Denník N

Beblavý a Truban: Žitňanská účasťou vo vláde škodí Slovensku

Miroslav Beblavý a Michal Truban. Foto – N
Miroslav Beblavý a Michal Truban. Foto – N

Poslanec Miroslav Beblavý a Michal Truban z Progresívneho Slovenska nevylúčili, že sa neskôr spoja do jedného subjektu.

Keby poslanec Miroslav Beblavý chcel, mohol byť v tejto vláde ministrom školstva. Povedal to v diskusii, ktorú organizovalo združenie Stejdž v Trenčíne.

Beblavý odpovedal aj na otázku, či podľa neho ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) škodí alebo pomáha Slovensku, keď je v tejto vláde. Podľa poslanca škodí.

„Keby som si to nemyslel, tak by som v tej vláde mohol byť. Bol som v piatok s jedným ministrom a ten mi vysvetľoval, aká je škoda, že som sa nestal ministrom školstva,“ povedal Beblavý.

Žitňanskej podľa Beblavého dovolia vo vládnej koalícii urobiť len veci, „ktoré sa striktne dotýkajú technických problémov“, ale podľa neho nevie nastaviť spravodlivosť v krajine.

To, že Žitňanská účasťou vo vláde krajine škodí, si myslí aj Michal Truban z Progresívneho Slovenska, ktorý s Beblavým diskutoval. „Tým, že s nimi spolupracuje, je to oveľa deštruktívnejšie ako technokratické záležitosti. Robí to násobne horšiu škodu na spoločnosti, ako keby urobila neviemkoľko dobrých zákonov,“ povedal Truban.

Obaja vylúčili spoluprácu so Smerom aj s Kotlebom. Truban povedal, že nechce spolupracovať ani s SNS alebo Sme rodina.

Video: Miroslav Beblavý a Michal Truban odpovedajú na otázky Lukáša Filu

„My sme pre to, aby sa vymenila vláda, ochotní robiť rôzne kompromisy,“ povedal Beblavý. Ak to bude nevyhnutné, je ochotný vládnuť aj so Sme rodina. „Ja to nechcem dopredu vylučovať. Väzby lídra na mnohých zvláštnych ľudí sú pre mňa vážnejším problémom ako to, či Milan Krajniak napíše nejaký blog,“ povedal poslanec.

Ak by si mali obaja vybrať, či chcú radšej za premiéra Richarda Sulíka alebo Roberta Fica, vybrali by si Sulíka. „Pre Smer je obnova právneho štátu absolútne likvidačná záležitosť. Ak bude obnovený právny štát, strana Smer neprežije ďalšie parlamentné voľby, čo si uvedomujú. So Sulíkom to tiež nie je ľahké,“ povedal Beblavý.

Poslanec prekvapil Progresívne Slovensko, keď oznámil, že zakladá vlastnú politickú stranu. Truban povedal, že oni sa teraz s Beblavým spojiť nechcú. Ani on, ani Beblavý však nevylúčili, že sa spoja neskôr.

„My chceme do politiky dostať úplne nových ľudí zdola,“ povedal Truban. „Keď zakladáte stranu, tak ju musíte robiť s nadšením, a toto mi prišlo teraz v tejto fáze zbytočné, začať premýšľať o koalíciách – to si nechajme potom na neskôr,“ hovorí Truban.

Beblavý hovorí, že chce v politike spojiť viac ľudí, ktorí sú momentálne v rôznych stranách.

„Okrem progresivistov je dnes niekoľko fajn ľudí v strane Nova, spomeniem Janu Žitňanskú, takisto v Obyčajných ľuďoch, ako je Veronika Remišová, dalo by sa ísť ďalej, možno aj po zvyškoch niektorých ďalších strán. My považujeme za dôležité nečleniť to na starých a nových, ale na ľudí, ktorí sú odborne na vysokej úrovni a ukázali, že sa im dá veriť,“ povedal Beblavý.

PS/Spolu

Teraz najčítanejšie