Denník N

Olympijský víťaz Matej Tóth: Pre Kotlebu sme prišli o športoviská

Matej Tóth. Foto N – Tomáš Benedikovič
Matej Tóth. Foto N – Tomáš Benedikovič

Matej Tóth tvrdí, že keď vyrastal, nemal najlepší vzťah k menšinám. Postupne však zistil, že záleží na tom, akí ľudia naozaj sú, nie akým jazykom hovoria.

Na finále diskusií Zabudnuté Slovensko na banskobystrickom Námestí SNP sa predstavil aj Matej Tóth, olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 kilometrov. Na pódiu sa objavil spolu s Michalom Handzušom, majstrom sveta v hokeji a víťazom Stanleyho pohára.

Prečo ste sa rozhodli podporiť Zabudnuté Slovensko a rečniť na námestí v Banskej Bystrici?

Je dôležité, aby ľudia počuli viac názorov a diskutovali o nich, poznanie je dôležité. Keď vám niekto predostrie veľmi jednoduché riešenia a vy nepoznáte iné názory, môžete veľmi ľahko začať podporovať ľudí, ktorých možno ani nechcete podporiť, a spravíte to len z nejakého vzdoru. Extrémistické názory nie sú dobré, a je jedno, či prichádzajú zľava alebo sprava.

Mali ste debaty o extrémnych názoroch s niekým zo svojho okolia?

Mám to šťastie, že to nebolo nutné. No keď som v 90. rokoch vyrastal v Nitre, sám som bol zástancom známej formulky „Na Slovensku po slovensky“. Vtedy politici viac hrali maďarskou kartou. Postupne som sa však vyvíjal a zisťoval som, že menšiny sú všade vo svete a dokážu sa navzájom rešpektovať. Osud to zariadil tak, že som si našiel manželku, ktorá pochádza zo slovensko-maďarského pohraničia. Svokrovci rozprávajú po maďarsky. Spoznal som tam veľa ľudí a zistil som, že nejde o národnosť, ale o to, akí sú ľudia samotní. A veľakrát sú oveľa príjemnejší a srdečnejší ako možno nejakí hrdí Slováci zo Žiliny. Aj keď, samozrejme, aj tam sú skvelí ľudia.

Žijete a trénujete v meste, v ktorom sídli župan Marian Kotleba. Ako hodnotíte jeho pôsobenie vo funkcii?

Bol som sklamaný, už keď bol zvolený. Ľudia by politika mali najprv spoznať a nevoliť ho len na základe vzdoru. Prišlo mi to ako krátkozraké a jednoduché riešenie. Teraz sa ukazuje, že pod jeho vedením kraj nevyužil potenciál, ktorý mal. Boli rozpracované projekty, ktoré by nám pomohli. Napríklad sa nedokončilo spojenie Banskej Bystrice so Zvolenom cyklochodníkom, ľuďom by to pomohlo a dostali by sa k športu. Prišli sme o európske peniaze a tým napríklad aj o renovácie škôl. Z tohto pohľadu to vnímam veľmi negatívne. Aj keď sa katastrofické scenáre, že sa kraj úplne odseparuje, našťastie, nesplnili. No mohlo to byť oveľa lepšie. Najhoršie by bolo, keby sa takto pokračovalo ďalej. Tieto štyri roky sme nejako zvládli, ale ísť do ďalšieho volebného obdobia by už bolo veľké riziko.

Prišli ste s ním do kontaktu, napríklad keď ste doniesli medaily?

Nie, osobne sme sa nebavili, no stretli sme sa na niektorých akciách. Nemám proti nemu nič ako človeku, no jeho názory mi nie sú vôbec blízke. Nerád sa vyjadrujem k politike, ale keď sú veci, ktoré mi prekážajú, nemám problém to povedať nahlas.

Matej Tóth reční na pódiu v Banskej Bystrici. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kotleba má hneď niekoľkých protikandidátov do jesenných volieb. Myslíte si, že sa jeho súperi napokon dokážu dohodnúť a postupovať spoločne?

Ešte je to skoro hodnotiť, no verím, že zvíťazí zdravý rozum a že kandidáti majú jasný cieľ – poraziť úradujúceho župana. Uvidíme, do akej miery to myslia úprimne, teraz ešte možno nie je nutné, aby sa vyhranili. Ideálne by bolo, aby svoje názory a presvedčenie dokázali odkomunikovať spôsobom, aby nešlo o voľbu Kotleba vs. ostatní, ale aby sa vyselektovali iní favoriti. Ich úloha je teraz presviedčať ľudí, ak to nepôjde, treba potiahnuť za jeden povraz a vyjadriť si navzájom podporu.

Ste profesionálny vojak. Akú máte hodnosť?

Nadporučík.

Jedna z káuz, ktorá pomáha Kotlebovi, je Kapitán Danko. Ako ste ju vnímali?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu o Matejovi Tóthovi Odchýlka

Do obchodu

Marian Kotleba

Matej Tóth

Rozhovory

Teraz najčítanejšie