Denník N

Newsfilter: Všetko, čo potrebujete vedieť o 4 favoritoch boja o RTVS

1. Vypočúvanie nezúžilo okruh favoritov na šéfa RTVS 2. Érsek nenašiel odvahu preťať diaľničný kartel 3. Érsek našiel odvahu stopnúť IT sprisahanie + jednou vetou, zaujímavé texty, FB status a citát dňa.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Favoriti pri vypočutí pred mediálnou radou obstáli

Na utorkovom vypočúvaní kandidátov na riaditeľa RTVS sa nestalo nič také veľké, že by niektorý z favoritov vypadol z hry alebo svoje šance zvýšil významne. Utorkové vystúpenie najvážnejších kandidátov komentuje redaktor N Dušan Mikušovič:

Václav Mika napísal aj odprezentoval projekt, ktorý bol jednoznačne najpodrobnejší. Keďže v Mlynskej doline sedí päť rokov, dokázal ísť do takých detailov, ako je budúcnosť hudobných telies v Slovenskom rozhlase (teda napríklad symfonického orchestra), nad čím jeho súperov ani len nenapadlo premýšľať.

Jeho vízia je aj najodvážnejšia – štyri televízne okruhy, pätnásť rozhlasových, internetová televízia pre mladých a webové kanály pre hendikepovaných či dokonca zahraničných Slovákov, to je veľkorysá predstava. Mika musí vedieť, že ak bude SNS pri koncesionárskych poplatkoch taká zaťatá ako doteraz, aj nereálna.

Akoby chcel Mika, zrejme si vedomý svojich malých šancí, nechať odkaz – toto ste mohli mať. Že sa s ním v koalícii veľmi neráta, mohol pochopiť aj z toho, že mu oficiálne nezaradený poslanec Peter Marček, v realite koaličný záložník, neváhal pripomenúť vysoké odmeny pre členov jeho manažmentu.

Fakt, že si ho zastal Boris Kollár, Mikovi až tak nepomôže.

Jaroslav Rezník sa držal viac pri zemi a verejnosti ukázal, že médiám rozumie päťminútovou prednáškou o tom, ako budúcnosť RTVS ovplyvnia smernice EÚ o frekvenciách.

Jeho prezentácia nemohla koaličných poslancov uraziť, vyhol sa výpadom voči Mikovi, ktorého si zastáva opozícia. RTVS za Rezníka by bola zrejme menej odvážna v programe aj spravodajstve, ale problémy s financovaním by asi nemala (aj Rezník hovorí o zvyšovaní koncesionárskych poplatkov).

Rezníkov problém je, zdá sa, Most-Híd. Že veľký, mu prišiel ukázať poslanec František Šebej, ktorý, na rozdiel od neprítomného Bélu Bugára, nie je ani členom mediálneho výboru. Šebej Rezníkovi vyčítal kopu vecí, od spolupráce s ruskou agentúrou Sputnik v TASR až po chabé hospodárenie počas jeho éry v rozhlase.

Michal Ruttkay bol pred vypočutím považovaný za tajomného kandidáta koalície, na ktorom by sa nakoniec mohli dohodnúť. Jeho viac vizionárska ako praktická prezentácia mu tajomnosť nezobrala.

Ruttkayova predstava o RTVS je hmlistá, veľa hovoril o posilnení jej pozície na webe a prilákaní mladých, napríklad angažovaním youtuberov. Kto pozná produkciu priemerného slovenského youtubera, bude sa asi pýtať, čo to má spoločné s verejnoprávnosťou, o ktorej hovoril každý z kandidátov.

Ruttkay, ktorý pracoval napríklad na poslednej eurokampani Smeru, urobil aj mierny ústretový krok ku koaličným kritikom Miku, keď spravodajstvo RTVS komentoval výrokom o strate názorovej plurality a prílišnej korektnosti.

Zuzana Ťapáková bola vo svojej prezentácii najzdržanlivejšia. Pri jej víťazstve by sa pokojne mohlo stať, že RTVS tak-nejako zostane v stave ako dnes, teda aspoň po formálnej stránke.

Koncesie sa nezvýšia, plány na tretí kanál zostanú len plánmi, natočí sa pár dokumentov o slovenských dejateľoch a vlajkovým programom Jednotky bude niečo ako Milujem Slovensko.

Jediné, čo sa zmení, bude, že reportéri sa už nebudú hlásiť ako redaktori RTVS, ale redaktori Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, lebo je to podľa Ťapákovej menej krkolomné.

Ako by za jej éry naozaj správy vyzerali, je otázne. Ona kritizuje ich bulvárnosť, aj keď podľa výskumu Mediatenoru z minulého roka sa tématicky dnes na komerčné televízie nepodobajú. Pre Ťapákovú to môže byť aj výhoda. Pre koalíciu môže byť kandidátom, ktorého si môžu vybrať, ak nebudú chcieť verejnosť dráždiť zvyšovaním koncesií.

2. V Prešove poklepali základný kameň stavby, ktorá nemá povolenie

Minister dopravy v utorok v Prešove už druhý raz za necelé dva mesiace oficiálne odštartoval výstavbu juhovýchodného obchvatu Prešova.

V utorok sa slávnosť nazývala klepanie základného kameňa, začiatkom apríla sa zas pripíjalo na podpis zmluvy so stavebnými firmami.

V praxi sa nezmenilo nič – osemkilometrový úsek D1 stále nemá súhlas Európskej komisie s posúdením vplyvov na životné prostredie a stavať sa tak nemôže. NDS si za to môže sama, vybavovanie povolení bolo v jej rukách, jednoducho to zle zorganizovala.

Na zemi ležalo 100 miliónov. V praxi to znamená, že v Prešove sa začne stavať zrejme na jeseň tohto roka. Ubehne teda viac ako rok odvtedy, čo analýza INEKO zrozumiteľne vysvetlila, že aj na tomto úseku diaľnice vznikol vinou zle vyhlásenej súťaže kartel a firmy tam ceny predražili možno až o 100 miliónov eur.

Ak by vtedajší minister za Sieť Roman Brecely zobral podozrenia vážne a vyhlásil by súťaž ešte raz, mohol byť nový tender hotový začiatkom tohto roka. Výsledná cena by určite nebola vyššia ako v prvej súťaži.

Dokonca ešte aj v momente, keď nastúpil do kresla druhý minister dopravy tejto koalície (Érsek), mohol vyhlásiť nový tender a výsledok by mal štát k dispozícii skôr, ako NDS stačila pre stavbu vybaviť všetky potrebné povolenia.

Zopakujme, ak by ministri za Sieť alebo Most-Híd vyhlásili pre podozrenie z kartelu tender ešte raz, obchvat Prešova by sa nezačal stavať neskôr, nebol by horší, iba by s vysokou pravdepodobnosťou bol o desiatky, možno aj sto miliónov eur lacnejší.

Prečo im Prešovčania neveria. Za ministra dopravy Počiatka a štátneho tajomníka Stromčeka sľúbila druhá vláda Smeru začať so stavbou obchvatu Prešova v roku 2015 a dokončiť sa mala jeho prvá etapa v roku 2019.

Za ďalšie štyri roky po tomto sľube dokázali manažéri riadení Ficovými vládami vyrobiť najmenej dvojročné meškanie. Je rok 2017 a stavať ešte nezačali a ak by aj firmy zmluvu dodržali, bol by juhozápadný obchvat hotový až za ďalšej vlády (leto 2021).

3. Érsek definitívne zastavil Počiatkovu IT objednávku za 50 miliónov

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek už aj oficiálne stopol IT projekt Atlas pasívnej infraštruktúry, ktorý mal stáť 48 miliónov eur a štátu ho mal dodať Slovak Telekom. Potvrdili sa tak neformálne vyjadrenia ministra Érseka a vicepremiéra pre IT Pellegriniho, ktorí sa na zrušení dohodli minulý týždeň po rokovaní vlády.

Hlavným problémom tejto digitálnej mapy boli pochybnosti, či sa štátu oplatí za 48 miliónov eur kupovať systém, ktorý ukáže, kde vedú telekomunikačné siete. Rozhodol však zrejme argument, že Únia projekt nepreplatí z eurofondov, pretože jeho zadanie nezodpovedá tomu, čo Únia žiada od štátov v mapovaní telekomunikácií.

Komu poďakovať. Keď bude koncom týždňa Peter Pellegrini s kolegami oslavovať rok od vytvorenia úradu pre IT a investície, mohol by si stopnutie Atlasu pasívnej infraštruktúry určite dať do výkazu výhier.

Dobrý bod a spomienku môžeme poslať aj ministrovi dopravy za Sieť Romanovi Brecelymu, ktorý prvý odmietol podpísať výsledky tendra na ten projekt.

Po výmene ministra sa fanúšikovia Atlasu pasívnej infraštruktúry pochopiteľne pokúsili ho pretlačiť cez ministra Mostu, no Érsek sa zachoval rozumne a čestne a dal radšej na názor Pellegriniho (Smer).

Na toho zasa tlačilo Slovensko.Digital, ktoré opakovalo, že ak ku projektu chýbajú základné štúdie, je to jasný signál, že to je riadna počiatkovina.

Jednou vetou:

4. Prezident Finančnej správy František Imrecze vydal pokyn zistiť, kto vyniesol dokument Podnet na trestné stíhanie, ktorý ukazuje, že úrad vie od septembra 2016 o vážnych podozreniach z daňových trestných činov podnikateľa Miroslava Remetu, ale neobrátil sa na políciu.

5. Štyria z desiatich Slovákov tvrdia, že by korupciu určite alebo asi nahlásili polícii, ak by sa s ňou stretli, je to najvyšší podiel od začiatku merania angažovanosti občanov v boji proti korupcii od roku 2002 v prieskumoch Transparency International.

6. Slovenská republika porušila práva sudcu Najvyššieho súdu Petra Paludu, ktorý bol v minulosti disciplinárne stíhaný na podnet súdnej rady vedenej Štefanom Harabinom, rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

7. Marian Kotleba nepodpísal poslanecké dotácie vo výške 170-tisíc eur, na ktoré čakajú žiadatelia zo Zvolena a okolia, poslanec župy Stanislav Horník vraví o nátlaku ľudí okolo župana, aby pridelili dotáciu pre strelecký klub, patriaci človeku z kandidátky ĽSNS.

8. SNS ide do župných volieb v každom kraji samostatne, schválilo to predsedníctvo strany, ale nehovorí zatiaľ, koho postaví proti Kotlebovi.

9. Medziročný rast úverov, ktoré si vzali slovenské domácnosti, dosiahol v marci nové maximum, ich objem podľa Národnej banky Slovenska vzrástol o 3,7 miliardy eur, teda o 14 %.

10. Web o dvojakej kvalite potravín rovnakej značky v rôznych štátoch EÚ by malo zastrešiť Slovensko, potvrdilo to ministerstvo pôdohospodárstva, spoločný portál niekoľkých krajín začne fungovať zrejme až na jeseň.

Zaujímavé články:

FB status dňa:

Citát dňa:

Momentálne na námestí riešime tému korupcie a nevidíme, že v bočných uličkách sa plazí hnedý mor. Ak v týchto zložitých časoch študentom napadne zorganizovať masový pochod proti neoľudáckemu extrémizmu, rád sa na ňom zúčastním.

Robert Fico napísal, že by sme mali bojovať proti extrémizmu a spochybnil študentský pochod proti korupcii

A miesto Shootyho Svätopluk Mikyta:

Svätopluk Mikyta: Klasy, 2006, 30x21cm, kresba na papieri

Ak chcete mať celé noviny s ilustráciami Svätopluka Mikytu, choďťe v stredu do stánku a kúpte si ich.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Slovensko

Teraz najčítanejšie