Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Žitňanská odsabotovala Bugárovho kandidáta a Fico si užíval moderovanie férového vypočutia

Béla Bugár a Lucia Žitňanská. Foto – TASR
Béla Bugár a Lucia Žitňanská. Foto – TASR

1. Koalícia sa vyhla obvineniu z politickej manipulácie, voľbu šéfa ÚVO zopakujú. 2. Dôveru sudcov má aj Harabinova pravá ruka. 3. Európska komisia sa pýta, či sme o Jaguar bojovali s Mexikom alebo Poľskom + jednou vetou, zaujímavé texty, FB status, citát dňa a nový Shooty.

 

Tri udalosti dňa vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. Voľbu šéfa ÚVO vláda kompletne zopakuje

Vláda zopakuje voľbu predsedu Úradu pre verejné obstarávanie. Ministri v stredu poobede po verejnom vypočutí hlasovali o troch kandidátoch, no ani jeden z nich nezískal nadpolovičný počet hlasov.

Nepomohla ani koaličná rada. Patovú situáciu sa pokúsila vyriešiť narýchlo zvolaná koaličná rada, keď na úrad vlády za Ficom prišli aj Andrej Danko a Béla Bugár. Koaliční šéfovia sa napokon ani nepokúsili tlačiť na ministrov a presadiť kandidáta Mosta-Híd Juraja Méryho. Proti bola totiž aj ministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská.

K opakovaniu voľby prispela aj chyba kandidáta Méryho, ktorý do poslednej chvíle vyvracal napojenie na Most-Híd, aby napokon priznal, že sa pár dní pred voľbou stretol s Bugárom a so Žitňanskou.

Spomedzi ministrov Smeru nemal chuť na politické riešenie (voľba Méryho) napríklad ani podpredseda vlády Pellegrini, minister kultúry Maďarič či minister zdravotníctva Drucker.

Dvaja nepolitickí kandidáti – Peter Kubovič a Zita Táborská – zasa na vypočutí neurobili taký výrazný dojem, aby mohli prebiť predbežné politické dohody. V momente, keď dal premiér hlasovať o všetkých troch kandidátoch, už bolo preto pravdepodobné, že neprejde ani jeden z nich.

Verejné zasadnutie vlády. Po tom, čo sa kandidát Juraj Méry v utorok strápnil pred odborným publikom, vystupoval na vláde oveľa kompetentnejšie. Jeho odpovede boli v stredu často vágne, no kto ho nevidel v utorok, už nemal pocit, že jeho zvolenie by bol škandál pre celú vládu.

Predstavenia kandidátov prenášala TA3 v priamom prenose a približne dvojhodinové vypočúvanie tak bolo zrejme prvým verejným zasadnutím vlády v histórii. Moderoval ho premiér, ktorý po prezentáciách kandidátov dal najprv priestor na otázky ministrov a potom publika. Otázky kandidátom kládli nielen ľudia známi z mimovládok, ale pod značkou združenia Rule of Law napríklad aj partner Accenture Peter Škodný.

Premiér obmedzil verejnosť na 3 otázky, no aj tak to bolo najlepšie vládou zorganizované verejné vypočúvanie kandidátov v histórii Ficovho premiérovania.

2. Harabinov bývalý námestník bude v Súdnej rade, dostal hlasy polovice sudcov

V Súdnej rade sa toto leto vymení 11 z 18 členov. Ôsmich si spomedzi seba v utorok zvolili samotní sudcovia, dvoch nominantov pošle ešte čoskoro vláda a jedného parlament.

Výsledky aktuálnej voľby sudcov ukazujú, že rozhodujúcim zástupcom ich stavu je Združenie sudcov Slovenska, ktorému medzi osem vybraných prešlo šesť kandidátov.

Naopak, Združenie Za otvorenú justíciu vyšlo z volieb ako porazené, neprešiel ani jeden jeho kandidát. S odchodom Štefana Harabina z najvyšších funkcií akoby toto združenie stratilo hlavný dôvod existencie. Najväčšia hanba súdnictva je preč a dôveru sudcov si preto prirodzene znova získavajú hlasy, ktoré ďalšie dôvody ich zlej povesti vidia v médiách, mimovládkach, na ministerstve spravodlivosti, ale nie v kvalite práce samotných súdov.

Na základe výsledkov utorkovej voľby však určite nemožno tvrdiť, že nová Súdna rada bude šikanovať kritických sudcov alebo inak zneužívať svoju relatívne veľkú moc. Správanie väčšiny nových postáv v Súdnej rade je zatiaľ ťažko predvídateľné (pozrite si profily ôsmich nových členov).

Prvá veľká skúška príde najneskôr na jeseň, keď si Súdna rada bude voliť nového predsedu. A bývalá Harabinova pravá ruka z ministerstva spravodlivosti, účastník párty Bonanno, Daniel Hudák, vraj zvažuje kandidatúru. Utešovať sa môžeme tým, že spomedzi novozvolených členov získal sudca Hudák najmenej hlasov. Pre obraz nastavenia mysle slovenských sudcov treba pripomínať, že najmenej v týchto voľbách znamenalo dôveru 47 percent hlasujúcich.

3. Jaguar môže prísť o pomoc, Slovensko o Jaguar už nie

Pol druha roka po tom, čo sa slovenská vláda dohodla s Jaguarom Land Roverom na pomoci pre jeho investíciu v Nitre, ešte dohode chýba súhlas Európskej komisie. Presnejšie, Komisia v stredu ešte len vyhlásila, že začína šetrenie oprávnenosti pomoci štvrtej slovenskej automobilke.

Tón vyjadrenia komisárky zodpovednej za hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej pritom naznačuje, že nemusí ísť len o formalitu.

„Komisia dôkladne prešetrí, či plánovaná podpora zo strany Slovenskej republiky je skutočne nevyhnutná na to, aby Jaguar Land Rover umiestnil svoju investíciu v Nitre,“ povedala dánska komisárka (áno, tá, čo bola predlohou pre seriál Borgen).

Investícia nie je ohrozená. V najhoršom prípade sa teraz môže stať, že Komisia časť alebo celú 125-miliónovú pomoc označí za neoprávnenú a Slovensko peniaze Jaguaru vôbec nedá. Vzhľadom na veľkosť investície firmy (1,4 miliardy eur) a pokročilý stav príprav fabriky by to však už rozhodnutie vyrábať v Nitre neovplyvnilo.

Škody pre krajinu by boli reputačné. V konečnom dôsledku by nás stáli možno oveľa viac ako sľúbená pomoc, len by ich nebolo priamo vidieť.

Súťažili sme s Poľskom alebo Mexikom? Komisia berie vyšetrovania štátnej pomoci vážne, najmä ak sa zdá, že vo finále o jedného investora bojujú dve členské krajiny Únie. V takom prípade je totiž z európskeho pohľadu pomoc neefektívna, investor by skončil v Únii tak či tak.

V prípade Jaguaru tak môže Komisia napríklad posudzovať aj to, či sem automobilka neprišla preto, lebo sme jej sľúbili viac peňazí ako Poliaci. V aktuálnom vyhlásení síce Jaguar tvrdí, že sa rozhodoval medzi Slovenskom a Mexikom, no napríklad aj podľa Financial Times boli vo finále štyri krajiny – okrem Slovenska a Mexika aj USA a členský štát EÚ Poľsko.

Jednou vetou:

4. Za Glváčovo povyšovanie ministrov prepustia úradníka na obrane, ministerstvo potvrdilo, že pochybil, keď vypracoval návrhy rozkazov a riadne ich nezaevidoval.

5. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker hľadá vedenie do viacerých štátnych nemocníc, ide o detskú fakultnú nemocnicu v Bratislave, univerzitné nemocnice v Košiciach, Martine, Bratislave a fakultné nemocnice v Banskej Bystrici, Nových Zámkoch a Prešove.

6. Európska komisia odobrila vládnu pomoc pre výstavbu Národného futbalového štadióna v Bratislave, tvrdí, že podpora vo výške 35,96 milióna eur je v súlade s pravidlami štátnej pomoci EÚ.

7. Bilbordové firmy odmietli zverejniť SND kampaň na hru s vyšívaným hajlujúcim panáčikom a s hákovým krížom, experti na extrémizmus aj na reklamu hovoria, že vizuál nepropaguje extrémistov a že firmy sú prehnane opatrné.

8. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská pracuje na zmenách, ktoré by zjednodušili rozvody alebo zlepšili život homosexuálom, SNS ju upozorňuje, že ak svoje zámery rozpracuje do zákonov, postaví sa zásadne proti.

9. SaS navrhne možnosť rozvodov aj na základe mimosúdnej dohody manželov, keď súdy až v 90 percentách prípadov návrhu na rozvod vyhovejú, považuje rozvody dohodou za rozumné a ekonomicky výhodné.

10. Vláda schválila zákon, ktorý má zabezpečiť transformáciu ústavov Slovenskej akadémie vied na verejné výskumné inštitúcie a upraviť ich financovanie, vlani o ňom prerušila rokovanie, lebo sa vyskytol problém týkajúci sa majetku.

Zaujímavé články:

• Michal Havran o hrdosti na Slovensko. (sme.sk)

• Martin Hanus a Jozef Majchrák sa rozprávajú s Luciou Žitňanskou. (postoj.sk)

• Zuzana Kepplová o tom, kto sa bojí hodnôt. (sme.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Opíšte mi kvalitu paradajky. Ako kúpite kvalitnú paradajku.

Robert Kaliňák, minister vnútra položil túto otázku právnikovi z Úradu pre verejné obstarávanie Petrovi Kubovičovi, ktorý kandidoval za šéfa úradu

Nový Shooty:

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

ÚVO

Slovensko

Teraz najčítanejšie