Denník N

Zabi kohokoľvek a čímkoľvek

Pri samovražednom útoku počas koncertu v Manchestri zomrelo najmenej 22 ľudí a vyše 50 bolo zranených. Foto – AP
Pri samovražednom útoku počas koncertu v Manchestri zomrelo najmenej 22 ľudí a vyše 50 bolo zranených. Foto – AP

Pre teroristov ženy a deti nikdy neboli nevinné obete. Dáiš ich však dokonca už považuje za primárny cieľ.

Nehľadaj si zvláštne ciele. Zabi kohokoľvek. Neunúvaj sa tým, že si budeš hľadať ťažký cieľ, vysvetľoval jeden džihádista z Tunisu propagandistickému plátku takzvaného Islamského štátu novú taktiku teroristov. Ako pripomínajú noviny The Daily Beast, Dáiš už dlhšie presadzuje útoky proti čo najľahším a najbezbrannejším cieľom a atentát zameraný priamo na deti, podobný útoku z Manchestru, bol už nejaký čas na spadnutie.

Nie že by deti a ženy boli doteraz pre teroristov tabu a že by si ich zabíjanie nedokázali sami pre seba odôvodniť. Palestínski teroristi už desaťročia ospravedlňovali svoje útoky proti izraelským civilistom vrátane žien a detí tým, že vo vojne, ktorú vedú, žiadni civilisti neexistujú. Z detí sa vraj časom stanú vojaci a ženy budúcich izraelských vojakov porodia, takže sú všetci nepriatelia.

Krajne ľavicoví a nacionalistickí teroristi v Európe či krajne pravicoví teroristi v USA zase tvrdili, že každý človek je zodpovedný za vládu, ktorá mu vládne a ktorú oni nenávidia. Udržiava vraj režim pri živote ako volič, ako konzument, ako príslušník utlačovateľského národa a, keď už nič iné, previnil sa tým, že sa proti svojej vláde aktívne nebúri.

Teroristi neuznávajú nevinné obete a civilistov, pretože neuznávajú neutrálov. Podľa nich môžete byť len s nimi alebo proti nim a v tom druhom prípade vás považujú za legitímny cieľ. Napriek tomu sa však väčšina teroristov priamym útokom na deti vyhýbala – chceli svet nielen zastrašiť, ale aspoň sčasti aj získať jeho sympatie a útočiť na deti by pre nich bolo kontraproduktívne.

V poslednom čase a najmä pre Dáiš však už ženy a deti nie sú len vedľajšie obete útokov na ciele vyberané podľa iných kritérií, napríklad podľa ich symbolickej hodnoty. Dáiš je iný prípad, o sympatie sveta nestojí. Jeho hlásaným cieľom je dohnať svet do apokalyptickej poslednej vojny medzi islamom a všetkými ostatnými, vrátane tých moslimov, ktorí majú o islame odlišnú predstavu.

Jeho taktikou je čím horšie, tým lepšie, nechce si získať sympatie kresťanov, ale ani moslimov. Chce vyprovokovať situáciu, keď sa vydesený Západ, neschopný racionálne uvažovať, obráti proti moslimom bez rozdielu a tým potom nezostane nič iné, než sa k Dáišu pridať.

A to chcú dosiahnuť tak, že budú na Západe útočiť neustále a budú si vyberať naše najzraniteľnejšie a najcitlivejšie miesta. To sú naše deti alebo priestory, v ktorých sa cítime dobre alebo ktoré potrebujeme na náš každodenný život, ako sú koncertné siene alebo dopravné prostriedky. Nič nezabolí tak ako detské obete a nič sa nedá ochrániť tak ťažko ako deti alebo zabávajúci sa dav.

Teroristi, žiaľ, vedia, že sú to ciele, pri ktorých dosiahnete s minimom námahy maximálny účinok, a práve preto na ne navádzajú svojich sympatizantov.

Výbuch v Manchestri

Komentáre

Teraz najčítanejšie