Denník N

Zúfalí rodičia v Manchestri: Nie je nič horšie ako to, že vaše dieťa je tam a vy neviete, čo s ním je

Pri samovražednom útoku počas koncertu v Manchestri zomrelo najmenej 22 ľudí a vyše 50 bolo zranených. Foto – AP
Pri samovražednom útoku počas koncertu v Manchestri zomrelo najmenej 22 ľudí a vyše 50 bolo zranených. Foto – AP

Fanúšikmi americkej speváčky Ariany Grande sú hlavne tínedžeri, viacerí sa stali obeťou teroristického útoku počas jej koncertu v Anglicku.

„Ariana Grande dospievala poslednú pesničku a zrazu zaznela obrovská rana. Všetci začali inštinktívne utekať preč. Aj ja som utekal. Dostali sme sa do chodby, ale z tej sa nedalo vyjsť. Bolo to strašidelné. Nakoniec som našiel hlavné dvere. Všade boli plačúci ľudia, aj keď som sa dostal do hotela, všade som videl ľudí v slzách, ako telefonujú,“ opísal pre BBC prvé momenty po pondelkovom výbuchu na koncerte v Manchestri 19-ročný študent Sebastian Diaz.

„Najprv bolo počuť niekoľko výkrikov, potom bolo všade ticho. Celá aréna sa doslova rozdelila ako Červené more. Jeden stúpal po druhom, všetci šprintovali k najbližšiemu východu. Bolo to ako scéna z hororového filmu,“ doplnil ho Sammy. V prvom momente nepomyslel na to, že išlo o výbuch. „Znelo to, ako keby praskol obrovský balón.“

Minúta po minúte: Výbuch v Manchestri

Ďalší ľudia opisovali scény typické pre momenty po takýchto nešťastiach: ľudia v panike, nehybné telá, chaos, plač, telefonáty príbuzným.

Fanúšikmi mladej americkej speváčky sú zväčša tínedžeri a tomu zodpovedalo aj zloženie publika jej koncertu. Mladšie deti tam boli v sprievode rodičov, staršie už samy alebo s kamarátmi či súrodencami. Bola medzi nimi aj 15-ročná Olivia Campbellová. Koncert bol darčekom pre jej priateľa Adama.

S ním sa po hodinách pátrania podarilo spojiť v jednej z nemocníc, Olivia však bola v utorok dopoludnia stále nezvestná a jej telefón nefungoval. Jej mama Charlotte o nej hovorila vo viacerých médiách a oceňovala hlavne sociálne médiá. „Neviem, čo by som bez nich robila. Tisícky ľudí teraz vedia, že je nezvestná, hľadajú ju ľudia, ktorých vôbec nepoznám a ani sa im nemôžem poďakovať za to, že kvôli nej obetovali čas.“

Ľudia žiadali o pomoc, aj ju núkali

Nielen výzvy na pomoc pri hľadaní nezvestných účastníkov koncertu zaplavili sociálne siete. Krátko po samovražednom útoku sa objavili ponuky na odvoz z arény, ľudia hlásili, že majú voľné izby, gauče pre tých, čo zostali bez ubytovania alebo prišli na úteku z arény o osobné veci.

Šokovaným deťom a rodičom, čo čakali na tínedžerov pred halou, aby ich odviezli domov, no potom ich nemohli nájsť, poskytli pomoc aj v okolitých hoteloch. Obchody s občerstvením podávali ľuďom nápoje a jedlo zadarmo. Okamžite sa zriadili špeciálne linky na ohlasovanie nezvestných, ale aj pre tých, čo na koncerte zaregistrovali niečo podozrivé alebo majú nejakú stopu.

V aréne zomrelo najmenej 22 ľudí, medzi nimi aj deti, a desiatky osôb sa zranili. Z celého sveta prichádzali slová podpory a sústrasti, no našli sa aj takí, čo útok oslavovali. Denník Independent píše, že prívrženci Dáišu si na sociálnych sieťach vymieňali gratulácie a jeden druhého povzbudzovali k ďalším útokom. Takéto výzvy sa objavovali, hoci nebolo zrejmé, kto je za útokom a či mal atentátnik nejakých komplicov.

