Denník N

Newsfilter: A čo ak Danko bude chcieť povinnú vojenčinu či šesťdesiatku v obci?

Meranie hlavy s cieľom zistenia správnej veľkosti plynovej masky. Foto – TASR
Meranie hlavy s cieľom zistenia správnej veľkosti plynovej masky. Foto – TASR

Ministri školstva a obrany sú len vykonávateľmi Dankovho nápadu. Ako sa z transparentného Hrnčiara stal Kaliňákov obhajca. Exekučná amnestia je v štádiu „ideme do toho“ + krátke správy, zaujímavé články, status víkendu a nový Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Ministri školstva a obrany sú vykonávateľmi Dankovho nápadu s brannou výchovou

To nie minister školstva Peter Plavčan chce vrátiť brannú výchovu do škôl ako samostatný predmet. Otcom nápadu je sám Andrej Danko. V TA3 to možno aj nechtiac prezradil minister obrany Peter Gajdoš. On spolu s Plavčanom sú len vykonávatelia, vysvetlil.

Napokon, nápad nesie všetky stopy Dankovho uvažovania a robenia politiky. Je to trochu návrat do zlatých čias, je to populistické, šokujúce a niekde v pozadí to má aj náznak myšlienky, ktorá sa nestihla rozvinúť. Tieto dankovské črty nesú aj:

  • zastavenie stacionárnych radarov na cestách, ktoré Danko presadil skôr, než sa dopilo šampanské na novú koalíciu
  • štátne IC vlaky medzi Bratislavou a Košicami, ktoré na Dankov pokyn zaviedli štátne železnice
  • ústavná ochrana pôdy, ktorú mu schválilo 113 poslancov
  • trináste platy, ktorými sa chtiac-nechtiac bude zaoberať celá vláda

Takmer s určitosťou sa dá povedať, že na počet realizovaných nápadov alebo nápadov v štádiu realizácie je Danko suverénnym lídrom koalície. Veď koľko svojich ideí presadil od volieb Robert Fico?

Môže za to nielen Dankova povaha, ale najmä okolnosti fungovania koalície. Kým hlavnou agendou Smeru je neprísť o Kaliňáka a Most-Híd ticho zápasí raz o zákony a inokedy o pozemky, pre Danka je vládnutie tvorivá dielňa. Jeho maléry nebývajú korupčné, ale skôr ľudské a marketingové, jeho strana nevyrába každý týždeň novú kauzu, nie je členom koalície, pre ktorého vyjde do ulíc 10-tisíc ľudí. Práve naopak, využíva, že on je ten, ktorého Smer potrebuje, aby vôbec dovládol do volieb.

A tak tu prechádza hocičo, čo sa predsedovi SNS prisní. Bez diskusie a bez argumentov. A zatiaľ aj bez počítania škôd – veď kto by spočítal, koľko áut by nehavarovalo, keby sme už mali na cestách stacionárne radary, ktoré sľúbila vláda?

V prípade brannej výchovy je hlavný problém v konkurencii iných oblastí vzdelávania. Ak nechceme žiakom rozťahovať vyučovanie do štvrtej popoludní a zároveň zavádzať nové predmety, tak musíme starostlivo vyberať. O čo je lepšia branná výchova oproti matematike, mediálnej výchove, jazykovej príprave či telesnej výchove? Keď ani minister školstva nevie, čo by sa na predmete branná výchova učilo, tak asi žiadna veľká súťaž medzi predmetmi neprebehla. Jediným argumentom je Andrej Danko.

Možno je v poriadku chcieť od školy viac prípravy v oblastiach, ktoré sa týkajú ohrozenia života a zdravia. Ale v samostatnom predmete? Máme tu toľko hrozieb, že vystačia na hodinu týždenne jeden či dva roky? Nebolo by rozumnejšie pripravovať žiakov na záplavy, požiare a vojny v rámci branných cvičení alebo na výletoch?

Od vlády sa odpovedí nedočkáme, pretože neexistujú. A jediné, čo zostáva, je dúfať, že sa Dankovi neprisnia ešte divokejšie sny než doteraz.

2. Ako sa z transparentného Hrnčiara stal Kaliňákov obhajca  

Symbolom sklamania z nových tvárí v politike tu ešte nadlho bude Radoslav Procházka. Avšak cesta jeho straníckeho kolegu z čias Siete Andreja Hrnčiara je teraz ešte zaujímavejšia, pretože na rozdiel od Procházkovej stále trvá. V jednom jedinom roku Procházka prestal politicky existovať, kým z Hrnčiara sa stal podpredseda parlamentu.

Už v horúcich chvíľach sebazničenia Siete sa Hrnčiarovi podarilo premeniť svoju vlastnú politickú katastrofu na úspech. Vrátil sa do svojej pôvodnej strany Most-Híd (hoci do Siete išiel z dôvodu neschopnosti Mosta osloviť voliča) a stal sa členom koaličnej party so všetkými privilégiami vrátane vysokej funkcie.

Jediné, čo cestou strácal, bola povesť nádejného, mladého, neskazeného politika, ktorých si tu všetci tak prajeme.

Ako sa asi cítia Hrnčiarovi fanúšikovia (vo voľbách dostal vyše 20-tisíc preferenčných hlasov), keď ho dnes počujú obhajovať ministra Kaliňáka? A nerobí to opatrne a v náznakoch, ako sa od koaličného partnera očakáva, ale nahlas a priam úprimne. Hovorí, že na Kaliňáka sa poľuje. Že je za tým Matovič. Kaliňákove bartery so štátnymi budovami buď vehementne obhajuje, alebo – keď príde reč na detaily a čísla – povie, že nemá dosť informácií. V zásade však proti ministrovi vnútra nič nemá, pretože vraj urobil veľa dobrého pre hasičov.

Procházka sklamal nádeje doňho vkladané spôsobom, v ktorom sa dá nájsť kus spravodlivosti, pretože sám padol na dno, z ktorého sa ťažko odraziť. Hrnčiar sklamal z pohľadu vyššieho princípu ešte oveľa viac, pretože on je za podvod princípov odmenený.

3. Exekučná amnestia je v štádiu „ideme do toho“

Nakoniec si možno Boris Kollár bude môcť odškrtnúť svoj hlavný predvolebný sľub: že zastaví exekúcie. Robert Fico v piatok vyhlásil „ideme do toho“, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská už pripravuje agendu.

Na čo sa teda môžu tešiť dlžníci? Verejný prísľub „ideme do toho“ môže v zúženom zmysle znamenať odpustenie úrokov z dlžôb voči štátu, teda najmä voči Sociálnej poisťovni a daňovým úradom. S generálnymi pardonmi od sociálky už Slovensko má skúsenosť. Napríklad v roku 2005 odpustila úroky a penále za 20 miliónov eur, no dlžníci zaplatili istinu dohromady 50 miliónov eur.

V širšom zmysle môže štát rozšíriť amnestiu aj na dlhy zdravotnej poisťovne a prizvať do akcie aj dve súkromné poisťovne. Dôvera zatiaľ nekomentovala, či by také pozvanie prijala. Ešte širšia dlhová amnestia by sa dala dosiahnuť dobrovoľným zapojením bánk a ďalších súkromných inštitúcií.

Kým sa vôbec štát rozhodne, o akú akciu sa vlastne ide pokúsiť, bude musieť najprv počítať. Hoci sa už dlho všeobecne hovorí, že exekúcie sú kľúčovým problémom života státisícov ľudí, v skutočnosti o nich nemáme dosť informácií. Fakt je, že evidujeme asi tri milióny exekúcií, no nevieme, koľkých ľudí sa týkajú. Napríklad v Česku je bežné, že voči človeku, ktorý má na krku exekútora, sa vedie hneď niekoľko konaní. To naznačuje, že počet exekúcií treba poriadne vydeliť, aby sme zistili počet exekvovaných.

Druhá podstatná informácia sa týka zloženia dlhov. Štát si vie spočítať dlhy aj dlžníkov vo svojich inštitúciách, no nepozná výšku a štruktúru nesplatených pohľadávok tretích strán.

Odpustenie dlhov je vo všeobecnosti úspešné vtedy, ak sa veriteľom vráti viac peňazí než bez odpúšťania. V prípade exekučnej amnestie treba medzi podmienky úspechu počítať aj odstránenie „traumy a demotivácie“ dlžníkov, ktorí sa vinou exekúcií ocitli v bezvýchodiskovej situácii. No len v prípade, že odpustenie dlhov nebude viesť k ďalšiemu úpadku platobnej disciplíny a uvažovania o peniazoch vôbec. A preto bude dôležité, aby pri organizovaní amnestie vláda pri každej príležitosti opakovala, že ide o jednorazovú akciu a nie o riešenie v štýle gréckeho dlhu.

Jednou vetou:

4. Igor Matovič nedostane druhú šancu na to, aby sa v pléne ospravedlnil za údajne hanlivé výroky, povedal predseda mandátového a imunitného výboru Richard Raši s dôvetkom, že posledným krokom bude rozhodovanie o pokute, ktorá môže dosiahnuť 1000 eur.

5. Exminister zdravotníctva Viliam Čislák, štátny tajomník rezortu zdravotníctva Stanislav Špánik, niekoľkí exposlanci Národnej rady a bývalí štátni tajomníci nepodali riadne majetkové priznania, výbor pre nezlučiteľnosť funkcií voči nim začal konania.

6. Štát sa k žiadosti developera HB Reavis o vydanie osvedčenia o významnej investícii pre projekt novej autobusovej stanice a lanovky cez Dunaj v Bratislave vyjadrí do konca júna, povedal podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini s tým, že rozhodnutie bude podmienené súhlasom bratislavského magistrátu a mestských častí.

7. Desiatky včelárov z celého Slovenska protestovali v Bratislave proti chemickým látkam v pôdohospodárstve, ktoré škodia včelám alebo ich zabíjajú.

8. Policajný vrtuľník sa v Prešove zrútil v dôsledku technickej poruchy, pilot nezlyhal, vyplýva podľa ministerstva vnútra z prvého skúmania čiernych skriniek v Prahe.

9. Slovenský AeroMobil predstavil najnovší model lietajúceho auta, stále sa nevyrába, posledný model ešte nebol vo vzduchu, no firma chce prvé kusy zákazníkom odovzdávať v roku 2020.

10. Počas pokusu vystúpiť na Mont Everest bez kyslíka zomrel slovenský horolezec Vladimír Štrba.

Zaujímavé články:

FB status víkendu:

Citát dňa:

Nie je to moja iniciatíva alebo iniciatíva ministra školstva Petra Plavčana, ale Slovenskej národnej strany a jej predsedu Andreja Danka. My sme vykonávateľmi tohto projektu.

Minister obrany Peter Gajdoš v TA3 o zavedení predmetu branná výchova na školách

Nový Shooty:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie