Denník N

Predseda súdu o kauze únos: Verejnosť sa musí pripraviť na to, že prípad bude tajný

Ivan Lexa pred súdom v roku 2005. Foto – TASR
Ivan Lexa pred súdom v roku 2005. Foto – TASR

Aktualizované 1. 6. o 0:15 h – o informáciu o vydaní rozhodnutia v Zbierke zákonov. Pravdepodobne v piatok by mal byť spis únosu aj kauzy Mercedes pridelený jednému zo štyroch trestných sudcov Okresného súdu Bratislava III.

Prípad únos prezidentovho syna bude mať pravdepodobne v piatok prideleného sudcu, ktorý sa ním bude v najbližšom čase zaoberať.

Rozhodnutie Ústavného súdu o tom, že zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara a milosti Michala Kováča svojmu synovi bolo v súlade s ústavou, vyšlo v piatok po polnoci v Zbierke zákonov. Bola tak splnená posledná podmienka, aby verdikt ÚS začal platiť a príslušné orgány tak môžu začať konať.

Predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner vo štvrtok povedal, že čaká už len na to, kedy Ústavný súd svoje rozhodnutie, ktorým súhlasí so zrušením amnestií Vladimíra Mečiara, zverejní v Zbierke zákonov.

„Sledujem elektronickú Zbierku zákonov, len čo sa to tam objaví, tak obratom, na druhý deň, bude spis pridelený elektronickou formou zákonnému sudcovi, ktorý bude vo veci konať. Opatrenie mám pripravené od včerajška od 14.00, musí byť iba nahodené do systému,“ povedal Lindtner vo štvrtok ráno Denníku N.

Vo štvrtok popoludní Ústavný súd informoval, že už odoslal publikačný príkaz do zbierky. „Ústavný súd má záujem o to, aby bolo predmetné rozhodnutie v Zbierke zákonov publikované čo najskôr,“ napísala hovorkyňa súdu.

Spis dostane jeden zo štyroch trestných sudcov, ktorí na súde sú: Roman Fitt, Iveta Halvoňová, Karol Posluch a Juraj Kapinaj.

„Možností, ako súd bude konať, je množstvo. Záleží na obsahu spisu, ja som ho neštudoval, čítal som iba obžalobu, ktorá bola zverejnená na internete,“ hovorí Lindtner.

Dajú sa použiť dôkazy?

Spis je podľa neho rozsiahly a napriek tomu, že verejnosť kauzu vníma emotívne, „pretože z morálneho hľadiska je to víťazstvo a koniec traumatizácie spoločnosti“, sudca musí vec posudzovať z právneho hľadiska. „V prvom rade bude musieť naštudovať spôsobilosť dôkazov plniť ich funkciu pred súdom. Aby sa nestalo, že sa otvorí pojednávanie a niektoré z dôkazov, ktoré sa urobili v prípravnom konaní, nebudú použiteľné.“

Problémom môže byť podľa Lindtnera napríklad obdobie, keď Vladimír Mečiar udelil amnestie, Mikuláš Dzurinda ich zrušil a následne Ústavný súd povedal, že Dzurindovo rozhodnutie neplatí. Medzičasom mohlo dochádzať k vykonávaniu dôkazov, ktoré by však mohli byť nezákonné. Súd podľa neho bude musieť vyriešiť to, či sa dôkazy budú dať použiť.

David Lindtner, predseda Okresného súdu Bratislava III. Foto N – Monika Tódová

Proces môže byť utajený

Lindtner tiež upozorňuje na to, že pojednávania vo veci môžu byť neverejné. „Verejnosť sa musí pripraviť na to, že bude vylúčená z konania, pretože to je utajená vec a ide o SIS, a tých informácií bude menej,“ povedal predseda súdu.

„Ak je vec v režime utajenia, sudca má zo zákona povinnosť vylúčiť verejnosť, lebo môže dôjsť k ohrozeniu utajovanej skutočnosti. Je to však všetko otázka aj toho, ako k tomu pristúpi prokuratúra, ktorá režim utajenia založila. Môžu to odtajniť.“

Denník N žiadal odtajniť spis ešte v roku 2015. Zástupca riaditeľa NAKA Martin Krčmárik vtedy vysvetľoval, prečo to nejde. „Je všeobecne známe, že na tejto udalosti sa podieľala aj SIS, čo bolo dokumentované v rámci trestného konania. Preto predmetom konania bolo najmä dokazovanie spočívajúce v zistení konkrétne použitých postupov a prostriedkov SIS,“ hovoril Krčmárik.

Video: Korunný svedok Oskar Fegyveres: Ja nie som hrdina
autorky: Martina Koník, Monika Tódová

SIS dala informácie, ktoré musia zostať tajné

„Vyšetrovateľ zisťoval konkrétne metódy a postupy, ktoré SIS použila pri danej udalosti, konkrétne údaje o technických prostriedkoch, informačno-technických prostriedkoch, prostriedkoch operatívno-pátracej činnosti, ako aj konkrétne údaje o príslušníkoch SIS, čo sú všetko údaje evidované v príslušnom stupni utajenia.“

SIS podľa Krčmárika poskytla informácie „výlučne pod stupňom utajenia“. V utajovanom režime boli vypočúvaní aj bývalí „siskári“. „Vzhľadom na to, že pôvodca utajovanej skutočnosti – SIS – nezmenil ani nezrušil stupeň utajenia, zo strany polície, prokuratúry aj súdu nie je možné zmeniť, zrušiť stupeň utajenia čo aj len časti utajovaných skutočností, ktoré sú súčasťou vyšetrovacieho spisu,“ dodal Krčmárik.

SIS vtedy na otázky o odtajnení spisu neodpovedala, Denník N teraz službu oslovil znovu.

Kauza Mercedes

Predseda súdu Lindtner hovorí, že sa budú zaoberať aj kauzou zničenia dodávky Mercedesu, ktorá  prezidentovho syna Michala Kováča sledovala, pretože aj na ňu sa vzťahuje amnestia. „Uznesenie parlamentu sa týka všetkých vecí, ktoré boli odôvodnené amnestiami.“

V prípade ide o zneužitie právomocí verejného činiteľa, ktorého sa údajne dopustil tiež bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa.

Generálna prokuratúra vyhlásila, že prípadom sa bude zaoberať Krajská prokuratúra v Bratislave. „O ďalších úkonoch trestného konania po preskúmaní podanej obžaloby rozhodne zákonný sudca, aj bez súčinnosti prokurátora. V súdnom konaní je prokurátor len stranou konania,“ povedala hovorkyňa Andrea Predajňová.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Mečiarove amnestie

Slovensko

Teraz najčítanejšie