Denník N

Facebook polície spravuje bývalý novinár Nového Času: Nejde nám o počet lajkov

David Púchovský. Foto N – Filip Struhárik

Keď niekto znevažuje prácu polície, pripadá mi to ako absolútna neúcta, hovorí David Púchovský, administrátor facebookovej stránky polície.

Začiatkom apríla vznikla na Facebooku oficiálna stránka slovenskej polície. Stala sa rýchlo populárnou, príspevky mávajú stovky lajkov, desiatky zdieľaní, stránka získala za prvých sedem týždňov fungovania viac ako 30-tisíc fanúšikov. Pre porovnanie – ministerstvo vnútra je na Facebooku aktívne niekoľko rokov a dnes má len 8-tisíc fanúšikov.

Stránku polície nespravujú policajti či ich hovorcovia. Administrátorom je bývalý novinár Nového Času David Púchovský. Toho si vybral riaditeľ tlačového odboru na ministerstve vnútra Ivan Netík, podľa ktorého je pôsobenie polície na Facebooku súčasťou postupnej zmeny komunikačnej stratégie.

„V minulosti, keď sa niečo stalo, tak informácie museli ísť najprv k hovorcovi, ten to musel prebrať s  nadriadenými, a kým sme informáciu zverejnili, už bola dávno vonku, pretože sa k téme vyjadrovali záchranári alebo hasiči. My sme chceli túto komunikačnú stratégiu zmeniť a povedali sme si, že dobrý spôsob, ako to celé urobiť, je Facebook,“ vysvetľuje Netík. 

Tak vznikla úspešná stránka, na ktorej pribudne týždenne viac ako 4000 nových fanúšikov, na druhej strane sa ozývajú kritické hlasy, že niektoré príspevky pripomínajú krimi správy z bulvárnych médií. Polícia bola práve v stredu kritizovaná za príspevok z preventívnej protidrogovej prehliadky na bratislavskej škole. Rozhovor vznikol ešte pred touto akciou. 

Čo je hlavný cieľ facebookovej stránky polície?

David Púchovský, administrátor stránky: Cieľov je viac. Jedným  je priblížiť verejnosti činnosť policajného zboru, aby ju nevnímali len cez prvoplánové obrazy, ako je vyberanie pokút alebo represívne činnosti. Zároveň chceme prinášať aktuality a zaujímavosti, ku ktorým sa polícia dostáva ako prvá.

Ako ste si určili, o čom budete na Facebooku informovať?

Ivan Netík, hovorca ministerstva: Keď sme sa o tom začali s Davidom vážnejšie rozprávať, urobil projekt, ktorý sme konzultovali s vedením polície. Chceli sme, aby vedeli, čo ideme robiť. Že to bude aj spravodajská stránka, ale aj stránka, ktorá bude informovať o činnostiach polície, ktoré sa dnes do médií nedostávajú. Na základe projektu prebehli porady s krajskými riaditeľmi a potom aj s krajskými hovorcami, aby sme im celú stratégiu predstavili. My môžeme mať víziu, ako to chceme robiť, a tá vízia ešte nie je celkom naplnená, ale keď od nich nebudeme mať informácie, tak len ťažko s tou víziou môžeme pracovať. Trvalo päť mesiacov, kým sme to spustili.

Púchovský: Z celosvetového meradla to nie je nič prelomové. V zahraničí takéto stránky fungujú bežne, inšpiráciu som hľadal na už existujúcich policajných stránkach. V počte fanúšikov niektoré už dokonca dobiehame. Ale inšpirácia sa dá nájsť aj v súkromnom sektore, pretože forma je v mnohých prípadoch rovnaká, rozlišuje sa len obsah.

Po prvých dvoch mesiacoch máte vyše 30-tisíc fanúšikov. Vnímate to ako úspech?

Púchovský: Určite áno. Mali sme očakávania, tie sa trochu prevýšili. Sme radi za takúto pozitívnu odozvu, ktorá výrazne prevyšuje počet negatívnych reakcií.

Netík: Robíme to navyše bez podpory. Nemáme za tým žiadnu agentúru, ktorá by nám pomáhala, a neminuli sme na propagáciu ani euro. Máme k tomu síce plagáty a podobné materiály, ale k sponzorovaniu príspevkov na Facebooku sme zatiaľ nepristúpili. Aj keď to nevylučujeme.

Ako viete, či to robíte dobre? Aké metriky sledujete?

Púchovský: Nejde nám o konečný počet lajkov. Hoci čím bude väčší, tým viac nás to poteší. Ale prvoradá úloha je prezentovať činnosť polície a vyberať zo širokého spektra jej činností to, čo by mohlo zaujať najviac ľudí, čo sa ľuďom najviac páči, na čo budú najviac reagovať.

Netík: Médiá si tiež všimli, že náš Facebook je relevantný zdroj informácií. Nebol to ale cieľ. Nechceli sme robiť Facebook pre médiá. Chceme ukázať prácu polície, ktorá sa často do médií nedostane. Trend v médiách je taký, a ja ho akceptujem, že ukazuje viac negatívnych vecí ako pozitívnych. A my dokážeme cez Facebook dostať na verejnosť veľa pozitívnych vecí. Napríklad prípad, keď policajti sprevádzali auto s tehotnou ženou do nemocnice. Alebo záchrana života samovrahov, čo je denná práca polície. Máme pretlak takýchto materiálov, ale do médií sa málokedy dostanú. Lebo pre mnohých sú to bežné veci a ja si myslím, že to až také bežné nie je.

Púchovský: Pred pár mesiacmi som ani ja ako človek mimo policajného zboru nevedel o týchto pozitívnych prípadoch.

Koľko príspevkov publikujete denne?

Púchovský: Vychádza to na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie