Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dvadsaťpäť sestier v žilinskej nemocnici dalo výpoveď. Môžem zrušiť oddelenie, hovorí riaditeľ

Zamestnanci žilinskej nemocnice sú dlhodobo nespokojní. Ešte v roku 2012 protestovali, aby ukázali na problémy, ktoré v nemocnici sú. Foto - Tasr
Zamestnanci žilinskej nemocnice sú dlhodobo nespokojní. Ešte v roku 2012 protestovali, aby ukázali na problémy, ktoré v nemocnici sú. Foto – Tasr

V piatok ráno dalo 25 sestričiek z centrálnej JIS v štátnej Fakultnej nemocnici v Žiline výpoveď.

Preťaženosť z nadčasov, tak odôvodnilo 25 sestier z centrálnej JIS vo Fakultnej nemocnici v Žiline výpovede, ktoré podali v piatok ráno. Žiadajú odvolanie námestníčky pre ošetrovateľstvo Margity Porubčanskej.

Chcú voľno

Zaťaženosť sestier spôsobuje ich totálnu vyčerpanosť a syndróm vyhorenia. ,,Nechceme, aby tieto riziká znášal pacient,“ povedala predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká. Sestry nechcú, aby im nadčasy preplatili, ale chcú náhradné voľno do konca augusta.

Sestry žiadajú, aby mali najviac desať hodín nadčasov mesačne a aby podľa toho bol prispôsobený aj počet sestier na oddelení.

Centrálna JIS by podľa nich mala byť riešená ako samostatné pracovisko – podľa ekonomických výsledkov oddelenia by mali byť ohodnotení aj ľudia, ktorí na tomto oddelení pracujú.

Na stranu sestier sa stavia aj ich komora. „Situácia vo Fakultnej nemocnici v Žiline je veľmi zlá, keď sa 25 sestier odhodlalo podať výpovede, čo na Slovensku nie je pre sestry štandardné,“ povedala prezidentka Slovenskej komory sestier Iveta Lozorová.

Rozhodnutie sestier je podľa komory krok zúfalstva z dlhodobo nahromadených problémov, ktoré sú jednoznačne výsledkom neschopnosti manažmentu nemocnice. ,,Vyzývame ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby okamžite odvolal riaditeľa nemocnice, a spravil tam poriadok,“ dodala Lozorová.

Stanovisko ministerstva zdravotníctva sa Denníku N zatiaľ nepodarilo získať.

Riaditeľ hrozí zrušením oddelenia

Riaditeľ štátnej nemocnice Štefan Volák povedal, že sa so sestrami rozprával minulý týždeň. ,,Hovoril som im o riešení a všetky v tom čase potvrdili, že tento spôsob starostlivosti o pacienta im vyhovuje. Dohodli sme sa, že vytvoríme také časové podmienky, aby nevznikali nové nadčasové hodiny,“ povedal riaditeľ.

Od marca vraj začínajú platiť všetky nadčasové hodiny a od 1. júna majú preplatiť aj zvyšné nadčasové hodiny, ktoré mali sestry nadrobené z minulosti. ,,Aby sme k 1. 1. 2016 nemali žiadnu nadčasovú hodinu,“ hovorí Volák.

Odvolanie námestníčky pre ošetrovateľstvo odmieta. Volák hovorí, že pred jeho nástupom nebola centralizovaná JIS. ,,A nič nebráni tomu, aby sme sa k tomu vrátili naspäť.“

Bol by to podľa neho krok späť v starostlivosti o pacienta, ale je to ,,jednoduché riešenie“. „Jednoducho tie lôžka zatvorím. Nie je nič jednoduchšie, ako vydať rozhodnutie, že to ruším,“ dodal Volák.

Aj lekári dali výpovede

Na výpovediach trvajú aj trinásti lekári z interného oddelenia nemocnice.  ,,Čo bude ďalej, zatiaľ neviem. Pretože – lekári a sestry tvoria jeden tím. A keď nebudú sestry na centrálnej JIS, tak neviem. Keby si mali lekári podávať všetku intravenóznu liečbu, preväzovať pacientov, neviem si to predstaviť,“ povedal predseda Lekárskeho odborového združenia v žilinskej nemocnici Peter Blaško.

Dnes na DennikE.sk

S obnoviteľnými zdrojmi sme na tom oveľa lepšie, ako sme dúfali, ibaže to je zlá správa

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Využívame viac obnoviteľnej energie, než sme si mysleli, no je to veľmi zlá správa pre zdravie. Nové merania ukázali vyšší podiel spaľovania tuhých palív v domoch, ako sme doteraz predpokladali. Drevo je síce obnoviteľný zdroj energie, no keď je nekvalitné a páli sa zle, hrozia pľúcne choroby aj rakovina.

Chcem hypotéku: Dostanem v banke 90 % hypotéku? Môžu mi ponúknuť na ten istý byt či dom výrazne inú hypotéku?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Banky stále poskytujú 90-percentné hypotéky, no nezíska ich každý a môžu si účtovať prirážky, hovoria odborníci pre Denník E. Šesť expertov odpovedá aj na otázku, ako rozdielne môžu banky posudzovať rovnakú nehnuteľnosť.

Minúta po minúte

Ratingová agentúra S&P zlepšila Slovensku výhľad z negatívneho na stabilný. Známka zostáva A+. Slovensko malo negatívny výhľad od vlaňajšieho júla.

„Zmena výhľadu na stabilný odzrkadľuje pozitívne očakávania analytikov S&P, podľa ktorých dôjde v roku 2021 k oživeniu našej ekonomiky. Prispeje k tomu nielen čerpanie eurofondov, ale aj pokračovanie investícií do súkromného sektora,“ napísalo slovenské ministerstvo financií, ktoré na zmenu upozornilo.

Ako menili Slovensku známky iné agentúry:

  • Fitch znížila v máji Slovensku známku o jeden stupeň z A+ na A so stabilným výhľadom, v novembri zhoršila výhľad na negatívny.
  • U agentúry Moody’s má Slovensko ešte spred krízy rating A2 so stabilným výhľadom.

ZSE hlási klesajúci počet pozitívne testovaných zamestnancov pracujúcich v Nitre. V prvom kole testovania ich bolo podľa firmy 1,78 %, v druhom 0,81 % a dnes 0,26 %. Distribútor elektriny pôsobí na západnom Slovensku, cez víkend bude testovať aj v iných mestách.

Nitra bola v prvej polovici januára najviac zasiahnutým okresom, chodenie do práce tam vláda podmienila negatívnym testom. Toto opatrenie bude od stredy 27. januára platiť na celom Slovensku.

V Nitre ZSE testovala v piatky (8. januára, 15. januára a dnes). V sobotu a v nedeľu bude pokračovať v Bratislave, Dunajskej Strede, Trenčíne a Trnave, testovanie je určené aj rodinám zamestnancov.

ZSE dodala, že testuje svojich zamestnancov pravidelne aj mimo plošného testovania.

Ceny ropy sa dnes znižujú, po 17.00 vykazovala severomorská ropa Brent pokles o 1,2 % na 55,45 dolára za barel a americká WTI o 1,3 % na 52,44 dolára. Investori sa obávajú rastu prípadov koronavírusu v Číne, USA tiež ohlásili rast zásob ropy. (čtk)

Skupina PPF bude môcť naďalej používať značku O2, ktorú si licencuje od španielskeho operátora Telefónica po odkúpení českej dcéry v roku 2013. Licencia mala vypršať na budúci rok v januári, predĺžená bola o ďalších 15 rokov.

PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera si licenciu na O2 predlžovala už v roku 2017, za trojročnú možnosť používania zaplatila zhruba 900 miliónov korún (34 miliónov eur). Cena za najnovšie predĺženie nie je zatiaľ zverejnená.

Do štruktúr v rámci skupiny PPF patrí aj slovenský mobilný operátor O2. Pod ďalšou licencovanou značkou Telenor pôsobí PPF na telekomunikačnom trhu v Srbsku, Maďarsku, Čiernej Hore a Bulharsku. (čtk, e)

Aktivita spracovateľského priemyslu v USA sa v januári vyšplhala najvyššie za viac ako 13,5 roka, podporil ju silný rast nových objednávok. Index aktivity prekvapujúco stúpol na 59,1 z 57,1 bodu v decembri, vyplýva z prieskumu IHS Markit.

Ekonómovia predpokladali, že ukazovateľ aktivity klesne na 56,5 bodu. Ak sa nachádza nad hranicou 50 bodov, signalizuje to rast aktivity.

Ďalšie podrobnosti:

  • Čiastkový index nových zákaziek v spracovateľskom sektore stúpol najvyššie od septembra 2014. Nárast zaznamenal aj index sledujúci zamestnanosť v odvetví.
  • Index aktivity v sektore služieb sa v januári zvýšil na 57,5 bodu z decembrových 54,8 bodu. Služby sa na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľajú vyše dvomi tretinami, podiel spracovateľského sektora dosahuje približne 12 %. (čtk, reuters)

V Británii sa vlani predalo medziročne o štvrtinu menej oblečenia, je to najväčší pokles za 23 rokov sledovania údajov. Menší záujem o textil znížil aj tržby celého maloobchodu, klesli o rekordných 1,9 %. Prudko stúpol online predaj.

„Keďže počas karantény bolo menej príležitostí si niekam vyjsť a aj preto, že mnoho ľudí pracuje z domu, bol odevný sektor jedným z najviac postihnutých,“ uviedol britský štatistický úrad ONS.

Keď už sa ľudia rozhodli nakupovať, zadovážili si skôr pyžamá či veci na doma a výrazne častejšie ich objednávali na internete.

Víťazi a porazení pandémie

V dôsledku vládnych pandemických uzáver pobočiek pribúdajú reťazce, ktoré čelia finančným problémom. Do platobnej neschopnosti sa v Británii dostal majiteľ predajní Topshop firma Arcadia i jeho konkurenti Debenhams, Edinburgh Woolen Mill Group, Oasis či Warehouse.

Nepriaznivému trendu boli schopní vzdorovať a ťažiť z neho prevádzkovatelia internetových obchodov. Rekordný bol vlani dopyt najmä po potravinách a potrebách pre domácnosti.

Hodnota tovaru predaného online vlani v Británii stúpla oproti roku 2019 o 46 %, čo bol najvyšší nárast od roku 2008. Internetový predaj v súčasnosti tvorí približne tretinu všetkých maloobchodných tržieb. (čtk, bbc)

Asociácia železničných dopravcov Slovenska žiada zaradiť do prvej vlny očkovania viaceré železničiarske profesie, napísala list ministerstvu dopravy. Tvrdí, že inak môže byť ohrozené zásobovanie. Asociácia združuje nákladných železničných dopravcov. (tasr)

Počet falošných eurobankoviek stiahnutých z obehu sa vlani znížil o 18 % na 460-tisíc kusov, oznámila ECB. V pomere k bankovkám v obehu ide o historicky nízku hodnotu. Najčastejšie sa falšujú 20 a 50 eurovky.

„Pravdepodobnosť prijatia falošnej bankovky je veľmi malá. V porovnaní s viac než 25 miliardami eurobankoviek v obehu zostáva počet falzifikátov veľmi nízky,“ uviedla ECB.

Podľa predsedu predstavenstva nemeckej centrálnej banky Bundesbank Johannesa Beermanna prispela k poklesu falšovania pandémia. „Súvisí to s tým, že domácnosti vlani celkovo obmedzili spotrebu a mali menej príležitostí na hotovostné platby.“ (čtk, ecb)

Tatry mountain resorts (TMR) plánuje hromadne prepúšťať. Budúci týždeň má o tom rozhodnúť predstavenstvo. Najväčšia firma v slovenskom cestovnom ruchu prepúšťala už pred tým, než bolo jasné, že sa zimná sezóna pre koronu na Slovensku konať nebude. Nové zdroje chce získať emisiou dlhopisov.

Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, hromadné prepúšťanie je uvedené ako bod rokovania predstavenstva zvolaného na 25. januára v informácii pre Národnú banku Slovenska.

TMR vlastní lyžiarske strediská a hotely vo Vysokých a Nízkych Tatrách, s jej akciami sa obchoduje na bratislavskej burze, kľúčovým akcionárom a predsedom predstavenstva je Igor Rattaj.

Podľa portálu Index zamestnávala TMR pred krízou zhruba dvetisíc ľudí, ale v priebehu minulého roka škrtali nielen medzi sezónnymi zamestnancami.

U. S. Steel po prvý raz od januárového plošného testovania zaznamenal pokles počtu pozitívnych zamestnancov. Aktuálne fabrika eviduje 318 aktívnych prípadov, čo by pri počte zhruba 9500 zamestnancov bolo nad 3 %.

O príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltické panely a kotly na biomasy bude možné opäť žiadať vo februári. Eurofondový projekt spravuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Výška podpory zostáva v roku 2021 nezmenená a naďalej závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1750 eur a po 1500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

Na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú mať domácnosti naďalej päť mesiacov.

Registrovať žiadosti o poukážky na fotovoltické panely bude možné od 8. februára a na slnečné kolektory od 10. februára. Od 15. februára sa začne registrácia žiadostí o poukážky na tepelné čerpadlá a od 17. februára na kotly na biomasu. (tasr, e)

Ministerstvo dopravy s poisťovňami a cestovnými kanceláriami pracuje na návrhu garančného fondu pre prípad, keby niektorá z cestoviek prišla o poistenie proti insolventnosti. Ministerstvo chce, aby fond fungoval od roku 2022.

Chýbajúce zákonné poistenie na rok 2021 sa podpísalo pod krach cestovnej kancelárie Firo-tour. Ministerstvo tvrdí, že žiadna ďalšia cestovka neavizuje, že by jej do leta hrozil pád. Poistenie proti insolventnosti má podľa jeho údajov v súčasnosti 85 % pripravovaných zájazdov.

Štát pomáhal vlani cestovným kanceláriám tak, že im umožnil odložiť vrátenie peňazí za neuskutočnené zájazdy a namiesto toho poskytovať náhradné dovolenky. Zákon následne napadla Európska komisia.

Cestovky sa môžu uchádzať aj o pomoc ministerstva dopravy, odvíja sa od prepadu tržieb, ktorý musí byť minimálne 40 %. (tasr, e)

Elon Musk sľubuje 100 miliónov dolárov za vývoj najlepšej technológie na zachytávanie emisií oxidu uhličitého. Detaily chce zverejniť na budúci týždeň. Podľa portálu TechCrunch je odmena spojená so súťažou nadácie Xprize Foundation.

Zachytávanie emisií spôsobujúcich otepľovanie planéty sa stáva dôležitou súčasťou mnohých plánov, ktorých cieľom je udržať pod kontrolou zmenu klímy. V technológii však bol doteraz dosiahnutý len malý pokrok.

Väčšinou sa úsilie sústreďuje na znižovanie emisií než na odstraňovanie uhlíka zo vzduchu. Ak chcú krajiny splniť cieľ nulových emisií, podľa agentúry IEA bude nutný prudký rast v zavádzaní technológií zachytávania uhlíka.

Ako to funguje

Zachytávanie uhlíka je proces zachytávania odpadového CO2 buď priamo zo vzduchu, alebo predtým, než je vypustený z tovární a elektrární. V druhom prípade sa často začína inštaláciou filtrov na komíny, ktoré zachytávajú emisie pred vypustením.

Keď je oxid uhličitý zachytený, môže byť prepravený niekam, odkiaľ nemôže uniknúť, často hlboko pod zem, aby sa zabránilo jeho príspevku ku globálnemu otepľovaniu. Väčšina plynu zostane pod zemou, časť sa používa pri výrobe plastov a šumivých nápojov.

Ako pokročil vývoj

Podľa IEA funguje po celom svete približne 20 komerčných projektov zachytávania, využitia a skladovania uhlíka. Od roku 2017 bolo odsúhlasených 30 nových zámerov, podľa agentúry to je však zatiaľ málo, aby sa zabránilo otepľovaniu planéty.

IEA verí, že tieto projekty by mohli znížiť emisie o takmer pätinu a skresať aj náklady na boj s klimatickou krízou o 70 %. Prispôsobenie prevádzky odvetvia ťažkého priemyslu čistej energii je relatívne náročné a nákladné oproti systému zachytávania uhlíka. (čtk, reuters, cnbc, techcrunch)

Plánovali zisk, bola z toho strata a naopak. Štátnej pošte chýbala stratégia, píše NKÚ. Nová už existuje

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Ministerstvo dopravy plánuje pri Slovenskej pošte konať na základe odporúčaní NKÚ, prioritou ministra je optimalizácia jej fungovania. Rezort upozorňuje, že kritická správa NKÚ o stave pošty hodnotila obdobie rokov 2017 až 2019, teda z minulého volebného obdobia.

Obce, mestá a samosprávne kraje pred pandémiou znížili dlh na historicky najnižšie úrovne. Upozornil na to inštitút Ineko. Údaje sú za rok 2019, následne finančnú kondíciu samospráv ovplyvnila pandémia.

  • Obce a mestá v roku 2019 podľa Ineko znížili dlh na 21 % bežných príjmov.
  • Samosprávnym krajom klesla zadlženosť na 25,4 %.

Koronakríza následne zasiahla aj príjmy samospráv, ubrala napríklad z takzvaných podielových daní, teda peňazí vyzbieraných na dani z príjmov od občanov, ktoré štát posiela samosprávam.

Ministerstvo financií na jeseň rozbehlo program bezúročných pôžičiek, ktoré mali mestám, obciam a krajom výpadky z podielových daní vynahradiť. Vláda môže neskôr samosprávam ich splatenie úplne odpustiť.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať