Denník N

Newsfilter: Tajný kôň Mosta si urobil takú hanbu, že to by malo byť aj na Smer veľa

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Voľba šéfa ÚVO je v dramatickom finále 2. Dankovci vysvetľujú, ako to mysleli s brannou výchovou 3. HB Reavis bojuje o priazeň Bratislavy + jednou vetou, zaujímavé texty, FB a citát dňa a čerstvý Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti dňa vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. Kandidát Mosta na šéfa ÚVO sa pri verejnom vypočutí blamoval

Kandidát Mosta-Híd na post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie si v utorok na prezentácii pred firemnými lobistami, právnikmi a mimovládkami urobil takú hanbu, že z favorita súťaže sa stal razom outsider. Nového predsedu ÚVO mala vybrať vláda spomedzi troch uchádzačov už v stredu ráno. Ak však pre problémy kandidáta Juraja Méryho sa budú musieť strany koalície dohodnúť na novom mene, môžu rozhodnutie aj odložiť.

Nevhodnosť kandidáta Mosta-Híd videlo maximálne pár stoviek  ľudí naživo alebo vo webovom prenose z akcie organizovanej iniciatívou podnikateľských komôr Rule of Law. Pre Roberta Fica, ktorý teraz v téme korupcia bojuje o priazeň tretieho sektora a podnikateľských zväzov, však ide o kľúčové publikum.

Ak by predseda Smeru dopustil, aby sa kandidát Méry stal predsedom ÚVO, aspoň pol roka by sa každý príčetný človek zo sektora „boj s korupciou“ hanbil s premiérom stretnúť hoci len omylom ráno na hrádzi.

Čo predviedol kandidát Méry: Od zverejnenia životopisov troch kandidátov na šéfa ÚVO bol Méry najmä vďaka svojej histórii vo firmách Transpetrol a Trajekt okamžite interpretovaný ako kandidát podnikateľa Štefana Czucza a strany Most-Híd. Podnikateľ Czucz je totiž pre stranu Bélu Bugára niečo ako Jozef Brhel pre Smer.

Méry momentálne pracuje na europrojektoch na ministerstve dopravy. Prišiel tam v čase, keď minister za Most-Híd vymieňal nominantov Siete za nominantov Mostu.

Na verejnom vypočutí v utorok dostal kandidát Méry priamu otázku o vzťahoch s Czuczom, ale vo svojej obrane sa zmohol len na generickú odpoveď, že s ním robil na pár projektoch, ale je od neho nezávislý.

Publikum tvorila približne päťdesiatka ľudí z mimovládok, právnikov a lobistov priemyselných zväzov, ktorí sú trénovaní na rozoznanie klamstva, a preto im taká odpoveď kandidáta Méryho nestačila.

Očividná závislosť oficiálne nepriznaného kandidáta Mosta-Híd od oficiálne nepriznaného pozadia strany Most-Híd je však len polovica problému. Druhým dôvodom, prečo sa kandidát Méry verejne diskvalifikoval, bola jeho neschopnosť miestami aspoň pochopiť otázky, ktoré mu kládlo odborné publikum.

V lepšom prípade odpovedal vágne, alebo opakoval odpovede konkurentov. V jednom momente to zašlo tak ďaleko, že sa ho moderátor debaty Michal Kovačič spýtal, či je zorientovaný. Prirodzeným vyústením dvojhodinového vypočutia bola otázka z publika, či kandidát Méry nezváži stiahnutie svojej kandidatúry.

Radíme ministrom: V porovnaní s kandidátom Mosta-Híd sú súčasná šéfka ÚVO Zita Táborská a právnik z odboru metodiky ÚVO Peter Kubovič veľmi kvalitní kandidáti. V detailnejšom obraze sa Kubovič javí ako schopnejší priniesť zmenu. V neprospech Táborskej hovorí, že je so súčasným fungovaním úradu viac-menej spokojná.

Poradie  1. Kubovič 2. Táborská  3. Méry zodpovedá aj hodnoteniu, ktoré na požiadanie poslanca Beblavého urobilo podľa životopisov a projektov 6 odborníkov na tendre.

V ideálnom svete by vláda v stredu znova vypísala konkurz na šéfa ÚVO, aby sa prihlásilo viac normálnych kandidátov.

Druhé najlepšie riešenie by bolo, ak by ministri parlamentu navrhli za šéfa ÚVO právnika Petra Kuboviča.

Politicky najpriechodnejšie by bolo opätovné zvolenie Zity Táborskej. Predseda Fico ju môže naďalej nazývať kandidátkou Ivety Radičovej tak, ako to robil posledných 5 rokov, hoci to nie je pravda.

Ak by však premiér predsa len chcel tento trik použiť, pripomíname, že za Radičovej vlády sa spolu s Táborskou dostal do užšieho výberu aj jej aktuálny konkurent Kubovič.

Technicky je možné aj zvolenie Juraja Méryho, ale to by poškodilo nielen krajine, ale napokon aj vládnej koalícii.

2. Nechceme návrat do minulosti, bránia dankovci brannú výchovu

Andrej Danko vstúpil do debaty o nápade zaviesť povinnú brannú výchovu a z jeho reakcie je zrejmé, že nepochopil problém.

Netreba na to extra predmet. Predseda Danko v svojom stanovisku vysvetľuje, že SNS nechce návrat do minulosti, ale chce brannú výchovu, ktorá by učila, „ako reagovať v krízových situáciách vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravných nehôd, živelných pohrôm a prírodných katastrof, prípadne vplyvom extrémizmu“.

