Denník N

Prešovskí stredoškoláci uspeli na svetovej súťaži, stretli sa s nobelistami a pomenujú po nich asteroidy

Miriam Feretová a Samuel Smoter na Intel ISEF 2017 v Los Angeles. Foto - archív S. S.
Miriam Feretová a Samuel Smoter na Intel ISEF 2017 v Los Angeles. Foto – archív S. S.

Ďalší prešovský študent obsadil tretie miesto na celosvetovej olympiáde v Houstone. Vypracoval projekt na odsoľovanie pôdy.

Študenti Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove Samuel Smoter a Miriam Feretová uspeli na najväčšej a najprestížnejšej celosvetovej súťaži mladých vedcov Intel ISEF 2017 a v kategórii „veda o zvieratách“ sa umiestnili na druhom mieste.

Čínska spoločnosť pre vedu a techniku ich ocenila prvým miestom v kategórii „zvláštna cena“.

Súťaž sa konala v polovici mája v Los Angeles v Kalifornii.

Študenti vypracovali projekt na využitie prírodných éterických olejov ako biorepelentov v prevencii proti kliešťom.

„Na nápad sme prišli vtedy, keď sa naši spolužiaci, ktorí sú skauti, sťažovali, že používajú komerčné repelenty, no aj tak chytili kliešťa,“ vraví pre Denník N Smoter.

Éterickými olejmi proti kliešťom

Študenti skúmali spolu 13 éterických olejov s predpokladaným repelentným účinkom, medzi nimi éterické oleje, ktoré sa na kliešťoch ešte netestovali, ako aníz, bergamot, muškátový orech a fenikel.

„Ich účinnosť sme porovnávali s komerčným repelentom Off. Zistili sme, že repelenty s anízom, bergamotom, feniklom a muškátovým orechom majú 3- až 4-krát vyšší repelentný účinok ako Off,“ doplnila spolužiaka Feretová.

Výsledky sa týkali dvoch rodov kliešťov, Dermacentor a Haemaphysalis. „Okrem vyššej repelencie majú tieto prírodné alternatívy aj finančné výhody. Cena komerčného repelentu je zhruba 6 eur a jedna z našich alternatív by stála len približne 1,70 eura,“ vysvetlili študenti pre portál Veda na dosah.

Hovoria, že vo výskume ich motivuje to, aby sme žili v lepšom trvalo udržateľnom svete.

Študenti vystúpili na súťaži aj v krojoch. Foto – archív S. S.

1800 účastníkov zo 75 krajín sveta

Na súťaži bolo tento rok takmer 1800 účastníkov zo 75 krajín sveta. V kategórii „veda o zvieratách“ boli prešovskí študenti jedinými zástupcami z Európy. „Asi desať percent účastníkov získa nejaké ocenenie, od prvého po štvrté miesto. Úplne najviac cien získajú Američania, ich projekty sú na špičkovej úrovni,“ hovorí študentka.

Na celosvetovú súťaž v Los Angeles sa spolužiaci kvalifikovali ako víťazi celoštátneho kola Festivalu vedy a techniky, ktoré organizuje Amavet.

Študenti nám vysvetlili, že ani víťazstvo v národnej súťaži automaticky nezaručuje účasť na Inteli. Uchádzači môžu byť v každej z fáz, ktoré predchádzajú výberu účastníkov, vyradení, ak nespĺňajú prísne kritériá súťaže.

„Deň pred samotnou súťažou prechádzajú porotcovia z radov pedagógov a vedeckých pracovníkov postery študentov a kontrolujú ich. Ak poster nespĺňa nároky, žiakov vyradia,“ hovorí pre Denník N Miriam Feretová staršia, učiteľka biológie a geografie na Gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove, ktorá študentov na súťaž pripravovala.

Pomenujú po nich asteroidy

Žiaci prezentovali projekt pred celkovo 11 porotcami. „Vo štvrtok bol deň pre verejnosť, na súťaž prišli školy, učitelia a ďalší ľudia. K nášmu stánku prišlo asi 60 ľudí. O našom projekte sme s nimi viedli veľmi zaujímavé debaty,“ vraví študent z Prešova.

Počas súťaže, ktorá trvala niekoľko dní, sa súťažiaci stretli s držiteľmi Nobelových cien a s víťazmi Intelu z minulých ročníkov. „Stretnutie s nobelistami bol nezabudnuteľný zážitok,“ vraví Smoter a dodáva, že po ňom a jeho spolužiačke pomenujú dva asteroidy. „Proces by mal prebehnúť do jedného roka,“ vraví.

Súťaž v Houstone

Stredoškoláci dosiahli výrazný úspech aj minulý rok, keď získali dve bronzové medaily so samostatnými environmentálnymi projektmi na celosvetovej vedeckej súťaži I-SWEEEP v Houstone v Texase (Medzinárodne udržateľný svet, energia, inžinierstvo a životné prostredie).

„Dosiahnuť ktorýkoľvek z týchto úspechov je niečo mimoriadne, ale my sme to dokázali dvakrát za sebou,“ chváli úspechy svojich študentov učiteľka Miriam Feretová staršia.

Tento rok sa na súťaži I-SWEEEP, ktorá prebehla začiatkom mája v Houstone, zúčastnil ďalší Feretovej študent, gymnazista Peter Škripko, a získal bronzovú medailu s projektom odsoľovania pôd.

Peter Škripko na súťaži I-SWEEEP v Houstone v Texase. Foto – archív P. Š.

Odsoľovanie pôdy

„O túto problematiku som sa začal zaujímať približne pred dvoma rokmi. V mojom okolí mestskej časti Prešov – Solivar je tento problém aktuálny už niekoľko rokov, keďže nevyťažená soľanka zasoľuje pôdu a vodu,“ povedal pre Denník N úspešný študent.

Žiak navrhol, aby sa na odsoľovanie využila energetická tráva Agropyron elongatum, ktorá dobre zvláda zasolené prostredie a produkuje veľké množstvo biomasy, takže sa dá použiť v energetickom priemysle.

„Rastlina akumulovala soľ do svojho tela, no po pridaní kremíka sa akumulácia zvýšila až o 1/5 (pred pridaním kremíka bol obsah chloridu sodného v sušine rastliny z nadzemnej časti do 20 percent a po pridaní kremíka do 25 percent). Zvýšenou akumuláciou soli dokážem rýchlejšie odsoliť zasolenú pôdu, hoci len čiastočne,“ vysvetlil nám Škripko, ako funguje mechanizmus odsoľovania, ktorý navrhol.

Škripko povedal, že ho Spojené štáty ohúrili svojou veľkosťou. „Všetko je tam veľké, počnúc autami,“ hovorí. Páčilo sa mu, že sa stretol s ľuďmi z iných kultúr. „Návšteva NASA v Houstone je zážitkom na celý život,“ vraví.

Peter Škripko bol aj v NASA v Houstone. Foto – archív P. Š.

Vo voľnom čase

Za úspechmi prešovských gymnazistov je učiteľka Miriam Feretová staršia. Konštatuje, že študenti v zahraničí majú lepšie podmienky na štúdium. „Preto si nesmierne vážim našich šikovných študentov, ktorí dokážu v silnej zahraničnej konkurencii na poli vedeckých výskumov tak skvelo obstáť,“ hovorí.

Pedagogička dodala: „Stojí ich to veľmi veľa voľného času, úsilia, štúdia, ale posúva ich to vpred, rozširuje obzory a prináša skúsenosti a kompetencie, ktoré by pri bežnom vyučovaní v škole nezískali v takej miere. Je toho veľmi veľa, ja sama pociťujem, že popri všetkých pracovných a domácich povinnostiach je zázrak, že to takto spolu so študentmi zvládame.“

Na projektoch pracujú študenti s učiteľkou vo svojom voľnom čase. „Maximálne naplno sa snažíme využiť čas počas všetkých prázdnin a víkendov,“ hovorí učiteľka.

Miriam Feretová staršia učí biológiu a geografiu na gymnáziu v Prešove. Foto – Archív M. F.

Podpora na školách

Podľa nej nie je podpora mladých študentov prírodných vied na Slovensku dostatočná. „Uvedené dve najväčšie a najprestížnejšie svetové vedecké stredoškolské súťaže nie sú ani v tabuľke zahraničných súťaží ministerstva školstva, aj keď cenu a postup na ne na celoštátnej súťaži Festival vedy a techniky odovzdáva sám minister,“ hovorí.

Pedagogička sa sťažuje, že ani mimoriadne výsledky žiakom nezaručujú podporu zo strany štátu. „Aj v tejto chvíli hľadám sponzorov, aby Miriam a Samuel mohli ísť na augustovú vedeckú súťaž do Číny, kam ich pozvali,“ povedala.

Učiteľka by ocenila, ak by štát úspešným žiakom poskytol kurz cudzieho jazyka v zahraničí, alebo zohľadnil ich úspechy pri prijímacích skúškach na vysoké školy.

Študenti Samuel Smoter a Miriam Feretová nám povedali, že by chceli ísť študovať medicínu. „Rada by som išla do Česka, tam sú celkom iné možnosti,“ vraví prešovská študentka.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Príroda

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie