Denník N

Newsfilter: Film Únos má len tri mesiace a Mečiarove amnestie sú už v histórii

Milan Ondrík ako šéf tajnej služby Ivan Lexa. foto - film Únos
Milan Ondrík ako šéf tajnej služby Ivan Lexa. foto – film Únos

1. Mečiarove amnestie sú už história 2. CT kauza má happyend 3. Aj v problémoch s eurofondami sme špička + jednou vetou, zaujímavé texty, FB status a citát dňa a nový Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

 

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Ústavní sudcovia o amnestiách rozhodli, nenechali lehotu prepadnúť

Ústavný súd v stredu poobede na neverejnom zasadnutí potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií v prípade únosu Michala Kováča mladšieho a Kováčovej milosti pre syna v prípade Technopol.

Za hlasovalo 8 sudcov, proti dvaja, zdôvodnenie rozhodnutia nie je známe. (všetky dôležité fakty v texte Mira Kerna).

Čo sa bude diať ďalej: Ak sa niečo bude diať, tak sa to začne buď na Okresnom súde Bratislava 3, kde žaloby na ľudí podozrivých z únosu Michala Kováča mladšieho skončili, alebo na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, kam sa ľudia podozriví z únosu zrejme obrátia.

Reakcie verejnosti a politikov: V stredu poobede sa nenašiel nikto, komu by zrušenie amnestií prekážalo.

Fun fact: Od premiéry filmu Únos do definitívneho zrušenia Mečiarových amnestií ubehli presne tri mesiace. Nezdá sa vám, že to bolo už dávno?

Odporúčané čítanie k téme amnestií:

• Filozof Fedor Blaščák o ceste Roberta Fica do dejín.

• Právnik Radoslav Procházka o troch krokoch k ľudovej demokracii.

2. V Piešťanoch budú mať konečne nové kvalitné CT a za normálnu cenu

Okresná nemocnica v Piešťanoch bude mať ešte toto leto po 13 rokoch nové CT. Po piatich rokoch neúspešných tendrov, ktoré stvorili aj najväčší škandál v histórii slovenského zdravotníctva, ho nemocnica navyše dostane za prijateľnú cenu.

V roku 2014 mal Medical Group ako sprostredkovateľ dodať stroj od Philipsu Siemensu za 1,6 milióna, teraz príde porovnateľný stroj značky Toshiba od obchodníka Audioscan za 600-tisíc eur. Hoci ceny týchto prístrojov padajú rýchlo, je rozdiel medzi kritizovanou a súčasnou cenou evidentný.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker by si mal tohtoročnú dovolenku pri mori nastaviť tak, aby pri krste v Piešťanoch nechýbal. Len blázon by sa totiž nepochválil, keď môže v štátnom zdravotníctve pri tendroch po rokoch ukázať niečo, čo funguje presne tak, ako má.

Ministrovi ľudia totiž pre všetky verejné nemocnice zorganizovali centrálne verejné obstarávanie, vďaka ktorému bude teraz aj v Piešťanoch lacné CT bez rizika, že veľký dodávateľ aj takú malú nemocnicu na niečom dobehne.

Bonusgraf: Pamätáte sa ešte, prečo vlastne musel pred dva a pol rokom odísť Pavol Paška? Lebo sa na neho zosypalo, že bol vlastne tieňovým ministrom zdravotníctva Smeru a mal aj blízko k Medical Group. Kto by si však myslel, že s hanbou odíde zo zdravotníckeho trhu s Paškom aj táto firma, mýlil by sa. Medical Group ďalej rastie a v liekových tendroch nemocníc a Všeobecnej zdravotnej sa jej darí dokonca viac ako v minulosti.

3. V zlom čerpaní eurofondov sme boli aj minulý rok najlepší

Slovensko získalo v téme korupcie ďalší primát. V minulom roku sme pri čerpaní eurofondov mali spomedzi krajín Únie najvyšší podiel peňazí, ktoré sme museli vrátiť do rozpočtu Únie.

Správa Európskeho úradu na boj proti podvodom uvádza, že minulý rok sme vďaka kontrolám OLAFu vrátili 2,6 percenta čerpaných peňazí a cez slovenskú kontrolu minulý rok neprešlo 13,1 percenta platieb (priemer Únie je 7-krát menší).

V oboch nepríjemných parametroch sme európska jednotka a určite nie je vysvetlením vyššia kvalita kontroly samotnými slovenskými úradmi.

Pamätáme si totiž, že nastavenie slovenskej kontroly bolo podľa Komisie dokonca také zlé, že sme pred tromi rokmi mali čerpanie eurofondov stopnuté úplne.

Vyššie čísla dokázaného chybného čerpania v minulom a predminulom roku sú tak skôr výsledkom toho, že kontroly začal robiť štát poriadne no rozbehnutý eurofondový biznis sa už nestihol prispôsobiť.

„Ukazuje to, že kontroly na Slovensku fungujú, ale zjavne je problém pri spôsobe čerpania eurofondov,“ povedal napokon aj riaditeľ OLAF Giovanni Kessler.

Jednou vetou:

4. Okresný súd Bratislava I odročil na september pojednávanie, v ktorom Milan Kňažko žiada od Ladislava Bašternáka 55-tisíc eur za to, že mu stavbou svojej vily, poškodil jeho dom, Bašternák predložil na poslednú chvíľu posudok znalca, že nič nepoškodil.

5. Premiér Robert Fico predstavil šéfa oddelenia prevencie korupcie na úrade vlády, Peter Kovařík bol riaditeľom Úradu boja proti korupcii či policajným pridelencom vo Washingtone.

6. Ministerstvo školstva stoplo prísun štátnych dotácií pre Slovenskú lyžiarsku asociáciu a obnovenie dotácií podmieňuje zmenou stanov.

7. Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa stal predsedom 72. valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov, ktoré združuje 193 štátov, riadiť ho bude od septembra jeden rok.

8. Štát ako majoritný vlastník predal luxusný kaštieľ v Studenom za 2,9 milióna eur firme Elafina, ktorej konateľom bol do minulého roka člen dozornej rady Tatry Mountain Resorts (TMR) František Hodorovský.

9. Za rozsiahlym výpadkom roamingu zákazníkov O2 na Slovensku a v Česku by mohol byť hakerský útok na medzinárodnú ústredňu firmy CETIN či softvérová chyba.

10. Slovenský reprezentant a štvornásobný medailista z majstrovstiev Európy v zápasení István Lévai dostal za porušenie antidopingového pravidla štvorročný zákaz športovej činnosti s platnosťou od 15. mája 2016.

Zaujímavé články:

• Andrej Bán o voľbe riaditeľa RTVS. (tyzden.sk)

• Martin Hanus sa rozprával s Tomášom Němečkom o Babišovi. (postoj.sk)

• Zuzana Petková o tom, čo musia daniari v prípade Remeta vysvetliť. (etrend.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Teraz už iba dokázať, že skutok sa stal.

Oskar Fegyveres, korunný svedok únosu prezidentovho syna v reakcii na zrušenie Mečiarových amnestií

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie