Denník N

Polícia sa chváli ďalšou marihuanou u detí, odborníci sú proti neúčinnej prevencii

Ilustračné foto – polícia
Ilustračné foto – polícia

Polícia v piatok zverejnila ďalšie dva marihuanové prípady zo slovenských škôl. Cez ne tvrdí, že policajné aktivity na školách majú zmysel a bude v nich pokračovať. Odborníci takúto prevenciu spochybňujú, ničí životy, vyvoláva strach a je podľa nich kontroverzná a neúčinná.

Po kritike facebookového statusu o zákroku na strednej škole sa polícia cez ďalšie prípady snaží ukázať, že jej prítomnosť na školách má zmysel.

V piatok doobeda médiá informovala, ako na základných školách v Malackách a Nitre odhalili drogy u ani nie 15-ročných detí. „Preventívne aktivity zamerané na drogy majú svoje miesto a význam. Aj tento prípad (v Malackách) svedčí o opodstatnenosti ich vykonávania,“ tvrdí hovorkyňa bratislavskej polície Lucia Miháliková.

O policajných akciách sa hovorí od stredy, keď sa policajti pochválili na sociálnej sieti preventívnou kontrolou na bratislavskej strednej škole. Drogy hľadali na škole aj so psom, proti akcii sa zdvihol odpor verejnosti. A to ešte nebolo známe, že išli po konkrétnom žiakovi, ktorého kompletne prehľadali, no nič nenašli. Polícia viaceré kritické komentáre z Facebooku vymazala.

Dievčatá s marihuanou a mladý díler

V piatok zverejnené prípady sa stali za odlišných okolností. Nešlo o preventívne akcie, kde polícia žiakov po prednáške aj trochu vystraší so psom, ktorý občas nejakú drogu u detí vyňuchá.

Do malackej školy išla polícia preveriť oznámenie riaditeľa o náleze zelenej rastliny u 13-ročných dievčat. V Nitre zasa zasiahla proti 14-ročnému chlapcovi, ktorý polgramové vrecúška s marihuanou predával po päť eur spolužiakom.

„Kupovali si ich sotva 13- až 14-ročné deti, často sa stávalo, že im boli vrecúška doslova vnucované,“ opisovala hovorkyňa nitrianskej polície Renáta Čuháková.

Policajný viceprezident Ľubomír Ábel hovorí, že súčasťou preventívneho programu proti drogám sú besedy a prednášky, o ktoré je na školách dlhodobo veľký záujem. Popri tom však hľadajú aj drogy. „Má to prvky represie, ale nie je to zastrašovanie.“ Ábel tvrdí, že díleri sa na školy zameriavajú.

Najväčší problém s drogami majú podľa neho väčšie mestá, dopyt je najmä po marihuane a po umelých drogách (napríklad extáza).

Právnik: Pre políciu je dílerstvo aj keď ponúknete kamaráta

Slovenská polícia vlani riešila 80 drogových prípadov mladých od 14 do 18 rokov. Nitriansky právnik Martin Cimrák hovorí, že sa nedá hovoriť o tom, že by drogy deti viac brali, skôr sa polícia  viac zameriava na školy. V minulosti zastupoval viac detí, ktoré chytili s drogami alebo ich obvinili aj z dílerstva.

Na Slovensku podľa združenia Odyseus až 26 percent žiakov vyskúša marihuanu a 7 percent aj iné nelegálne drogy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie