Denník N

Trump odstúpil od klimatickej dohody. Zem sa ocitne v nebezpečnej zóne a Spojené štáty oslabnú

Foto - ap
Foto – ap

Aktualizované 1. 6. – 21. 40 – Odhodlanie znižovať skleníkové emisie v ostatnej časti sveta sa nezmení, vystúpenie Spojených štátov z parížskej dohody však podľa vedcov zrejme urýchli oteplenie Zeme a prispeje k ešte extrémnejšiemu počasiu.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil vystúpenie Spojených štátov z Parížskej dohody o klimatickej zmene, ku ktorej sa oficiálne vlani pridala vláda jeho predchodcu Baracka Obamu. Celkovo ju podpísalo 195 krajín a oficiálne ratifikovalo 147 z nich.

Trump: Dohoda je pre USA nespravodlivá

Trump povedal, že väčšia podpora zelených zdrojov energie by pripravila Američanov o prácu. Dohoda je podľa neho pre USA nespravodlivá, odstúpenie od nej Spojené štáty chráni.

Dodal, že mu „veľmi záleží na životnom prostredí“, ale „nemôže podporiť dohodu, ktorá trestá USA“. Odstúpenie je v ekonomickom záujme USA, zdôraznil.

Trump je rozhodnutý znova vyjednávať a dohodnúť lepšie podmienky pre Spojené štáty. Francúzsky prezident Emmanuel Macron mu však odkázal, že na parížskej klimatickej dohode už nie je nič, o čom by sa dalo vyjednávať.

Dodal, že Francúzsko a USA budú ďalej spolupracovať, ale nie v otázke boja proti klimatickým zmenám.

Macron spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a talianskym premiérom Paolom Gentilonim v spoločnom vyhlásení uviedli, že dohodu považujú za „základný kameň spolupráce medzi našimi krajinami, týkajúcej sa účinného a včasného riešenia zmeny klímy“.

Lídri zdôraznili, že kurz vytýčený v dohode je „nezvratný… Sme presvedčení, že parížsku dohodu nemožno opätovne prerokovať“.

Podľa Trumpa dohoda blokuje vývoj „čistého uhlia“. „A bane sa začínajú otvárať, začíname s veľkým otváraním.“ Povedal, že parížska dohoda síce zakázala americké uhlie, ale povolila čínske a indické.

Video: Trump: Zvolili ma, aby som reprezentoval občanov Pittsburghu, nie Paríža (BBC)

Obama: USA zahadzujú budúcnosť

Rozhodnutie vyvolalo negatívne reakcie značnej časti Američanov a medzi európskymi štátnikmi.

Odstúpenie od parížskej dohody kritizoval aj Trumpov predchodca Barack Obama, ktorý povedal, že „Trump a jeho vláda zahadzujú budúcnosť“.

Bývalý prezident zároveň vyjadril presvedčenie, že sa štáty USA, mestá a firmy vzoprú tomuto kroku a vyvinú ešte viac úsilia na ochranu planéty.

Poľutovanie nad rozhodnutím vyjadril aj eurokomisár pre klímu a energetiku Miguel Arias Cañete. Z tímu Trumpových poradcov pre nesúhlas odišiel aj podnikateľ Elon Musk.

Video: Urobme našu planétu opäť veľkou, odkazuje Macron svetu a Trumpovi (BBC)

Odpovede na otázky k zmluve po odstúpení USA

Prečo bolo dôležité, aby boli aj USA súčasťou dohody?

Spojené štáty sú po Číne druhým najväčším znečisťovateľom v kategórii produkcie skleníkových plynov. Podľa New York Times bude veľmi ťažké obmedziť medzinárodné záväzky bez účasti Spojených štátov. „Cieľ je extrémne ťažké dosiahnuť už teraz,“ hovorí Michael Oppenheimer z Princetonskej univerzity. Ako píše Politico, už záväzky prijaté Obamom boli pomerne nedostačujúce, ale aspoň nejaké boli. 

Je tvrdenie, že otepľovanie spôsobuje ľudská činnosť, „čínsky hoax“, ako tvrdil Trump?

Drvivá väčšina klimatológov je presvedčená, že ľudské aktivity sú zodpovedné za dramatické otepľovanie planéty. Aj tento rok bude zrejme najteplejší v histórii merania, ako sa to stalo v rokoch 2015 aj 2014. „Zmena klímy je nepopierateľná. Zmena klímy je nezadržateľná,“ citovala OSN svojho generálneho tajomníka Antónia Guterresa. 

Čo spôsobí Trumpovo rozhodnutie Zemi? 

Vyše tucta vedcov oslovených agentúrou AP analyzovalo možné efekty a na základe ich kalkulácie sa odhaduje vyprodukovanie viac ako troch miliárd ton oxidu uhličitého do ovzdušia za jeden rok. Postupne sa bude rýchlejšie rozpúšťať ľadová pokrývka, zvyšovať hladina morí a počasie bude mať čoraz väčšie výkyvy. Odhaduje sa, že do konca storočia by tak mohli spôsobiť oteplenie Zeme o 0,3 stupňa Celzia. Predpovede sa však rôznia a ide len o jeden z možných scenárov. Ešte viac extrémnych povodní, súch a nedostatku jedla predpovedajú vedci aj podľa New York Times.

Video: Takto Biely dom vysvetľuje odstúpenie od dohody

Prečo Trump dohodu sabotuje? 

Verí v takzvané alternatívne fakty a obchodné záujmy Spojených štátov. Navyše veľmi málo z jeho sľubov mu vychádza tak, ako si predstavoval. Vystúpenie z klimatickej dohody bolo jedným z motívov jeho kampane. To, že ju zruší, hovoril už v roku 2015. „Rozhodnutie k parížskej dohode oznámim počas niekoľkých dní. Urobme Ameriku opäť veľkou!“ napísal Trump na Twitteri. Ako povedal republikánsky kongresman Tim Walberg: Ak je zmena klímy problém, Boh sa o to postará.

Kto sa postavil za Paríž? 

Za klimatickú dohodu je aj prezidentova dcéra Ivanka a jeho zať Jared Kushner. Veľké americké firmy ako Apple, Facebook, Google, Intel a Microsoft zverejnili otvorený list Trumpovi. Argumentujú, že Parížska dohoda vytvorí pracovné miesta a naštartuje ekonomiku rozšírením trhu o inovatívne environmentálne technológie. Operujeme v globálnej ekonomike, a ak nebudeme súčasťou jej globálnych dohôd na klíme, doplatíme na to clami, varuje Stephen Harper z Intelu. 

Kto má z Trumpa najväčšiu radosť?
Trumpov šéf stratégie Steve Bannon, ktorý je najväčším zástancom amerického ekonomického nacionalizmu. Podľa Financial Times to bude najmä jeho víťazstvo. Pre planétu to však bude prehra. „Žijeme vo svete, ktorý Spojené štáty vytvorili. Teraz ho likvidujú. Túto pochmúrnu skutočnosť nemôžeme prehliadať, napísal komentátor FT Martin Wolf.

Urobí to Ameriku veľkou?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Klimatické zmeny

Teraz najčítanejšie