Denník N

Autor knihy o drogách v Tretej ríši: Hitler bral drogy aj na chrípku a potreboval ich proti vlastným generálom

Foto - normanohler.de
Foto – normanohler.de

Nacisti dokázali svoju ideológiu premeniť na realitu aj vďaka drogám, tvrdí spisovateľ Norman Ohler.

Bestsellerom vo svete je kniha Totálny rauš od NORMANA OHLERA. Spisovateľ sa dostal k dochovaným denníkom osobného lekára Adolfa Hitlera aj k ďalším archívom, ktoré potvrdzujú masové a systematické zneužívanie drog medzi nacistami. Podľa nich bola Tretia ríša drogovou veľmocou, v bleskovej vojne pomáhal vojakom Wehrmachtu pervitín a od rozličných chemikálií bol závislý aj sám Hitler.

Aké boli ohlasy na vašu knihu v Nemecku?

Historikov rozdelila na dve hlavné skupiny. Tí prví ju pochválili, že zapĺňa biele miesta v dejinách, ktoré oni sami prehliadli. Podľa druhých prináša len známe fakty a nič objavné.

Nie je dôvod odmietania, že sám nie ste historik?

Možno áno, som autorom zvonka a nie zvnútra komunity. Ale to je výhoda, nie hendikep.

Rešeršami v archívoch ste strávili päť rokov. Ktorý objav bol aj pre vás prekvapivý?

Informácia, že Hitler bol závislý od eukodalu. Nie som prvý, kto opísal Hitlerovho lekára Theodora Morella a šialené látky, ktoré Hitlerovi ordinoval. Tým látkam však nikto bližšie nevenoval pozornosť, maximálne napísali, že lekár prišiel k Hitlerovi a niečo mu pichol do žily. V lekárovom denníku však je poznámka, že mu pichol eukodal. Eukodal je silný opiát, tvrdá droga, ktorá vplýva na osobnosť človeka. O tomto pri Hitlerovi predtým nikto nepísal.

Nikto si to nevšimol?

Skôr to bolo tak, že sa tým zaoberali ľudia, ktorí sa vyznajú v dejinách, ale nie v drogách.

Vy sa v drogách vyznáte?

Viete, som z Berlína a tam je drog plno. Ale tiež som nikdy predtým nepočul o eukodale. Keď som to hovoril kamarátovi, ktorý vie o drogách všetko, myslel si, že blúznim. Hitler bol na eukodale? Prečo o tom nenapíšeš? Eukodal nie je pohár piva, je to opiát silnejší než heroín, ktorý má účinky dokonalej eufórie. Za dva týždne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie