Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kotleba je ťažký súper do diskusie, aj Sulík s ním mal problém

Kotleba je dobrý v tom, čo robí, Most ide reformovať ÚPN s hejterkou a fanúšičkou Lukašenka, Rybanič ide pred súd + zaujímavé články, citáty víkendu, krátke správy a nový Shooty.

Tri udalosti víkendu vybral a komentoval Roman Pataj

1. Kotleba je pred kamerou dobrý

Na TA3 debatovali Richard Sulík a Kotleba. Predseda SaS, ktorý je inak dobrý diskutér, si tak osobne vyskúšal, aké ťažké je čeliť nenávisti skrývanej za nekonečný prísun demagógie prekladanej povrchnou, ale účinnou kritikou skutočných problémov. Treba uznať, že Kotleba je v tom veľmi dobrý.

Ako sa to skončilo?

Zjavne podráždený Richard Sulík v jednej z posledných slovných výmien zvýšeným hlasom Kotlebovi vyčíta: „Ste kalerábista ako Danko… dajte 15. plat!“

Mierne dotknutý, že ho prirovnali k Dankovi, ale inak pokojný Kotleba odpovedá: „Nečakal som od vás takéto správanie.“

Čo tomu predchádzalo:

Richard Sulík Kotlebovi povedal, že je fašista, že s jeho stranou vládnuť nebude, pretože je fašistická, hlása bludy a chce vystúpiť z Európskej únie a NATO, ale ak by predložila dobrý návrh, on by zaň hlasoval.

Reč prišla aj na poslanca Mizíka, ktorého priamo z rokovania vytiahla polícia a urobila prehliadku v jeho poslaneckej kancelárii. Richard Sulík to kritizoval (má pravdu, policajti okolo toho urobili nemiestny cirkus). Kotleba sa Mizíka zastal, pretože keď napadol prezidenta Andreja Kisku, že dal štátne vyznamenania Židom, ničoho zlého sa podľa neho nedopustil. Vysvetlenie bolo tradične kotlebovské: „Keď poviem o dobermanovi, že je doberman, o zlodejovi, že je zlodej, tak to nie je nič dehonestujúce, ale konštatácia.“

Na to Kotleba ešte dodal, že žijeme vo fašistickom režime a on fašista nie je. Pridal úvahu o tom, že parlamentné voľby v roku 2016 boli zmanipulované a hrozí to aj voľbám do VÚC.

Potom prišla debata o peniazoch, tu je zopár citátov a parafráz z nej:

Kotleba: Znížil som zadlženosť v kraji o 38 miliónov eur, kým Sulík počas Radičovej vlády zvýšil zadlženosť krajiny o tri miliardy.

Sulík: „Keď si pozriem ekonomický program pána Kotlebu – tak by ročné výdavky stúpli o 5,3 miliardy eur… a jednorazové investičné výdavky by boli 11 miliárd eur. S týmto programom pôjdeme rovno do Bieloruska.“

Kotleba: „Porovnávate vaše teoretické ukazovatele s našou realitou.“

Sulík: „Vy tam máte popísané bludy – jeden za druhým.“

Kotleba: „Ten výpadok je len v mysli pána Sulíka.“

Sulík: „Nič nevčleníte, hlúposti tu rozprávate.“ Je to reakcia na to, že Kotleba chce dosiahnuť, že sa súkromné poisťovne Union a Dôvera dobrovoľne včlenia do štátnej VšZP.

Výsledok debaty o peniazoch:

Sulík sa naozaj snažil vysvetliť, že Kotleba a celý jeho spolok sú ekonomickí analfabeti, ale Kotleba ekonomický analfabetizmus pre svoju cieľovú skupinu prednáša tak presvedčivo, že je veľmi sporné, či to niekedy jeho voliči pochopia.

Ponaučenie na záver:

Môžete volať fašistu do televíznych diskusií a tváriť sa, že debatujete, ale on sa vám na konci dňa poďakuje, že získal ďalších voličov.

2. ÚPN chcú reformovať hejterka, obdivovateľka Lukašenka, starý káder SNS a Most

Vládni poslanci plus prebehlíčka od Borisa Kollára sa nečakane rozhodli zmeniť zákon o Ústave pamäti národa. Ak sa im to podarí, výrazne sa oslabia právomoci predsedu správnej rady ústavu a naopak posilnia sa právomoci samotnej rady zloženej z nominantov parlamentu, vlády a prezidenta, ktorá bude môcť nepohodlného predsedu v budúcnosti ľahko odvolať. A čo je aktuálne asi najdôležitejšie, v októbri 2017 by vo funkcii dva roky pred skončením riadneho funkčného obdobia skončil Ondrej Krajňák.

Kritici mu vyčítajú zlé medziľudské vzťahy v ÚPN (také sú aj v parlamente, navrhnú teraz predkladatelia aj odvolanie Andreja Danka?) či platenie externých právnikov v sporoch, v ktorých ústav vystupuje. Krajňák nie je dokonalý, ale nedá sa mu uprieť, že o ústav a jeho poslanie tvrdo bojuje, o čom by vedel dobre rozprávať taký Andrej Babiš.

Teoreticky by sa napriek tomu dalo diskutovať o tom, či nejaké zmeny v zákone nie sú potrebné. Lenže z tohto pokusu príliš trčia pochybnosti, pričom na jednom z prvých miest sú osobne navrhovatelia. Nezanechali za sebou v debate o našej histórii dlhú stopu, nečakané precitnutie teda pôsobí podozrivo.

Mária Janíková zo Smeru sa preslávila názormi na Lukašenkovo Bielorusko, o ktoré sa podelila s českými poslancami, čo Markéta Adamová z TOP 09 komentovala slovami: „No, nezávidím Slovákom“ a „Zalapala som po dychu.“ Janíková totiž obdivovala čistotu v Bielorusku a nízku nezamestnanosť. Na poznámku, že tam chýba sloboda, povedala: „Načo nám je sloboda?“ Janíková to popierala, ale Adamová trvala na tom, že to tak je.

Jaroslav Paška z SNS je známy najmä tým, že už za Slotu vytrvalo mlčal o jeho prístupe k histórii, ktorý mal blízko ku Kotlebovmu.

Ľubomíra Želiezku zo Smeru pozná internet najmä vďaka účasti v bitke a bulváru, ale k ÚPN toho doteraz veľa nepovedal.

Martina Šimkovičová verejne rozprávala o ÚPN najmä vtedy, keď o ňom čítala v správach. Viac sa venovala šíreniu hystérie z utečencov, čo jej vynieslo kreslo v parlamente.

Poslednou predkladateľkou je právnička a poslankyňa za Most-Híd Edita Pfundtner. Dokáže jej strana rozumne vysvetliť, prečo sa nechali namočiť do tohto pochybného dobrodružstva?

3. Pred súd ide bankár, čo nahneval Kaliňáka

Filip Rybanič pôjde pred súd. Asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára si to vyslúžil tým, že ako zamestnanec Tatrabanky si prezeral účet Roberta Kaliňáka. V júni 2016 sa údaje z tohto účtu objavili na verejnosti. Vďaka nim sme sa dozvedeli, že aj keď to minister vnútra predtým popieral, v skutočnosti obchodoval so spoločnosťami Ladislava Bašternáka.

Rybaniča bude súdiť Okresný súd Bratislava V. Za ohrozenie bankového tajomstva mu hrozí trest tri až šesť mesiacov. Pri prísnejšom posúdení dokonca až 12 rokov, ale to by niekto musel veľmi preháňať a veľmi chcieť.

Komentár SaS je očakávateľný: „Je to zo strany vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka výstraha pre všetkých, ktorí by chceli reálne odhaľovať korupciu, že im ‚naši‘ ľudia pôjdu tvrdo po krku. Pred súd sa má postaviť človek, vďaka ktorému celá spoločnosť stála zoči-voči lžiam ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ukázalo sa, že Bašternákovo 12-miliónové ‚kešu‘ neobhajoval minister Kaliňák z nejakého rozmaru, ale preto, že Bašternák je jeho obchodný partner,“ povedal Richard Sulík.“

SaS zároveň avizovala, že bude s ešte väčším záujmom „sledovať, pod akou legendou orgány činné v trestnom konaní vyvinia Ladislava B. a Roberta K.“.

V prípade sa stretávajú dva princípy, z ktorých si bude musieť súd vybrať. Prvý – bankové tajomstvo je posvätné. Druhý – prednosť má verejný záujem a v odôvodnených prípadoch sa dá bankové tajomstvo obísť.

Jednou vetou:

4. Cirkev potrestala napomenutím troch kňazov, ktorí podporovali stranu Mariana Kotlebu, rehoľa redemptoristov sa dištancovala od vyhlásení Miroslava Čajku a zakázala mu publikovať videá podporujúce Kotlebu, trnavský arcibiskup Ján Orosch napomenul kňazov Jána Košiara a Ignáca Juruša, Košiara preložil z fary v Trnave do charitného domu v Cíferi.

5. Učitelia, rodičia aj riaditelia škôl spustili petíciu proti zrušeniu možnosti nepísať spojitým písmom, žiadajú, aby si škola aj naďalej mohla vybrať, aké písmo bude prvákov učiť.

6. V Bratislave žije o štvrť milióna viac ľudí, než ich je podľa oficiálnych údajov, vyplýva to z analýzy dát mobilných telefónov, ktoré zverejnilo SME, ďalších 130-tisíc ľudí každý pracovný deň dochádza do hlavného mesta do práce či do školy.

7. Predseda SNS Andrej Danko chce na jeseň zmeniť zákon o politických stranách aj preto, aby nebolo po prípadnom zrušení strany možné založiť novú za jeden deň v prípade, ak predseda tej strany porušuje ľudské práva.

Progresívne Slovensko nebude občianskym združením, ale ani politickou stranou, hovorí o sebe ako o politickom hnutí, na stretnutí so stovkou podporovateľov oznámili, že začínajú so zberom 10-tisíc podpisov potrebných na registráciu hnutia na ministerstve vnútra.

9. Andrej Kiska povýšil Jozefa Gabčíka do vojenskej hodnosti generálmajora in memoriam, Gabčík sa zúčastnil na atentáte na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

10. Referendum by malo byť podľa OĽaNO-Nova platné už keď sa na ňom zúčastní aspoň 20 percent oprávnených voličov, dnes je podmienkou nadpolovičná účasť, zníženie kvóra navrhuje hnutie novelizáciou Ústavy SR.

Zaujímavé články:

Marián Leško o premiérovi a jeho budovaní demokratúry. (etrend.sk)

Irena Biháriová o falošnej obave z Kotlebovho martýrstva. (sme.sk)

Fero Múčka o čiastočných úväzkoch žien a deťoch. (postoj.sk)

Dušan Mikušovič o rušení fašistických strán. (dennikn.sk)

FB status víkendu:

Citát víkendu:

„Neberiem kritiku, že ho riadim. Budem ho riadiť, lebo aj ja som zodpovedný za ministerstvo, budem hovoriť, čo tam má robiť.“

Andrej Danko, predseda parlamentu a SNS objasnil svoj vzťah k ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi

Nový Shooty:

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Teraz najčítanejšie