Denník N

Vláda nevybrala šéfa ÚVO, kandidát blízky Mostu-Híd sa odhalil sám

Kandidát Juraj Méry, ktorý ešte pred rozhodnutím priznal, že sa pred voľbou šéfa ÚVO stretol s Bélom Bugárom. Foto – TASR
Kandidát Juraj Méry, ktorý ešte pred rozhodnutím priznal, že sa pred voľbou šéfa ÚVO stretol s Bélom Bugárom. Foto – TASR

Väčšinu hlasov nedostal ani jeden z troch kandidátov, výberové konanie sa bude opakovať. Juraj Méry najprv tvrdil, že určite nie je kandidátom Mosta-Híd. Neskôr sa priznal, že sa stretol s Bélom Bugárom a Luciou Žitňanskou.

Vláda po verejnom vypočutí nevybrala nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Oznámil to premiér Robert Fico, podľa ktorého ani jeden z troch kandidátov nezískal „ani zďaleka“ nadpolovičný počet ministerských hlasov.

Úrad, ktorý dohliada na zákonnosť tendrov za päť až sedem miliárd eur ročne, tak bude mať podľa neho novozvoleného šéfa zrejme až po letných prázdninách, hoci opakované vypočutie kandidátov chce stihnúť do leta.

To, že vláda nikoho nevybrala, je prekvapivé. Premiér rokovanie viackrát prerušil a dokonca sa ešte pred finálnym rozhodovaním k tejto téme stretla koaličná rada.

„Uložili sme vedúcemu úradu vlády, aby vyhlásil opätovnú výzvu na prihlásenie kandidátov na predsedu ÚVO,“ povedal Fico. Kritériá sa podľa neho meniť nebudú. „Naše rozhodnutie dnes zodpovedá vážnosti tohto vypočutia.“ Do súťaže sa budú môcť prihlásiť aj rovnakí kandidáti.

Video: Takto kandidát označovaný za koňa Mosta priznal stretnutie s Bugárom
autorka: Martina Koník

Vypočutie si režíroval Fico

Vypočutie kandidátov pritom prebehlo hladko a v réžii premiéra. Na úrade vlády sa postupne vystriedali Peter Kubovič (zamestnanec ÚVO), doterajšia šéfka ÚVO Zita Táborská a Juraj Méry z ministerstva dopravy – ktorí sa postupne vystriedali v pozícii odpovedajúcich. Pýtali sa ministri, na balkóne zvrchu situáciu sledovali zástupcovia mimovládnych organizácií a obchodných komôr, ktorí tiež dostali priestor na otázky.

Išlo o prvý takýto výber, vláda bežne takýmto spôsobom vysokých úradníkov nevyberá.

Premiér dával najavo, že je konkurz transparentný a má v úmysle vybrať najlepšieho kandidáta. Verejné vypočutie kandidátov vláde prikazuje zákon, o novom šéfovi však nerozhoduje komisia – jediného kandidáta navrhne vláda a hlasovať o ňom bude parlament.

Kandidát Mosta-Híd alebo nie?

Ešte pred rozhodnutím kabinetu sa ukázalo, že nemusí rozhodovať odborné, ale skôr politické pozadie kandidátov. Minimálne jeden z troch uchádzačov sa môže opierať o politickú stranu a jej predsedu osobne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľba šéfa ÚVO

Teraz najčítanejšie