Musíme čakať

S pribúdajúcimi hodinami a informáciami, že medzi obeťami sú aj deti, rástla beznádej a bezmocnosť mnohých rodičov. Niektorí hľadali deti po nemocniciach, v okolí haly, pokúšali sa získať informácie, kto naposledy videl ich deti, kde a čo sa vtedy dialo.

Iní, ako mama Olivie, zostali doma v nádeji, že ich dieťa sa objaví medzi dverami.

„Najhoršia vec, čo sa môže rodičovi stať, je, keď vie, že jeho dcéra je tam, ale nevie ju nájsť. Nevie ani to, či je živá alebo mŕtva. Neviem, ako toto môže niekto urobiť nevinným deťom,“ povedala.

Teroristické útoky na rockových koncertoch a diskotékach

1. júna 2001 – Tel Aviv

Pri samovražednom atentáte na diskotéke Delfinárium v ​​Tel Avive zahynulo 21 ľudí, väčšinou mladých Izraelčanov, a 120 ľudí bolo zranených. Atentátnik odpálil nálož pri vchode do zábavného podniku. K zodpovednosti za útok sa prihlásilo palestínske hnutie Hamas.

12. októbra 2002 – Bali

Útoky na nočný klub na indonézskom ostrove Bali zabili 202 osôb, prevažne cudzincov (najviac obetí – 88 – bolo z Austrálie). Za atentátom stáli islamskí radikáli Džamíja Islamíja, napojení na sieť al-Káida. V roku 2008 boli za masaker na Bali popravení traja islamskí extrémisti, ďalšie desiatky ľudí odsúdili na dlhoročné tresty.

5. júla 2003 – Moskva

Pri útokoch dvoch samovražedných atentátničiek na moskovskom letisku Tušino, kde sa za účasti 40-tisíc ľudí konal rockový festival, zahynulo 16 ľudí vrátane oboch atentátničiek. Tie sa pokúsili preniknúť na festival, boli však zastavené príslušníkmi ochranky a políciou. Pri pokladni odpálili na sebe pripevnené nálože.

25. februára 2005 – Tel Aviv

Päť mŕtvych vrátane atentátnika a okolo 50 zranených si vyžiadal samovražedný útok v izraelskom Tel Avive. Atentátnik sa odpálil pred diskotékou pri promenáde na morskom pobreží. Pri vchode stáli v rade desiatky mladých ľudí.

13. novembra 2015 – Bataclan v Paríži

Pri šiestich teroristických útokoch v Paríži zahynulo 129 ľudí, jeden človek zomrel neskôr v nemocnici, vyše 350 bolo zranených, zomrelo aj sedem atentátnikov. Teroristi strieľali z útočných pušiek v hudobnom klube Bataclan, kde pri koncerte americkej rockovej skupiny Eagles of Death Metal zomrelo vyše 90 ľudí. K útoku sa prihlásil Dáiš.

12. júna 2016 – Orlando

Streľba v nočnom klube v Orlande na Floride si vyžiadala 50 mŕtvych vrátane útočníka a 53 zranených. K páchateľovi streľby s najväčším počtom obetí v histórii Spojených štátov sa prihlásil Dáiš.

1. januára 2017 – Reina v Istanbule

Útok na nočný klub Reina v Istanbule si vyžiadal 39 mŕtvych a sedem desiatok zranených. Väčšina obetí útoku boli turisti, hlavne z krajín Blízkeho východu a severnej Afriky, ale aj z Indie, Ruska či Izraela. K atentátu sa prihlásil Dáiš.

22. mája 2017 – Manchester

Výbuch v multifunkčnej hale v anglickom Manchestri, kde koncertovala americká speváčka Ariana Grande, si vyžiadal najmenej 22 mŕtvych a desiatky zranených.

Zdroj – ČTK

Výbuch v Manchestri

Svet

Teraz najčítanejšie