedať nič zlé

Primátor Martina a podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) hovorí, že zámena, ktorú urobil Robert Kaliňák v Martine, mestu pomôže a je výhodná.

Andrej Hrnčiar. Foto – Tasr

Bola zámena budov, ktorú v Martine urobil Robert Kaliňák, výhodná pre štát?

Mesto Martin bolo prvé, kde sa urobilo ešte v deväťdesiatych rokoch provizórne klientske centrum. Keď minister vnútra neskôr povedal, že ide robiť reformu Eso a klientske centrá, oslovil som ho s tým, že o to máme záujem. Videl som zmysel v tom, aby sa všetky úrady dali pod jednu budovu. V prvom balíku sme však neboli, vybrali si napríklad Nitru a iné mestá. Bral som to vtedy tak, že som opozičný poslanec a že prečo by mi mal pomáhať. Ale mali sme prísľub ako ôsme najväčšie mesto na Slovensku, že budeme v balíku klientskych centier. Neskôr sa mi minister vnútra ozval, že idú robiť aj v Martine. Prosil ma, aby sme skúsili vytypovať mestskú budovu, pretože nechcel nič kupovať alebo stavať. Ale žiadnu takú budovu sme nevedeli nájsť. Mali sme možno len materskú školu na sídlisku, ktorá bola malá. Sedeli sme potom ešte raz aj v trojici so županom Blanárom, aby sme našli niečo v rámci kraja, ale nenašli sme budovu, ktorá by bola vhodná.

Kedy ste takto rokovali?

V roku 2013 alebo 2014 sme o tom začali hovoriť. Toto sa odohrávalo, keď už som nebol poslanec. (Hrnčiar a Radoslav Procházka sa v júni 2014 po založení Siete vzdali mandátu, pozn. red.) Neskôr prevzal iniciatívu okresný úrad a jeho vtedajší prednosta. Chodila sem pani Saková a jej podriadení, robili tu obhliadky privátnych budov. Mali niečo vyhliadnuté v ZŤS, ale bolo to mimo centra a bol tam nejaký problém. Komplex Neografie, kde to nakoniec bude, je úplne v centre mesta. Mesto s tým malo dlhodobo problém, pretože tam denne chodili kamióny nakladať knihy, časopisy. Neografia si neskôr postavila nový areál a tento zostal prázdny. Ľudia sa často pýtali, čo s tým budeme robiť. Neskôr prišiel na mesto majiteľ predstaviť projekt, že tam vznikne obchodné centrum aj s kinom.

A vy ste v roku 2015 podľa Korzára povedali, že je to výborný nápad a že to podporujete. Čo sa zmenilo?

Áno. V Martine nie je žiadne obchodné centrum, ani multiplex a potešili sme sa. V Martine však bol oproti kostolu na námestí starý Prior. Keď jeho majitelia aj z daného článku zistili, čo sa chystá, prišli na mesto, že aj oni chcú urobiť veľké obchodné centrum. Obe firmy sa začali predháňať, pretože vedeli, že nemôžu byť dve obchodné centrá. Stavebné povolenie získali skôr majitelia Prioru, začali rekonštrukciu a teraz tam vzniká nové obrovské obchodné centrum.

Čo sa dialo ďalej?

Prišiel za mnou prednosta okresného úradu a povedal mi, či viem novinku, že sa ministerstvo vnútra dohodlo na tom, že odkúpia časť Neografie a že tam bude všetko. Ľudia sú z toho nadšení. Oproti mestskému úradu v centre vybavia všetko. Ministerstvo vnútra nás oslovilo, či vieme pomôcť s parkovaním, prebiehajú rozhovory a máme nejaké alternatívy riešenia. Predtým sme sa nezúčastnili na žiadnych rokoviach, ani sme nemali vplyv na ceny alebo na to, ako to prebehlo. Pre mesto je však super, že zmizne stará búda a vznikne administratíva, kde budú všetky inštitúcie.

Bol to výhodný obchod pre štát?

Keď OĽaNO vo štvrtok zvolalo tlačovú besedu, bol som vo Varšave. Začal som sa však zaujímať aj o čísla, pretože sa odvolávali aj na to, ako som bol kedysi nadšený z toho, že v danej budove bude obchodné centrum. Telefonoval som pánu Kaliňákovi,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |