Denník N

Trump odstúpil od klimatickej dohody. Zem sa ocitne v nebezpečnej zóne a Spojené štáty oslabnú

Foto - ap
Foto – ap

Aktualizované 1. 6. – 21. 40 – Odhodlanie znižovať skleníkové emisie v ostatnej časti sveta sa nezmení, vystúpenie Spojených štátov z parížskej dohody však podľa vedcov zrejme urýchli oteplenie Zeme a prispeje k ešte extrémnejšiemu počasiu.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil vystúpenie Spojených štátov z Parížskej dohody o klimatickej zmene, ku ktorej sa oficiálne vlani pridala vláda jeho predchodcu Baracka Obamu. Celkovo ju podpísalo 195 krajín a oficiálne ratifikovalo 147 z nich.

Trump: Dohoda je pre USA nespravodlivá

Trump povedal, že väčšia podpora zelených zdrojov energie by pripravila Američanov o prácu. Dohoda je podľa neho pre USA nespravodlivá, odstúpenie od nej Spojené štáty chráni.

Dodal, že mu „veľmi záleží na životnom prostredí“, ale „nemôže podporiť dohodu, ktorá trestá USA“. Odstúpenie je v ekonomickom záujme USA, zdôraznil.

Trump je rozhodnutý znova vyjednávať a dohodnúť lepšie podmienky pre Spojené štáty. Francúzsky prezident Emmanuel Macron mu však odkázal, že na parížskej klimatickej dohode už nie je nič, o čom by sa dalo vyjednávať.

Dodal, že Francúzsko a USA budú ďalej spolupracovať, ale nie v otázke boja proti klimatickým zmenám.

Macron spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a talianskym premiérom Paolom Gentilonim v spoločnom vyhlásení uviedli, že dohodu považujú za „základný kameň spolupráce medzi našimi krajinami, týkajúcej sa účinného a včasného riešenia zmeny klímy“.

Lídri zdôraznili, že kurz vytýčený v dohode je „nezvratný… Sme presvedčení, že parížsku dohodu nemožno opätovne prerokovať“.

Podľa Trumpa dohoda blokuje vývoj „čistého uhlia“. „A bane sa začínajú otvárať, začíname s veľkým otváraním.“ Povedal, že parížska dohoda síce zakázala americké uhlie, ale povolila čínske a indické.

Video: Trump: Zvolili ma, aby som reprezentoval občanov Pittsburghu, nie Paríža (BBC)

Obama: USA zahadzujú budúcnosť

Rozhodnutie vyvolalo negatívne reakcie značnej časti Američanov a medzi európskymi štátnikmi.

Odstúpenie od parížskej dohody kritizoval aj Trumpov predchodca Barack Obama, ktorý povedal, že „Trump a jeho vláda zahadzujú budúcnosť“.

Bývalý prezident zároveň vyjadril presvedčenie, že sa štáty USA, mestá a firmy vzoprú tomuto kroku a vyvinú ešte viac úsilia na ochranu planéty.

Poľutovanie nad rozhodnutím vyjadril aj eurokomisár pre klímu a energetiku Miguel Arias Cañete. Z tímu Trumpových poradcov pre nesúhlas odišiel aj podnikateľ Elon Musk.

Video: Urobme našu planétu opäť veľkou, odkazuje Macron svetu a Trumpovi (BBC)

Odpovede na otázky k zmluve po odstúpení USA

Prečo bolo dôležité, aby boli aj USA súčasťou dohody?

Spojené štáty sú po Číne druhým najväčším znečisťovateľom v kategórii produkcie skleníkových plynov. Podľa New York Times bude veľmi ťažké obmedziť medzinárodné záväzky bez účasti Spojených štátov. „Cieľ je extrémne ťažké dosiahnuť už teraz,“ hovorí Michael Oppenheimer z Princetonskej univerzity. Ako píše Politico, už záväzky prijaté Obamom boli pomerne nedostačujúce, ale aspoň nejaké boli. 

Je tvrdenie, že otepľovanie spôsobuje ľudská činnosť, „čínsky hoax“, ako tvrdil Trump?

Drvivá väčšina klimatológov je presvedčená, že ľudské aktivity sú zodpovedné za dramatické otepľovanie planéty. Aj tento rok bude zrejme najteplejší v histórii merania, ako sa to stalo v rokoch 2015 aj 2014. „Zmena klímy je nepopierateľná. Zmena klímy je nezadržateľná,“ citovala OSN svojho generálneho tajomníka Antónia Guterresa. 

Čo spôsobí Trumpovo rozhodnutie Zemi? 

Vyše tucta vedcov oslovených agentúrou AP analyzovalo možné efekty a na základe ich kalkulácie sa odhaduje vyprodukovanie viac ako troch miliárd ton oxidu uhličitého do ovzdušia za jeden rok. Postupne sa bude rýchlejšie rozpúšťať ľadová pokrývka, zvyšovať hladina morí a počasie bude mať čoraz väčšie výkyvy. Odhaduje sa, že do konca storočia by tak mohli spôsobiť oteplenie Zeme o 0,3 stupňa Celzia. Predpovede sa však rôznia a ide len o jeden z možných scenárov. Ešte viac extrémnych povodní, súch a nedostatku jedla predpovedajú vedci aj podľa New York Times.

Video: Takto Biely dom vysvetľuje odstúpenie od dohody

Prečo Trump dohodu sabotuje? 

Verí v takzvané alternatívne fakty a obchodné záujmy Spojených štátov. Navyše veľmi málo z jeho sľubov mu vychádza tak, ako si predstavoval. Vystúpenie z klimatickej dohody bolo jedným z motívov jeho kampane. To, že ju zruší, hovoril už v roku 2015. „Rozhodnutie k parížskej dohode oznámim počas niekoľkých dní. Urobme Ameriku opäť veľkou!“ napísal Trump na Twitteri. Ako povedal republikánsky kongresman Tim Walberg: Ak je zmena klímy problém, Boh sa o to postará.

Kto sa postavil za Paríž? 

Za klimatickú dohodu je aj prezidentova dcéra Ivanka a jeho zať Jared Kushner. Veľké americké firmy ako Apple, Facebook, Google, Intel a Microsoft zverejnili otvorený list Trumpovi. Argumentujú, že Parížska dohoda vytvorí pracovné miesta a naštartuje ekonomiku rozšírením trhu o inovatívne environmentálne technológie. Operujeme v globálnej ekonomike, a ak nebudeme súčasťou jej globálnych dohôd na klíme, doplatíme na to clami, varuje Stephen Harper z Intelu. 

Kto má z Trumpa najväčšiu radosť?
Trumpov šéf stratégie Steve Bannon, ktorý je najväčším zástancom amerického ekonomického nacionalizmu. Podľa Financial Times to bude najmä jeho víťazstvo. Pre planétu to však bude prehra. „Žijeme vo svete, ktorý Spojené štáty vytvorili. Teraz ho likvidujú. Túto pochmúrnu skutočnosť nemôžeme prehliadať, napísal komentátor FT Martin Wolf.

Urobí to Ameriku veľkou?

Minimálne v globálnej diplomacii klesnú Spojené štáty na nižšiu úroveň. Predpovedá to americký splnomocnenec pre klimatické zmeny Todd Stern, ktorý za Obamu vyrokovával americkú pozíciu na parížskych rozhovoroch. Pripomína, že išlo o historickú dohodu, ktorú viac-menej podpísali všetci, ak nerátame Sýriu či Nikaraguu. K dohode sa pridali giganty ako India, Čína a aj rozvíjajúce sa krajiny. „Vystúpenie z Paríža spôsobí veľkú diplomatickú škodu,“ hovorí Stern a dodáva, že „krajinám vo svete záleží na zmene klímy. Vnímajú to ako zásadnú hrozbu“. Pripomenul aj slová Reaganovho ministra zahraničia Georgea Shultza, že globálne štátnické umenie je založené na dôvere, reputácii a dôveryhodnosti, ktoré môžu byť ľahko premárnené.

Môže to po Trumpovi niekto zmeniť? 

Áno, s iným americkým prezidentom sa môže zmeniť aj odhodlanie bojovať proti klimatickej zmene. Ako však píše CNN, smer, akým sa krajina za Trumpa vydala, nebude také ľahké otočiť.

O čo presne ide v dohode z Paríža?

Bola prijatá pod dohľadom OSN v decembri 2015. Jej cieľom je spomaliť otepľovanie Zeme globálnym znižovaním emisií skleníkových plynov. Cieľom je, aby koncom storočia bol teplotný rozdiel medzi predindustriálnym obdobím a rokom 2100 výrazne pod dva stupne Celzia. Podľa kritikov by však mali byť jej záväzky ešte silnejšie a nebudú stačiť na zvrátenie klimatických zmien.

Bude po odchode Spojených štátov parížska dohoda mŕtva? 

Hoci jej efektívnosť výrazne klesne, viaceré krajiny už oznámili odhodlanie pokračovať vo svojich záväzkoch. Európska únia slovami energetického komisára Maroša Šefčoviča povedala: „Ak sa rozhodnú vystúpiť, bude to sklamaním, ale skutočne si nemyslím, že to zmení kurz ľudstva.“ Komisár očakáva, že partneri po celom svete v Afrike, Ázii aj Číne budú pokračovať vo svojom úsilí. Financial Times videli dokument, podľa ktorého chcú Únia a Čína vo veci úzko spolupracovať. Čínsky premiér Li Kche-čchiang to vo štvrtok v Berlíne na stretnutí s kancelárkou potvrdil – jeho krajina trvá na klimatických záväzkoch a podporuje parížsku dohodu.

Môže niekto nerešpektovať Trumpovo rozhodnutie v Spojených štátoch?

Ak sa tak stane, bude to na úrovni viacerých miest. Odhodlanie pokračovať v záväzkoch z Paríža už oznámil napríklad starosta New Yorku Bill de Blasio. Sľúbil, že tak urobia bez ohľadu na Trumpovo rozhodnutie. Jeho plán vystúpiť z parížskej dohody označil za „strašne deštruktívny“. Dodal, že klimatické zmeny bezprostredne ohrozujú planétu, krajinu, ako aj samotný New York.

Podobný plán má asi tucet miest, ktoré sú súčasťou globálnej skupiny C-40, tvoriacej podľa The Atlantic asi 25 percent obyvateľstva USA a 30 percent HDP. O svojom odhodlaní plniť si záväzky hovoril bývalý starosta New Yorku Mike Bloomberg ešte vlani v decembri v Mexico City.

Donald Trump

Klimatická zmena

Teraz najčítanejšie