Denník N

Radičová o pozvaní Rostasa na konferenciu o médiách: Nerobme z akademickej pôdy holubník

Foto N – Pavel Bielik
Foto N – Pavel Bielik

Hoaxy a fejky musia vypadnúť z verejnej debaty, nevracajme sa k tomu, či je Zem plochá, hovorí Iveta Radičová.

Bývalá premiérka Iveta Radičová sa v polovici mája stala dekankou Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. V rozhovore hovorí aj:

  • o alternatívnych médiách a tlaku vládnej koalície na RTVS;
  • o Andrejovi Babišovi v českých médiách;
  • prečo môžu politické strany za nástup extrémizmu;
  • o Veľkom protikorupčnom pochode, ktorý zorganizovali študenti.

Autori rozhovoru sú študentmi FMK UCM v Trnave.

Úroveň slovenského vysokého školstva je v posledných rokoch mimoriadne kritizovaná. Akí sú študenti Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy, kde ste sa stali dekankou?

Spoločnosť má tendenciu nespravodlivo zovšeobecňovať. Konštatovania, že kvalita všetkých škôl je mizerná, sú lož. Máme vynikajúce fakulty, ktoré sa umiestňujú medzi najlepšími na svete, špičkové pracoviská aj vedcov, ktorí sú zastúpení v medzinárodných tímoch a inštitúciách. A potom sú školy a fakulty, ktoré nespĺňajú elementárne kritériá. Najprv začnime rozlišovať, potom dávajme príklady škôl, ktoré úspešné sú a môžeme sa z nich poučiť, a nakoniec pomenujme fakulty, na ktorých vzniklo ako húb po daždi toľko študijných odborov, že ani kapacitne-pedagogicky nie je možné pokryť takéto spektrum. Meňme teda možnosti akreditačnej komisie tak, aby razantnejšie zasahovala odbory, ktoré sú nadbytočné a nespĺňajú kritériá.

Prednášam na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií v Bratislave, ktorá je súčasťou štyridsiatich rovnakých škôl po celom svete a výsledky hovoria samy za seba. Uplatnenie našich absolventov je špičkové.

T. E. Rostas, šéfredaktor časopisu Zem a Vek sa nedávno zúčastnil na vedeckej konferencii organizovanej Fakultou masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Pozvali ho do diskusie a dostal priestor aj na samostatný príspevok. Všimli ste si túto mediálnu kauzu?

Zaregistrovala som to. Nerobme ešte aj z akademickej pôdy holubník. Akademická pôda znamená primárne priestor pre vedeckú diskusiu. Akademická pôda, zo zákona aj tradíciou, má povinnosť garantovať slobodu vedeckého bádania

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie