Vedec roka, jadrový fyzik Pavel Povinec: V Černobyli som videl metrové tulipány a mačky veľké ako psy

Profesor Povinec prispel významnou mierou k vybudovaniu urýchľovačového centra na UK v Bratislave. V minulosti sa zúčastnil expedícií do oblastí, kde veľmoci robili skúšky atómových zbraní. Odborník sa podieľal na zhodnotení radiačnej situácie po havárii v jadrovej elektrárni vo Fukušime.

Vedec roka Pavel Povinec. Foto N – Tomáš Benedikovič

V rozhovore sa dočítate: 

  • o výskume na ostrovoch, kde Sovieti a Francúzi robili jadrové skúšky
  • o zážitkoch z Černobyľa
  • o havárii jadrovej elektrárne vo Fukušime
  • o tom, či žiarenie z mobilov ohrozuje ľudí na zdraví
  • o tom, či sú veterné elektrárne vhodný zdroj energie pre Slovensko
  • o bezpečnostných opatreniach v oblasti jadrovej energetiky
  • o urýchľovačovom centre na UK v Bratislave: na čo slúži a ako funguje

Pri preberaní ceny Vedec roka ste povedali, že ocenenie si zaslúži celý vedecký tím, a vedeckú prácu ste prirovnali k orchestru. Čo ste mali prirovnaním na mysli?

Experimentálna veda dospela do štádia, že osamotený vedec nezmôže prakticky nič. V teoretickej vede to tak ešte nie je: ak ste výborný teoretik, môžete čerpať z experimentálneho a teoretického poznania iných vedcov a na prácu vám stačí počítač. Ale ak sa zaoberáte experimentálnou vedou, potrebujete okolo seba tím špecialistov na rôzne odbory. V experimentálnej jadrovej fyzike, ktorou sa zaoberám, potrebujete napríklad chemika na prípravu vzoriek. Ale potrebujete aj informatika, ktorý rozumie zložitým výpočtovým systémom. Chemik je na začiatku vedeckého procesu, pretože pripravuje vzorku, a špecialista na spracovanie dát je na jeho konci. Medzi tým máte fyzikálne merania, ktoré robí celý rad odborníkov, čo sa rozumejú spektrometrom a iných špecializovaným prístrojom. Preto sa vedecká práca podobá na hru v orchestri: od prvého huslistu až po hráča na triangel, ktorý hrá len občas, sú všetci dôležití, aby bola výsledná skladba perfektná. Aj vedecký tím je zložený z rôznych hráčov, ktorým to spolu musí ladiť.

Od roku 1993 do roku 2005 ste pôsobili v Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu v Monaku. Čím ste sa zaoberali?

V roku 1992 som vyhral konkurz na obsadenie vedúceho laboratória na výskum morskej rádioaktivity. Rád hovorím, že som bol prvý a zároveň posledný občan Československa, ktorý zastával vedúci post v Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE). Na pracovisko som nastúpil 1. januára 1993, v deň, keď vzniklo Slovensko. Asi lámem nejaké rekordy, aj cenu Vedec roka som dostal asi ako najstarší vedec v 20-ročnej histórii ocenenia. Keď som pracoval v Monaku, organizoval som oceánografické expedície do Tichého, Atlantického aj Arktického oceánu, expedície na ostrov Nová Zem či atol Mururoa v Tichom oceáne, kde Sovietsky zväz a Francúzi robili skúšky atómových zbraní.

PAVEL POVINEC (1942)

je jadrový fyzik. Na Katedre jadrovej fyziky a biofyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave pôsobí od roku 1965. Od roku 1993 do roku 2005 pracoval v Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) v Monaku, kde viedol laboratórium na výskum morskej rádioaktivity. Profesor Povinec prispel významnou mierou k vybudovaniu urýchľovačového centra na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Zaoberá sa výskumom v oblasti environmentálnej rádioaktivity a prispel k zhodnoteniu globálnej a regionálnej radiačnej situácie po havárii vo fukušimskej jadrovej elektrárni. V máji mu udelili cenu Vedec roka SR.

Čo ste na expedíciách skúmali?

Skúmali sme rádioaktivitu morského prostredia, to, ako sa rádioaktívne izotopy šíria v morskom prostredí a či životnému prostrediu a ľuďom hrozí nejaké nebezpečie.

Keď sa povie rádioaktivita, laici si možno predstavia zmutované živočíchy, ktoré narástli do obrovských rozmerov. Čo ste videli vy?

V roku 1987, rok po havárii v Černobyli, som bol v zakázanej oblasti. Akurát na elektrárni dokončili sarkofág.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom