Denník N

Jánošík vstal z mŕtvych

Uvedenie filmu Kajínek sa stalo v roku 2010 mediálnou udalosťou, odsúdeného vraha hral Rus Konstantin Lavronenko. Foto – TASR
Uvedenie filmu Kajínek sa stalo v roku 2010 mediálnou udalosťou, odsúdeného vraha hral Rus Konstantin Lavronenko. Foto – TASR

Nie je dôležité, aké boli proti Kajínkovi dôkazy – hlavné je, že sa zrodila hviezda.

Nie je to úplne presné. Jánošík nevstal z mŕtvych, len čoskoro opustí brány väznice a vyjde medzi slobodný ľud. Navyše sa nevolá Juraj, ale Jiří. A je to Čech ako poleno. Superstar tohto roka.

Jiří Kajínek, dvojnásobný vrah, ktorý sa nikdy nepriznal. Až teraz sa môžeme tešiť na poriadnu mediálnu kalamajku. Novinári si postavili tábor priamo pred väznicou, vytiahli desiate, poslali pár tweetov a oddali sa svojej obľúbenej činnosti – čakaniu.

Keď Kajínka kedysi prevážali zo slávnej borskej väznice na pojednávanie na krajský súd v centre Plzne, polícia uzatvorila celú trasu, na každej križovatke stáli strelci a početný húkajúci konvoj s VIP väzňom sprevádzalo po zuby ozbrojené špeciálne komando.

„Boli to policajti z Prahy, tým plzenským nikto neveril. Sudca sa bál, že ho zložia,“ povedal mi pred pár dňami dozorca, ktorý Kajínka sprevádzal ako eskorta. Toto je vlastne jeden z dôvodov, prečo má odsúdený vrah povesť nevinného. Plzenskí policajti mali vtedy s podsvetím kšefty. Ostatne, na Slovensku to nebolo v deväťdesiatych rokoch inak.

Pre potreby tohto textu nehodlám pitvať minulosť – v tomto prípade už vôbec nie je dôležité, aké boli dôkazy, hoci sudca odôvodnil doživotný rozsudok na stotridsiatich stranách. Dôležité je, že sa zrodila hviezda a teraz sa to len tak pohrnie.

Najskôr sa český Jánošík objaví vo všetkých správach. Potom príde čas na komentáre a analýzy. Hneď potom sa môžeme tešiť na Jánošíka v šou Jana Krausa, v relácii o celebritách na Nove a v podstate na všetkých kanáloch.

Ľahko obézny päťdesiatnik s prešedivenými vlasmi dostane rad ponúk na sobáš, vydavatelia sa budú preťahovať o autorské práva a trebárs dostane prihlášku do Združenia na ochranu práv majiteľov zbraní. Juraj alias Jiří bol náruživým zberateľom zbraní. Polícia uňho našla samopaly, pištole s tlmičom, brokovnice a veľké množstvo nábojov a prázdnych zásobníkov. Ešte v roku 1990 prepadol so zbraňou v ruke policajta a ukradol mu auto. Za to dostal 11 rokov.

Ale to už je všetko dávno. Teraz bude pod takým prísnym dohľadom kamier a fotoaparátov, že sa nedostane bez dozoru ani na toaletu. Mediálna svorka naňho bude číhať všade. Až vyjde na ulicu, bude musieť rozdávať podpisy na počkanie a ešte bude s nostalgiou spomínať na časy, keď si ho na samotke nikto nevšímal. Dobre mu tak. Nech si nemyslí, že byť slávnym Jánošíkom je zábava.

Teraz najčítanejšie