Denník N

Lepšie je Fica využiť ako iba ponížiť

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda Smeru je v defenzíve, treba z toho vyťažiť čo najviac, a nie mu iba nadávať.

Keď Robert Fico zmenil postoj k Mečiarovým amnestiám, prevládajúci názor bol, že chce Slovensko podviesť. Dnes sú amnestie zrušené. Premiérova otočka je síce neúprimná a výsledok nie je dokonalý, ale lepší sa reálne asi dosiahnuť nedal. Čo ho po dvadsiatich rokoch odmietania prinútilo amnestie zrušiť? Tlak spoločnosti, Kaliňákove kauzy, padajúce preferencie a silnejúci fašisti.

Približne rovnaké dôvody sú za jeho aktuálnym protikorupčným ťažením. Po rokoch, keď sa tváril, že korupcia neexistuje, pomaly neprejde týždeň, aby nevyzýval občanov nahlasovať ju a nemal tlačovku o jej škodlivosti. A reakcie významnej časti spoločnosti a hlavne opozície sú opäť odmietavé. Fico klame; snaží sa ututlať svoje škandály; kryje Kaliňáka; nedá sa mu veriť; nech najskôr povie, či pil kolu na Vazovovej, atď.

Všetko z toho je možné. Navyše Robert Kaliňák je naozaj zásadný problém. S ním sa nedá veriť, že polícia bude mať rozviazané ruky, aby si trúfla na veľké ryby, a maximum, k čomu sa dá Fica dotlačiť, sú zatiaľ vylepšenia zákonov. Lenže aj to je veľmi dôležité.

To, že si premiér chráni Kaliňáka, teda právom spochybňuje jeho úprimnosť. Je pochopiteľné, že mu takmer nikto neverí. Zároveň však platí, že protikorupčná rétorika je prejavom Ficovej slabosti, nie sily, a nie je správne, že to zatiaľ takmer nikto nechce využiť.

Situácia s bojom proti korupcii je totiž podobná ako kedysi so zrušením amnestií. Ešte zopár rokov sa bez predsedu Smeru nepohneme. Lepší prístup preto je, že mu nemôžeme nič zabudnúť, ale z jeho momentálnej nálady treba vyťažiť čo najviac.

Ak sa opozícia rozhodne, že nemá význam baviť sa s Ficom o korupcii, nič nedosiahne. Presne ako doteraz. Užitočnejšie je predkladať mu dobre pripravené protikorupčné návrhy zákonov a snažiť sa s ním o nich seriózne rokovať. To preto, aby si koalícia nemohla pomôcť lacnou výhovorkou, že jej opozícia vnucuje svoje nápady bez predchádzajúcej konzultácie.

Tým, že Fico tému takto masívne otvoril, sa dostal do pasce. Už nemôže osožné opatrenia len tak ľahkovážne odmietať. V najhoršom prípade opozičné návrhy koalícia formálne nepodporí, ale o pol roka aspoň niektoré schváli ako vlastné. Bolo by to nechutné, ale je naším cieľom mať dobré zákony, alebo slávne víťazstvo nad Ficom? Jedno aj druhé zároveň ešte chvíľu nebude možné.

Šancu majú aj mimovládne organizácie. Toto je čas, keď existuje aspoň teoretická šanca, že sa im podarí Ficovi vsugerovať niektoré svoje myšlienky. Doteraz to bolo takmer nemožné, bola by chyba nevyužiť teraz príležitosť. Akokoľvek je neistá.

Príbeh amnestií ukázal, že ak je Robert Fico v defenzíve, nie je dobrou stratégiou automaticky mu neveriť. Pri téme korupcie opäť ukazuje prívetivejšiu tvár. Stojí za pokus dať mu šancu. Ak ju nevyužije, nadávajme mu až potom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Mečiarove amnestie

Komentáre

Teraz najčítanejšie