Denník N

Newsfilter: Minister školstva by mal za trest 100-krát napísať, že má počúvať rozum, nie Danka

Foto – TASR
Foto – TASR

1. SNS dbá, aby sme všetci písali rovnako. 2. Fico zháňa potvrdenky, že tu nie je korupcia. 3. SaS prestrelila kritiku petržalského súdu + jednou vetou, zaujímavé texty, FB status, citát dňa a nový Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti dňa vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. SNS zakázala deťom písať moderným písmom podobným tlačenému

Ministerstvo školstva (SNS) zakázalo školám učiť deti písať novým druhom písma, ktoré už na desiatkach slovenských škôl niekoľko rokov používajú. Ide o písmo Comenia Script, ktoré pripomína tlačené písmo a jeho základnou výhodou je, že nevyžaduje spojené písanie všetkých písmen v každom slove. O testovaní a výhodách tohto písma sa roky vie, no štát zareagoval až po tom, keď na nové písmo často narážal v testovaní piatakov a deviatakov.

Nové písmo neprinieslo žiaden viditeľný problém, každému je zrozumiteľné a pre žiakov je lepšie. Oveľa viac sa totiž podobá tomu, ako všetci dospelí ľudia v praxi píšu – písmená v slove nespájajú a pri písaní rukou napodobňujú tlačené písmená.

Komu sa to nezdá, nech hneď teraz chytí do ruky pero a spojeným písaným písmom skúsi napísať napríklad vetu: „Preto sme neštrngali kľúčmi, aby nejaký zakomplexovaný právnik, čo nevie so správnou syntaxou povedať poriadne ani jednu vetu, rozhodoval o tom, aké písmená majú naše deti písať.“

Republika potrebuje poriadok. Ministerstvo školstva neurobilo žiaden výskum, debatu či analýzu, len v dodatku k Štátnemu vzdelávaciemu programu zrazu zvýraznilo príkaz, že deti sa majú naučiť písať spojeným písmom.

Ide o ten istý dodatok, v ktorom ministerstvo bez širšej diskusie pridáva deviatakom aj jednu hodinu dejepisu. Tá ide na úkor školou voliteľných hodín. Rovnaký plán má predbežne ministerstvo školstva aj s brannou výchovou, ktorú jej vlastní experti odmietajú ako samostatný predmet, ale presadzuje ju predseda SNS Andrej Danko.

Pozor, SNS sa približuje k našim deťom. V momente, keď SNS získala post ministra školstva a vymenovala tam nevýrazného chlapíka s väzbami na Sláviu Capital (Peter Plavčan), realisti poznamenali, že tu pôjde najmä o eurofondy.

Optimisti verili, že SNS sa aspoň vykašle na samotné školstvo a ak sa aj žiadne reformy neurobia, nič sa aspoň nepokazí. Posledné týždne však varujú, že odborníci SNS sa chcú naozaj starať aj do toho, čo a ako sa naše deti učia.

2. Fico žiada od topinvestorov, aby vyhlásili, že nevidia korupciu

Predseda vlády Fico nechal uprostred minulého týždňa nečakane obvolať priamo šéfov zhruba 20 najväčších na Slovensku pôsobiacich firiem a pozval ich na pondelok ráno k sebe. Prekvapeným, zväčša zahraničným topmanažérom, predtým nepovedal, čo by malo byť témou stretnutia. Odkázal len, že on sa chce pýtať, ako by im mohla vláda vyjsť v ústrety, napríklad aké návrhy zákonov by oni odporúčali.

Na stretnutí však napokon šéfov fabrík, medzi ktorými boli napríklad všetky štyri automobilky, zaskočil aj požiadavkou na vytvorenie štyroch pracovných skupín, z ktorých jedna mala riešiť tému korupcie. Premiér dokonca manažérom navrhol podpísanie spoločnej deklarácie o korupcii.

„Jasne som sa obrátil na predstaviteľov týchto zahraničných investorov a požiadal som ich o vyjadrenie, či sa niekedy stretli s akýmkoľvek správaním, ktoré by mohli zaradiť do kategórie korupčných alebo netransparentných správaní. Ani jeden ma neinformoval o tom, že by niekedy došlo k situácii, ktorú by takýmto spôsobom mohli označiť,“ povedal po stretnutí premiér.

„Súčasne od nich očakávam, pokiaľ nenahlásia, že sa s takýmto prípadom stretli, že, naopak, skonštatujú, že počas svojho podnikania a prítomnosti na území Slovenska sa nikdy s takýmto správaním nestretli,“ vysvetlil Fico, čo by malo byť obsahom deklarácie.

Kto je v panike, stráca štýl. Predseda vlády Fico dlhodobo zvláda vzťahy s elitami priemyslu, rovnako ako sa vždy napokon vie dohodnúť napríklad s rektormi, cirkvami, ZMOS-om, ale aj s odborármi. Vďaka jeho vlastnosti počúvať vplyvných partnerov a robiť s nimi vzájomne výhodné obchody, je v udržaní moci a zabezpečení relatívne pokojného chodu štátu taký úspešný.

Keď však v pondelok najväčší šéfovia najväčších slovenských firiem od premiéra počúvali, že od nich chce potvrdenku, že v tejto krajine sa nekradne, museli zacítiť, že premiér je pod tlakom, v akom ho doteraz nepoznali.

3. Na petržalskom súde zrejme úradovala matematika, nie Kočner

Poslanec SaS Alojz Baránik a predseda SaS Richard Sulík môžu mať problém vysvetliť svoju nedávnu ostrú kritiku petržalského okresného súdu. Do sporu s jeho sudcami sa politici SaS dostali pre prípad zmeniek, ktoré si od televízie Markíza nárokuje Marián Kočner. Sudcom totiž teraz nepriamo dalo za pravdu ministerstvo spravodlivosti.

U Žitňanskej spätne preskúmali rozdeľovanie práce sudcom v Petržalke a našli pri tom zrozumiteľné vysvetlenie faktu, že tri zo štyroch vecí podaných Kočnerovou firmou skončili u jedného sudcu. To môže ovplyvniť aj názor generálnej prokuratúry, ktorej sa na kritiku od Sulíka a Baránika nedávno sťažovali petržalskí sudcovia.

Počty sedia. V prípade šlo o nového sudcu, a preto mu dočasne prideľovali 80 percent nových vecí. Z hľadiska pravdepodobnosti potom nie je čudné, že mu na stole pristálo posudzovanie troch zo štyroch Kočnerových zmenkových sporov.

Ministerstvo spravodlivosti síce zistilo, že pri oznamovaní pravidiel rozpisu práce sudcov v Petržalke niekto urobil chyby pri ich oficiálnom zverejňovaní, no inak sa ministerstvo postavilo skôr na stranu kritizovaného petržalského súdu.

Férový šerif. „V prvom rade asi musím povedať, že poslanec Baránik je zjavne už známy svojimi expresívnymi vyjadreniami na adresu súdnictva. Myslím si, že tento typ paušalizovania nikam nevedie,“ odkázala ministerka Žitňanská, aby zároveň aj sudcom odkázala, že ich obranu „nepovažuje za najšťastnejšiu“.

Ministerka má pravdu, že obe strany – poslanci aj sudcovia v tomto prípade idú za hranicu toho, ako môžu používať svoju autoritu.

Baránik a Sulík o prípade bez dôkazov hovorili ako o jasne zmanipulovanom, v ktorom sa podľa nich ukazuje, že „hlavné slovo v súdnych sporoch majú peniaze, styky a korupcia“. Ale to, že sa niekde zjaví človek s povesťou Mariána Kočnera, ešte neznamená, že sa vec nutne skončí podvodom.

Sudcovia môžu mať pocit, že sa výroky politikov SaS dotkli cti ich, ich súdu, aj celého stavu. No aj oni to prehnali. Podaním sťažnosti na prokuratúru skôr vyvolali dojem, že sú pre výstrahu týchto aj budúcich kritikov ochotní použiť svoje dobré vzťahy na prokuratúre a iných súdoch.

Jednou vetou:

4. Prezident Andrej Kiska vyzval sudcov, aby v utorkovej voľbe uvážlivo volili svojich zástupcov v súdnej rade, očakáva výber takých osobností, ktoré pomôžu zvýšiť dôveru v justíciu.

5. Ministerstvo zahraničných vecí v stanovisku pre Úrad verejného obstarávania, ktorý prešetroval zákazky k európskemu predsedníctvu, napísalo, že pri výbere agentúry Evka nerobilo žiadny prieskum trhu, hoci mesiace tvrdilo opak a odmietalo mená súperiacich agentúr zverejniť.

6. Na Slovensko už pricestovali experti, na ktorých sa čakalo s používaním kubánskeho lieku pre pacientov s diabetickou nohou, liek Slovensko získalo v rámci deblokácie kubánskeho dlhu.

7. Ministerstvo vnútra novinárom nesprístupní informácie o využívaní vládnych vrtuľníkov, ktorými zvykne lietať aj premiér Robert Fico, neprešli ani snahy opozície, aby sa lety vrtuľníkmi rozoberali v parlamente.

8. Veľký protikorupčný pochod bude mať pokračovanie aj v Prahe, 5. júna to tam pred Veľvyslanectvom SR organizujú ľudia pracujúci v Česku a študenti.

9. IC vlaky medzi Bratislavou a Košicami už nebudú zastavovať v Štrbe, čím sa ich prepravný čas zrýchli a na južnej trase z Bratislavy cez Zvolen pôjdu priame spoje až do Košíc.

10. SaS chce umožniť domáce vzdelávanie žiakov aj na druhom stupni základných škôl, do parlamentu predložila takýto návrh zmeny školského zákona.

Zaujímavé články:

Peter Bátor o vojakoch, ktorých posielame k hranici s Ruskom (dennikn.sk)

Martin Hanus a Fero Múčka o koaličnom tichu pred televíznou búrkou (postoj.sk)

Martin Šimečka o psychopatoch v politike (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Minister Lajčák dlho hovoril, že Agentúra Evka pri tom predstavení loga súťažila s ďalšími dvomi firmami, ale nemôže ich ponuky vraj zverejniť. Keďže je pravdepodobné, že to bola fiktívna súťaž, tak pri kontrole Úradu pre verejné obstarávanie zrazu tvrdil, že vlastne žiadna súťaž nebola, lebo vraj ani nemusela byť.

Transparency International upozornila, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák mení svoje verzie pri obhajovaní kauzy Evka

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie