Denník N

Hovorí si chlapec z Petržalky, Kučeru nazval potkanom. Ďalší z výstrelkov Kližana, súper mu po ňom nepodal ruku

Martin Kližan. Foto – TASR
Martin Kližan. Foto – TASR

Háda sa so spoluhráčmi aj s funkcionármi. Martin Kližan je v súčasnosti najlepší slovenský tenista.

Keď sa slovenského tenistu Martina Kližana počas Australian Open 2014 pýtali, ako zvláda 40-stupňové horúčavy, ponúkol odpoveď, ktorá medzi fanúšikmi zľudovela:

„Poviem to takto: my, chlapci z Petržalky, sme zvyknutí na iné veci a nejaké teplučko nás len tak nezlomí.“

Dnes 27-ročnému Kližanovi táto prezývka prischla. Či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle. Do pozornosti slovenských aj svetových médií sa naposledy dostal počas prebiehajúceho Roland Garros, keď mu Laurent Lokoli po zápase prvého kola odmietol podať ruku.

„Veľa ľudí sa ma pýta, prečo som to spravil. Je to jednoduché. Správal sa úplne bez rešpektu. On je svetová 50-ka, ja som na 285. mieste. Prečo sa tak musí správať? Päť setov tu robil kino,“ povedal Lokoli podľa Lequipe.fr.

22-ročný držiteľ voľnej karty narážal na to, že o päť rokov starší Kližan hral s obviazaným lýtkom.

„Jeden set ho pobolieva noha, potom vyhráva a zrazu všetko ide. Neskôr sa však znovu chytá za nohu, úplne prestane behať a človek nevie, či zápas neskrečuje. V piatom sete zase hrá naplno…“ komentoval Lokoli.

Najviac ho však vytočilo, ako sa Slovák neskrývane tešil, keď jeho súper v rozhodujúcom piatom sete spravil pri podaní dvojchybu. Prišla v dôležitom momente, znamenala brejk na 2:5.

Kližan dokonca ukazoval na svoju hlavu, čím súperovi naznačoval, že dvojchyba je o psychickom rozpoložení hráča.

„Ja by som to nikdy neurobil, pretože rešpektujem všetkých súperov. Je to hráč, veľmi dobrý hráč, ale je to aj človek, ktorý sa správal neúctivo,“ dodal Lokoli. To, že súperovi nepodal ruku, sa nepáčilo domácim fanúšikom, ktorí to krajanovi dali hlasne najavo.

Slovenský tenista zápas vyhral v piatich setoch, v druhom kole vo štvrtok vypadol po prehre 1:3 na sety so svetovou jednotkou Andym Murraym.

Kližanovi vo svetovom rebríčku patrí 50. priečka, čo z neho robí aktuálne najlepšieho slovenského mužského tenistu.

Kližan je známy svojimi hláškami, no k pondelkovému incidentu sa veľmi nechcel vyjadrovať. „Budete sa pýtať len na toto alebo aj na tenis?“ pýtal sa novinárov na tlačovke. „To, že mi nepodal ruku, bolo jeho rozhodnutie. Akceptujem ho, no ja sa nemám za čo ospravedlniť.“

Rebel?

Kližan vyhral juniorskú verziu Roland Garros a hovorilo sa o ňom ako o jednom z najväčších slovenských tenisových talentov vôbec. Sám však priznal, že to nezvládol v hlave. „Myslel som si, že som majster sveta,“ priznával v rozhovoroch.

Jeho rebríčkové maximum je 24. miesto spred dvoch rokov, hovoril vtedy o prieniku do najlepšej desiatky. Na úrovni ATP vyhral päť turnajov – v Petrohrade, Mníchove, Casablance, Hamburgu a Rotterdame.

Na grandslamových turnajoch sa dostal najďalej do štvrtého kola, a to na US Open 2012.

„Kližo je svojský týpek. Na športovca je zvláštny typ. Skôr by som ho zaradil medzi raperov, ľudí z ulice, ktorí vyrastali v Petržalke. Bolo z neho cítiť taký petržalský Bronx. Nechodil do školy, bol rebel,“ hovoril v rozhovore pre Športinak.sk Karol Kučera, ktorý Kližana trénoval v rokoch 2010 až 2013.

„Tenis si vyžaduje veľa trpezlivosti a pokory. To mu občas ujde.”

Koniec spolupráce s bývalou svetovou šestkou Kučerom zdôvodnil Kližan aj tým, že to už nešlo po ľudskej stránke.

Dvojica si doteraz všeličo odkazuje po sociálnych sieťach. Zatiaľ posledný verejne známy konflikt prišiel po februárovom neúspešnom zápase Davis Cupu proti podceňovanému Maďarsku.

Kučerovi, trénerovi slovenského tímu, sa nepáčil Kližanov prístup. „Správal sa a pôsobil ako minimálne trojnásobný majster sveta. Podcenil nielen prípravu na štvorhru. Z môjho pohľadu trénoval veľmi málo. Na takého, akého sa chcel hrať, by mal trénovať dvojnásobne,“ hovoril pre Tenisový svet.

„Pred kamarátmi, členmi tímu a ľuďmi zo zväzu iba intriguješ a ohováraš ma. Potom ma nevieš ani pozdraviť. Na toto existuje iba jedno slovo: POTKAN,“ napísal na Facebooku Kližan ešte v decembri na Kučerovu adresu.

Nespokojnosť so zväzom

Kližan dlhodobo kritizuje pomery v slovenskej reprezentácii. Rád by vymenil nehrajúceho kapitána Miloslava Mečířa. Nie je spokojný ani s pomermi v Národnom tenisovom centre.

Konflikty mal aj s Lukášom Lackom, s ktorým dlhé roky tvoril rebríčkovo najvyššie postavenú slovenskú tenisovú dvojicu.

Na konci septembra 2016 dostal spolu s Lackom od zväzu pokutu 20-tisíc eur a podmienečný zákaz štartu v reprezentácii. Dôvodom bolo, že odmietol odohrať reprezentačný zápas v Austrálii.

Kližan je odchovancom Národného tenisového centra, kvôli čomu musí reprezentovať. V drvivej väčšine prípadov aj reprezentoval.

Zaujal napríklad minulý rok, keď nešiel na olympijské hry s argumentom, že sa obáva vírusu zika. Olympijský turnaj je pre tenistov neatraktívny, keďže sa na ňom nedajú získať body do rebríčka.

Miloslav Mečíř s Martinom Kližanom. Foto: TASR

Sociálne siete

Dnes sa už nedá dostať k jeho oficiálnej stránke na Facebooku, na ktorej ho sledovali tisíce fanúšikov.

Na sociálnu sieť pridával príspevky sám. Naposledy sa zviditeľnil kritikou tenisového zväzu, ktorému odkázal okrem iného aj to, že „bez neho by boli v 6. neandertálsko-svetovej zóne“.

Svojich fanúšikov informoval aj o tom, že prestáva komunikovať s jedným zo športových redaktorov.

Pred februárovým zápasom s Maďarskom na svojom profile zas napísal: „Takže zväz začal s predajom vstupeniek za 10 eur na osobu!!! V dnešnej dobe za túto cenu príde asi tak 27,5 diváka, dávam teda do pozornosti: prvých 50 fanúšikov, ktorí napíšu koment, že sa chcú ísť pozrieť na tento duel, bude mať lístok odo mňa zadarmo.“ Svoj sľub aj splnil.

V roku 2015 zas po vypadnutí na turnaji ATP v americkom Winston-Saleme na Facebooku uviedol, že „konečne môže ísť na poriadny turnaj“. V diskusii potom jednému fanúšikovi sľúbil, že ak vyhrá US Open, kúpi mu Lamborghini.

V septembri 2015 sa pustil aj do RTVS, ktorej vyčítal, že neodvysielala celý zápas slovenskej reprezentácie v Poľsku a uprednostnila zápas futbalovej Fortuna ligy. „Tak však hlavne, že ste si za to nahrabali! RTVS, obrovský palec dole!!!“

Vybrané Kližanove výroky:

Pred daviscupovým zápasom v Rumunsku: „Domáci budú kričať, ale asi aj na mňa. Som totiž napoly Rumun, môj pradedo bol odtiaľ. Určite to bude psina, teším sa na to.“

O puberte: „Už v škole som mal problémy, stále som dostával poznámky, chceli na mňa volať výchovnú komisiu. Neviem si predstaviť, že by som nemal tenis. Možno by som teraz bol niekde v base.“

O horúčavách v Austrálii: „Poviem to takto: my, chlapci z Petržalky, sme zvyknutí na iné veci a nejaké teplučko nás len tak nezlomí. Ostatní hráči kolabujú, nevedia vydržať na kurte. Ja som zaťal zuby a makal – neprekážalo by mi ani 50 stupňov. V takých okamihoch sa ukáže nielen kondícia, ale aj mentálna sila človeka. Preto som vďačný Bohu za to, že som z Petržalky.“

Po víťazstve nad Nicolasom Mahutom: „To bola taká nuda v prvom sete, ak by som bol divák, tak odídem z toho zápasu.“

Po triumfe na turnaji v Mníchove v roku 2014: ,,Víťaz môže auto vymeniť za iné, alebo mu zaň vyplatia finančnú odmenu. Vyskúšal som si ho na kurte, ale vôbec mi nešla zaradiť spiatočka (smiech). Prikláňam sa k možnosti, že si vezmem peniaze. Predsa len, dve autá už mám – jedno na leto, druhé na zimu.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie