Denník N

Kisku si pre cesty lietadlom koalícia podala, ako lietajú vrtuľníky, Kaliňák tají

Helikoptéra letky ministerstva vnútra Bell 429. Ilustračné foto – TASR
Helikoptéra letky ministerstva vnútra Bell 429. Ilustračné foto – TASR

Ministerstvo vnútra novinárom nesprístupní informácie o využívaní vládnych vrtuľníkov, ktorými zvykne lietať aj premiér Robert Fico. Neprešli ani snahy opozičných poslancov, aby sa lety vrtuľníkmi rozoberali v parlamente.

Ministerstvo vnútra zatiaľ neposkytne informácie o tom, koľko letov absolvovali vrtuľníky ministerstva vnútra s ústavnými činiteľmi od 1. januára 2015 do 30. apríla 2017. Ani podrobne nespresní, pri koľkých z týchto letov bol na palube prezident, pri koľkých premiér a ostatní ministri.

V odpovedi na infožiadosť, ktorú Denník N zaslal rezortu ministra Roberta Kaliňáka (Smer), to úradníci vysvetlili tým, že takéto informácie nemajú pohromade – a pravidlá pre infožiadosti hovoria, že štátne úrady musia verejnosti dať len také informácie, ktorými disponujú.

O letoch vládnymi vrtuľníkmi neexistuje súhrnná správa a úradníci ju podľa infozákona nemusia na základe infožiadosti vypracovať. Denník N sa pokúsil prehľad o letoch vrtuľníkmi získať už koncom marca – keď koalícia podrobne preberala, ako často lieta vládnymi lietadlami prezident.

Ministerstvo vtedy dostalo bežnú novinársku otázku, na ktorú majú úradníci povinnosť odpovedať podľa iného, tlačového zákona. Ani vtedy štátni úradníci neprezradili, kto a koľko vrtuľníkmi lieta.

„Tieto údaje v súčasnosti nemáme spracované,“ reagoval vtedy Kaliňákov tlačový odbor. Minister Kaliňák na dnešnej tlačovke povedal, že ak väčšina poslancov bude chcieť takúto informáciu, dodá ju parlamentu. Návrh by však musela prijať koalícia, ktorá bola v máji proti.

Kiska na palube vládneho špeciálu pri ceste do Česka v roku 2014. Foto – TASR

O Kiskovi áno, o Ficovi nie

Kým podrobnosti o počte letov vládnymi vrtuľníkmi u Kaliňáka taja, o tom, ako cestuje prezident vládnymi lietadlami, koalícia živo diskutovala v Národnej rade ešte koncom marca. Zariadil to poslanec Smeru Martin Nemky, ktorému prešiel návrh, aby o tom minister vnútra Kaliňák parlamentu referoval.

Kaliňák pred poslancami povedal, že od 1. januára 2015 do konca apríla – teda v tom istom časovom úseku, o aký žiadal Denník N – vládne lietadlá leteli s Kiskom spolu 454-krát a až 70 percent z letov, teda 319, nesúviselo s výkonom jeho ústavných kompetencií.

Prezidenta si vtedy podal aj predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). „Chcel by som, aby sme sa bavili o rovnakom metri na každého. Keď počúvam tie náklady, tak to považujem za papalášske a nehospodárne nakladanie s majetkom štátu. Ak sa rozhodol byť prezidentom, má tomu prispôsobiť aj osobný život. Má v Bratislave k dispozícii vilu,“ rečnil Danko v parlamente.

Na lety vrtuľníkmi sa ministerstvo viackrát pýtala aj televízia Markíza, ktorá koncom marca priniesla informáciu, že premiér Fico priletel vládnym vrtuľníkom 7. marca do Žiliny, kde mal v ten istý deň Smer oslavy Medzinárodného dňa žien. Úrad vlády však odmietol, že by Fico letel na stranícku akciu, tvrdil, že v Žiline mal mať stretnutia so županom Jurajom Blanárom či primátorom Igorom Chomom (obaja Smer).

Televízii Markíza ministerstvo vnútra najprv prehľad letov vrtuľníkom prisľúbilo, neskôr jej Kaliňák povedal, že v štatistickej podobe tieto informácie zverejnia len vtedy, keď si to vyžiadajú poslanci – tak ako to bolo s Kiskovými letmi.

Poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) takúto žiadosť na poslednej schôdzi parlamentu predložil. „Hovorili sme o lietaní prezidenta a podľa medializovaných informácií premiér Robert Fico využíva vrtuľníky ministerstva vnútra, bolo by teda férové, aby ministerstvo predložilo takúto správu,“ vysvetľoval.

Jeho návrh však podporilo len necelých šesťdesiat opozičných poslancov. „Cítite rozdiel medzi týmto a 120 poslancami,“ reagoval dnes Kaliňák s odkazom na to, že návrh na informáciu o Kiskových letoch podporila drvivá väčšina Národnej rady.

Vládny špeciál a minister vnútra. Foto N – Tomáš Benedikovič

Galko pošle interpeláciu

Podpredseda parlamentu a predseda poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč hovorí, že Pčolinského návrh nepodporili, lebo ho s koalíciou neprerokoval na poslaneckom grémiu. „Opozičné návrhy bez rokovaní a priori posielame do zabudnutia,“ vysvetľuje.

Ak by Pčolinský podľa Glváča chcel, aby správa o využívaní vrtuľníkov parlamentom prešla, mohlo to jeho hnutie Sme rodina predniesť na grémiu pred začiatkom schôdze. „Ak niekto normálne príde, môžeme sa o tom baviť,“ povedal podpredseda Národnej rady za Smer s tým, že ešte aj teraz si diskusiu o takomto návrhu vie predstaviť, a nevylučuje, že by to aj podporili.

O letoch vládnymi vrtuľníkmi chcel hovoriť aj opozičný poslanec Ľubomír Galko (SaS) na branno-bezpečnostnom výbore, ani tam mu však jeho iniciatíva neprešla. Teraz chce ministrovi vnútra Kaliňákovi poslať poslaneckú interpeláciu, urobí to zrejme do konca týždňa.

Na lietanie vládnymi vrtuľníkmi narážal v marci aj prezident Kiska. „Chcel by som odporučiť členom parlamentu, pokiaľ majú skutočný záujem, či sa účelovo nakladá s prostriedkami nášho štátu a ako sa využíva vládna letka, a nejde im len o účelovú kampaň proti prezidentovi, aby (…) si vyžiadali od ministerstva vnútra správu o využívaní všetkých lietadiel, ale aj vrtuľníkov za posledné tri roky.“

Prezident sa po ostrej vládnej kritike nakoniec začiatkom apríla rozhodol, že lietanie vládnym špeciálom obmedzí. „Tak ako som na začiatku svojho pôsobenia ako prezident rešpektoval žiadosť ministra vnútra a využíval som vládnu letku, tak teraz opätovne rešpektujem žiadosť ministra vnútra o to, aby som obmedzil využitie vládnej letky,“ povedal.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie