Denník N

Prečo so ženami nehovoríme o spontánnych potratoch, hoci odborníci to odporúčajú

Je dobré, ak o svojej traume môže žena hovoriť, vyplakať sa z nej, opísať svoje pocity. Potrebuje však na to poslucháča.

Spontánne alebo prirodzené potraty sú o dosť častejšie, ako by sme si mysleli. O tom, koľko žien ich zažilo, neexistujú presné štatistky, ale odhaduje sa, že spontánnym potratom sa končí jedno z ôsmich či dokonca šiestich alebo štyroch tehotenstiev. Niekedy, hlavne v samotných počiatkoch, žena ani nevie, že potratila, lebo si myslí, že sa len dostavila meškajúca menštruácia. Uvádza sa tiež, že 20 percent žien, ktoré porodili dieťa, malo pred týmto úspešným tehotenstvom samovoľný potrat.

Napriek tomu, že takmer každý z nás (niekedy aj bez toho, že by to tušil) má zrejme v blízkom či širšom okolí ženu, ktorá samovoľne prišla o dieťa, nie je to téma, o ktorej sa príliš hovorí. Je zrejmé, že je príliš intímna na to, aby sa s ňou žena či pár zverovali verejne, ale ukazuje sa aj to, že ženy, ktoré by o tom aj chceli hovoriť, napríklad v rodine či s priateľkami, sa stretávajú s odmietavými reakciami.

„Neviem, prečo to tak je, zarazilo ma to,“ hovorí 34-ročná Alena, ktorá dvakrát potratila pár dní po tom, čo jej lekár potvrdil tehotenstvo, a potom ešte raz, keď bola tehotná už 19 týždňov. „Mama aj svokra sú z inej generácie, len mi poradili, aby som na to nemyslela a pokúsila sa čo najskôr opäť otehotnieť. Moje priateľky o tom nechceli hovoriť – akoby sa báli, že je to chytľavé. Rozhovoriť sa o tom pritom bolo z mojej strany veľmi ťažké. Prežívala som pocity viny, hlavne v tom treťom prípade, keď už potrat nie je taký častý, či som neurobila niečo zle, či som nezanedbala nejaké prechladnutie, či som jedla všetko, čo majú tehotné jesť. Keď som sa odhodlala otvoriť sa, narážala som akoby na stenu nepochopenia, strachu, mala som pocit, že mi vyčítajú, že o tom vôbec hovorím. Stávalo sa to u kamarátok, ktoré poznám roky a o ktorých viem naozaj osobné veci,“ hovorí mama dvojmesačného dievčatka, ktorá strávila posledný trimester rizikového tehotenstva na nemocničnom lôžku.

Ako o tom hovoriť

Internetové stránky inštitúcií na podporu žien a párov, čo prišli o dieťa pri potrate, ale aj brožúry, ktoré im v niektorých krajinách rozdávajú, pritom zdôrazňujú, že je dobré, ak o svojej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie