Včely umierajú na poliach ako pri chemických útokoch, ministerstvo pôdohospodárstva to nevidí

Toxické pesticídy zabíjajú včely, včelári preto vyšli do ulíc. Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že problém s neonikotinoidmi nie je. Pri pohľade na podlahu bratislavského včelárstva, ktorá je plná mŕtvych tiel, je ťažké tomu uveriť.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Okolo úľov bzučia a divoko poletujú včely, no stačí sa prizrieť k zemi a zbadáte pohrebisko hmyzu. Je to spúšť ako po útoku.

Betónová podlaha včelárstva na okraji Bratislavy je posiata mŕtvolkami. Niektoré včely sú rozpučené, na zemi ich je tak veľa, že sa im nedá vyhnúť. Ďalšie už slnko vysušilo na nehybné sivé telá. Zopár sa ich ešte hýbe, no opúšťajú ich už sily a pomaly umierajú.

Podobný výjav sa opakuje takmer po celom svete. Nie je to nevysvetliteľný úkaz, ani konšpirácia na štýl chemtrails – včelári sú presvedčení o tom, že takéto úhyny spôsobujú toxické insekticídy na báze nikotínu hojne využívané pri farmárčení.

Pri priamom kontakte s chemickým prachom včely, motýle a ďalší hmyz umierajú okamžite. To je ten menej bolestivý spôsob. Chémia sa totiž dlho drží aj v rastlinách a keď ich včely opeľujú, vystavia sa síce menšej, no stále smrteľnej dávke. Vtedy zomierajú kruto: pomaly.

V ríši hmyzu je účinok neonikotinoidov porovnateľný s chemickým útokom sarínom na ľudí. Látka napadne nervový systém, paralyzuje svaly a nervy, včelám vykrúti krídla. Včelár Dušan Dedinský jednu z postihnutých včiel dvihne zo zeme, chvíľu mu chodí po ruke, trepoce krídlami, skúsi vzlietnuť, no namiesto toho sa zrúti dolu, nedokáže už lietať. Nedá sa jej už pomôcť.

Do Dedinského úľov v Devínskej Novej Vsi sa koncom apríla časť včelína nevrátila. Niektoré zomreli v prírode, iné boli po kontakte s pesticídom také dezorientované, že do úľa už netrafili. Stovky zvládli doletieť späť a zomreli až na dvore včelárstva.

Dedinský vtedy pozametal zo zeme asi kilo včiel (o jeho prípade informovala v reportáži aj RTVS) a hynú dodnes. „Je to smutný pohľad na včielky.“

Umierajúca včela po zásahu pesticídmi. Foto N – Tomáš Benedikovič

Podozrieva poľnohospodárov

Včelárstvo Dedinských funguje už tri generácie, z Devína sa pred desiatimi rokmi presťahovali na kraj mesta v Devínskej Novej Vsi do budovy bývalého bitúnka.

Keď Dedinský ráno vstane, zájde ku včelám a skontroluje, či je všetko v poriadku a ako lietajú. „Je to veľmi príjemné. Ráno je to ešte pohoda, začína to okolo desiatej, keď sa vracajú zvonku.“

Z otravy podozrieva miestne družstvo Devín, ktoré obrába blízke polia. „Hovorili, že striekali jedom, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |