Denník N

Most presadzuje do kľúčovej funkcie v štáte nekompetentného človeka

Ak si vládna koalícia nechce urobiť hanbu, mala by brať priebeh utorkovej verejnej diskusie o ÚVO vážne.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

O post riaditeľa Úradu pre verejné obstarávanie sa uchádzajú traja kandidáti. Po ich verejnej diskusii s istotou vieme, že túto prácu môžu robiť len dvaja z nich. Súčasná predsedníčka Zita Táborská a jej podriadený z úradu a zároveň vyzývateľ Peter Kubovič. Pri oboch je jasné, že svojej práci rozumejú a okrem rozličných názorov na niektoré technické detaily sa líšia v tom, či sa im dá veriť, že naozaj chcú férové verejné obstarávanie.

Právnik Peter Kubovič v tom má výhodu. Nemá totiž za sebou históriu, ktorá by mohla vzbudzovať pochybnosti. Zita Táborská má tú smolu, že už piaty rok vedie úrad, ktorý má v skorumpovanej krajine dohliadať na to, že štát bude tovary a služby kupovať rozumne a že sa pri tom nebude kradnúť. ÚVO pod vedením Táborskej napríklad nenašiel chybu na kúpe CT pre piešťanskú nemocnicu. Je to ten istý obchod, pre ktorý padol Pavol Paška a prebieha vyšetrovanie. Táborská sa bráni tým, že ak došlo k nekalej dohode, udiala sa ešte pred oficiálnym začiatkom obstarávania, ktoré bolo formálne v poriadku, a preto ho ÚVO nemohol zastaviť. Táborskej úrad však vydal aj stanovisko, podľa ktorého Robert Kaliňák porušil pri kúpe starej Ikey zákon.

Máme tu teda nepochybne kompetentnú Táborskú, ktorej mnohí (možno neprávom) nebudú veriť, a rovnako fundovaného, ale nie veľmi známeho Kuboviča, ktorý však suverénne zvíťazil v hodnotení nezávislých odborníkov. To vôbec nie je zlý výber. Lenže je tu ešte Juraj Méry, ktorý sa všeobecne považuje za človeka Mosta-Híd, hoci bugárovci to otvorene nepriznajú.

Pri pohľade na jeho výkon v diskusii prichádzajú do úvahy len tri vysvetlenia. Buď bol taký nervózny, že ju totálne nezvládol, alebo je naozaj taký nekompetentný, ako pôsobil, alebo sa o funkciu uchádza, lebo strana chce mať na úrade svojho človeka a je jej jedno, kto ním bude.

Méry dokázal v priebehu krátkej chvíle tvrdiť úplne protichodné veci, často zjavne nevedel, na čo sa ho pýtajú, a na konkrétne otázky nedokázal dať zmysluplné odpovede. Výsledkom bola záverečná otázka, či sa po tejto diskusii nevzdá kandidatúry. Urobil by naozaj správne.

Utorok ukázal dve veci. 1. Verejné vypočutia sú veľmi užitočná vec (aj vďaka výbornému výkonu moderátora Michala Kovačiča). 2. Ak Méry v stredu v hlasovaní vlády neskončí na poslednom mieste, z jeho súkromnej hanby bude hanba celej vládnej koalície.

Verejné obstarávanie

Komentáre

Teraz najčítanejšie