Branná výchova v tomto ponímaní však už je súčasťou vzdelávania, ibaže to nie je samostatný predmet, učí sa to v rámci iných hodín. Ak na tom treba niečo meniť, ak treba napríklad pridať vysvetľovanie správania pri možných teroristických útokoch, môže to ministerstvo školstva urobiť bez zavádzanie extra predmetu.

Na to aby sa niečo stalo samostatným predmetom, treba žiakom buď zobrať z hodín určených pre iné predmety, alebo z ich voľného času. A keďže čas našich detí určený na učenie je jedna z najcennejších investícií, ktorú tento štát vôbec má, nemali by ju znehodnocovať laické nápady funkcionárov SNS.

Čo by sa dalo ešte pridať: Na pochopenie toho, že nie všetko by malo byť samostatný predmet, je účinné pripomenúť, čo všetko iné užitočné by ešte chcelo byť extra predmetom. Odborník na školstvo Vladimír Burjan, ktorý pracuje aj pre štát, spomína napríklad mediálnu výchovu, environmentálnu výchovu, globálnu výchovu, finančnú gramotnosť, zdravý životný štýl, prvú pomoc, dopravnú výchovu.

Výhovorka na odborníkov nevyšla ani pri zákaze Comenia Script. Hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová odmietla tvrdenie, že zákaz nespojeného písma podobného tlačenému si vyžiadali inšpektori.

„Na otázku, prečo je lepšie používať spojité písmo než nespojité, nemá dať odpoveď žiadny úradník a takisto žiadny inšpektor. Je to otázka odborného posúdenia ľudí z úplne inej brandže. Prax však ukazuje, že žiaci, ktorí používajú iný druh písma než sa považoval za štandard, nie sú na tom o nič horšie ako ich rovesníci píšuci spojitým písmom,“ hovorí hlavná školská inšpektorka Kalmárová.

3. HB Reavis zaplatí prestavbu parku pred Úradom vlády

Najväčší slovenský developer HB Reavis sľúbil, že daruje pol milióna eur na obnovu bratislavského Námestia slobody (park v blízkosti Úradu vlády). HB Reavis sľubuje, že na vec vypíše architektonickú súťaž a že jeho dar nie je spojený so žiadnou požiadavkou.

Foto – TASR

Fakt je, že HB Reavis v súčasnosti lobuje za vyhlásenie stavby shopping centra na mieste terajšej autobusovej stanice za významnú investíciu. Rozhoduje o tom síce vláda, ale bez súhlasu mesta to urobiť nemôže. Veľkú ochotu vylepšiť si PR ukázal HB Reavis tohto roka pri debate o novej autobusovej stanici aj nápadom, aby časť jeho zákazníkov chodila do nových obchodov z Petržalky nakupovať lanovkou. Tú investor prisľúbil postaviť za svoje.

Celá operácia by mohla byť hotová okolo roku 2020. Vtedy Bratislava oslávi 15 rokov od čias, keď HB Reavis privatizoval bratislavskú SAD a sľúbil urýchlene postaviť novú autobusovú stanicu.

Jednou vetou:

4. Policajný prezident Tibor Gašpar odmietol diskutovať s organizátormi Veľkého protikorupčného pochodu v ich škole a volá ich len na policajné prezídium.

5. Štát chce rekonštruovať nemocnice, použije na to asi 153 miliónov eur z eurofondov,  prvom kole výzvy, ktoré ministerstvo spúšťa v stredu 24. mája, ponúkne 70 miliónov eur.

6. Robert Fico vyhlásil, že vláda bude podporovať rozvoj jadrovej energetiky, tá je podľa neho aj zdrojom výroby elektrickej energie, ktorý napĺňa ciele v ochrane klímy.

7. Vodohospodári chcú na druhý pokus renovovať plavebné komory gabčíkovského vodného diela, plánujú na to vyčleniť takmer 140 miliónov eur, financie majú aj z Bruselu.

8. K dohode pri voľbách do VÚC medzi stranami SaS, OĽaNO-NOVA a KDH nechýba veľa, tvrdí predseda KDH  Alojz Hlina, o dohode sa podľa neho rozhodne v týchto dňoch.

9. Minister obrany Peter Gajdoš chce zvyšovať počet príslušníkov aktívnych záloh, na pilotnom cvičení projektu sa zúčastnilo 37 ľudí, medzi ktorými boli vojaci v zálohe i piati absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy.

10. Automobilový priemysel v štátoch V4 bude v najbližších rokoch potrebovať asi 100-tisíc pracovníkov, vyplýva to z vyhlásenia zástupcov zväzov automobilového priemyslu jednotlivých štátov.

Zaujímavé články:

Ondrej Podstupka o potrebe regulovať Facebook (sme.sk)

Ivan Mikloš reaguje na Toma Nicholsona (sme.sk)

Veronika Folentová sa rozprávala s hlavnou školskou inšpektorkou o učiteľoch, ktorí neveria demokracii (dennikn.sk)

Zuzana Petková sa rozprávala s kandidátom na riaditeľa RTVS Michalom Ruttkayom (Medialne.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Na jednej strane niekto rozpráva, že treba, aby sme išli ako Estónsko, a na druhej strane prináša riešenia, ktoré podnikateľom aj občanom povedia – ani si nechoď vybaviť eID, na čo ti bude.

Peter Pellegrini, vlády pre investície a informatizáciu kritizoval Slovensko.Digital za platenú službu GovBox. Poskytovanie takejto služby podľa neho demotivuje ľudí, aby si vybavovali a aktivovali eID kartu 

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Verejné obstarávanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie