Newsfilter: Všetko, čo potrebujete vedieť o 4 favoritoch boja o RTVS

1. Vypočúvanie nezúžilo okruh favoritov na šéfa RTVS 2. Érsek nenašiel odvahu preťať diaľničný kartel 3. Érsek našiel odvahu stopnúť IT sprisahanie + jednou vetou, zaujímavé texty, FB status a citát dňa.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Favoriti pri vypočutí pred mediálnou radou obstáli

Na utorkovom vypočúvaní kandidátov na riaditeľa RTVS sa nestalo nič také veľké, že by niektorý z favoritov vypadol z hry alebo svoje šance zvýšil významne. Utorkové vystúpenie najvážnejších kandidátov komentuje redaktor N Dušan Mikušovič:

Václav Mika napísal aj odprezentoval projekt, ktorý bol jednoznačne najpodrobnejší. Keďže v Mlynskej doline sedí päť rokov, dokázal ísť do takých detailov, ako je budúcnosť hudobných telies v Slovenskom rozhlase (teda napríklad symfonického orchestra), nad čím jeho súperov ani len nenapadlo premýšľať.

Jeho vízia je aj najodvážnejšia – štyri televízne okruhy, pätnásť rozhlasových, internetová televízia pre mladých a webové kanály pre hendikepovaných či dokonca zahraničných Slovákov, to je veľkorysá predstava. Mika musí vedieť, že ak bude SNS pri koncesionárskych poplatkoch taká zaťatá ako doteraz, aj nereálna.

Akoby chcel Mika, zrejme si vedomý svojich malých šancí, nechať odkaz – toto ste mohli mať. Že sa s ním v koalícii veľmi neráta, mohol pochopiť aj z toho, že mu oficiálne nezaradený poslanec Peter Marček, v realite koaličný záložník, neváhal pripomenúť vysoké odmeny pre členov jeho manažmentu.

Fakt, že si ho zastal Boris Kollár, Mikovi až tak nepomôže.

Jaroslav Rezník sa držal viac pri zemi a verejnosti ukázal, že médiám rozumie päťminútovou prednáškou o tom, ako budúcnosť RTVS ovplyvnia smernice EÚ o frekvenciách.

Jeho prezentácia nemohla koaličných poslancov uraziť, vyhol sa výpadom voči Mikovi, ktorého si zastáva opozícia. RTVS za Rezníka by bola zrejme menej odvážna v programe aj spravodajstve, ale problémy s financovaním by asi nemala (aj Rezník hovorí o zvyšovaní koncesionárskych poplatkov).

Rezníkov problém je, zdá sa, Most-Híd. Že veľký, mu prišiel ukázať poslanec František Šebej, ktorý, na rozdiel od neprítomného Bélu Bugára, nie je ani členom mediálneho výboru. Šebej Rezníkovi vyčítal kopu vecí, od spolupráce s ruskou agentúrou Sputnik v TASR až po chabé hospodárenie počas jeho éry v rozhlase.

Michal Ruttkay bol pred vypočutím považovaný za tajomného kandidáta koalície, na ktorom by sa nakoniec mohli dohodnúť. Jeho viac vizionárska ako praktická prezentácia mu tajomnosť nezobrala.

Ruttkayova predstava o RTVS je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |