Denník N

O šéfovi ÚVO nerozhodovali len pred kamerami, najviac si poškodil kandidát spájaný s Mostom

Juraj Méry spájaný s Mostom-Híd. Foto - TASR
Juraj Méry spájaný s Mostom-Híd. Foto – TASR

Kandidát Juraj Méry, ktorý pracuje u ministra za Most-Híd a s Bélom Bugárom sa pred verejným vypočutím stretol, nemal úplnú podporu ani v tejto strane. Jeho vystúpenie odradilo aj viacerých ministrov za Smer.

Bol to prvý verejný konkurz, v ktorom v priamom prenose televízií kandidátov spovedali ministri a rázne ho viedol premiér Robert Fico. Vláda napokon v stredu nevybrala nového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie a šíria sa o tom rôzne teórie.

Môžu si za to predovšetkým sami koaliční politici a aj jeden z kandidátov, ktorý priznal, že sa ešte pred voľbou stretol s Bélom Bugárom a len potvrdil obvinenia, že bol kandidátom Mosta-Hídu.

Bližšie sme sa pozreli na to, ako sa o novom šéfovi úradu na kontrolu tendrov rozhodovalo v zákulisí v momentoch, ktoré neprenášali kamery.

 

Video: Ako kandidát Méry priznal stretnutie s Bugárom
autorka: Martina Koník

Méry vypadol už deň pred vládou

Najpravdepodobnejšie je však napokon to, čo po zasadnutí pomenoval premiér Robert Fico. Ani jeden z kandidátov nepresvedčil väčšinu ministrov a jednoznačná a nemenná dohoda na podpore v koalícii pre niektorého z nich vopred neexistovala.

Niekoľko dní pred verejným vypočutím sa hlavne v prostredí Mosta-Hídu hovorilo o Jurajovi Mérym ako o favoritovi voľby. Poznal ho minister dopravy Árpád Érsék a stretol sa s ním šéf Mosta Béla Bugár a ministerka spravodlivosti z tejto strany Lucia Žitňanská. Priznal to neskôr sám Méry, ktorý však ministrom tvrdil, že nie je nominantom Mosta a ani podnikateľa blízkeho tejto strane Štefana Czucza.

Verejné vypočutie medzi zástupcami podnikateľov, mimovládok a odborníkov na túto oblasť deň pred voľbou však ukázalo, že je Méry najslabší kandidát. Jeho vystúpenie bolo široko publikované a videli ho niekoľkí ministri – minimálne zo Smeru a Mosta.

Už po tomto zážitku sa podľa informácií Denníka N rozhodli určite nedať hlas Mérymu najmenej štyria členovia vlády vrátane Žitňanskej a dali to najavo iným členom vlády vrátane premiéra.

Méry nemal oficiálnu podporu strany a stranícke orgány o jeho nominácii nerozhodovali.

Zdroje z vedenia Smeru Denníku N povedali, že v ich strane nemala podporu ani doterajšia šéfka úradu Zita Táborská. A to aj napriek tomu, že premiér Robert Fico opakovanie vyzdvihoval vedenie úradu a pri každej príležitosti opakoval, že Táborskú vybrala ešte vláda Ivety Radičovej (čo je pravda len sčasti).

Viacerým súčasným a bývalým ministrom prekáža najmä to, ako ÚVO pristupuje k prebiehajúcim tendrom. Problém je podľa nich v tom, že pokiaľ úrad pred vypísaním obstarávania či počas tendrov ministerstvá požiadajú o stanovisko, ako majú postupovať, Táborskej ÚVO im nechcelo poskytovať záväzné a písomné metodické pokyny.

„Úrad sa za pani Táborskej správal alibisticky. Odmietal prijať čo i len diel zodpovednosti za prebiehajúce obstarávania,“ tvrdí jeden z ľudí z vedenia Smeru.

Problém všetkých troch kandidátov bol zároveň v tom, že nikto z nich nechcel vo svojich projektoch či vystúpeniach takúto zodpovednosť na ÚVO zobrať.

Posledného kandidáta Petra Kuboviča väčšina ministrov považovala za neznámeho človeka.

Rozhodovanie bolo nejednoznačné až do konca. Ešte po verejnom vypočutí, no pred rozhodovaním ministrov sa zišla koaličná rada – lídri SNS a Mosta-Hídu Andrej Danko a Béla Bugár totiž nesedia priamo vo vláde a hlasovať mali iba ich ministri.

Šéfovia Smeru, SNS a Mosta-Hídu sa však ani tam nedohodli na podpore jedného kandidáta.

Zita Táborská počas vypočutia pred ministrami. Foto – TASR

Grilovanie bez výsledku

Čo bude nasledovať teraz, keď vláda nezvolila žiadneho kandidáta? Kto pôjde do nového kola výberu?

Táborská odpísala, že sa ešte nerozhodla, či bude kandidovať v novej voľbe. „Nemám čo dodať, je to rozhodnutie vlády, musím ho rešpektovať.“

V priebehu výberového konania jej chýbalo „vyhodnotenie projektov odborníkmi, tými, čo reálne a aktuálne prichádzajú do styku s touto problematikou, vedia, kde ich ,topánka tlačí´“. Táborská verí, že ešte dostane spätnú väzbu o projekte, čo v ňom bolo dobré a čo nie.

V TA3 povedala, že bolo rozhodnutie vlády po dvoch dňoch „grilovania“ pre ňu frustrujúce.

Peter Kubovič. Foto – TASR

„Budem to zvažovať,“ povedal Kubovič v TA3 o možnosti svojej kandidatúry a zapochyboval, či má verejné vypočutie pred vládou, z ktorého nevzíde kandidát, vôbec zmysel.

Do štúdia s ním prišla len Táborská, Méry sa ospravedlnil s tým, že sa chce venovať práci, ktorú má na ministerstve dopravy, a pre médiá sa po rozhodnutí už nevyjadroval.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie