Denník N

Čo prinieslo stretnutie NATO s Trumpom: závery, výzvy a sklamania

Hoci v médiách sú závery o vzťahoch s Ruskom skôr rozpačité, Donald Trump oficiálne potvrdil jednotu s ostatnými spojencami NATO.

Autori pracujú v Slovak Security Policy Institute

Bruselský (mini)samit NATO priniesol niekoľko dôležitých rozhodnutí pre ďalšie pôsobenie Aliancie, ale zároveň zanechal určitú pachuť a tak trochu zmätok. Dôvodov je hneď niekoľko. Samit bol takpovediac neplánovane a relatívne narýchlo zorganizovaný s cieľom privítať nového amerického prezidenta a spoločne za okrúhlym stolom v novej supermodernej budove sídla napraviť naštrbené vzťahy medzi ním a viacerými (aj veľmi vplyvnými) spojencami v Európe.

Výsledok je uspokojivý, nie však vynikajúci. Prezident Trump síce potvrdil pokračovanie vojenskej prítomnosti síl USA v Európe a vyčlenil na to ďalšie peniaze v rozpočte, ale tak trošku pozabudol potvrdiť diplomaticky dôležité transatlantické partnerstvo vrátane čl. 5 Washingtonskej zmluvy. Podľa všeobecného očakávania nasledovalo viacero pre Biely dom nepríjemných reakcií z Európy. Silným príkladom bolo vyjadrenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o tom, že „má pochybnosti, či sa Európa môže pri svojej obrane naďalej plne spoliehať na USA“.

Len ako trápno-vtipná historka pôsobí fakt, že rokovania sa uskutočnili síce v novej, ale stále nedokončenej budove sídla NATO. Termín jej dokončenia sa už odkladá veľmi dlho a určite nebude definitívne dostavaná ani do konca tohto roka. Stavba za minimálne 1,1 miliardy eur stále nie je dokončená, napriek tomu, že spojenci sa na potrebe vybudovania nového sídla uzniesli už v roku 1999.

Poďme však k pozitívnejším správam. Na samite bolo schválených niekoľko dôležitých rozhodnutí, ktoré majú vplyv na politiku NATO a jeho spojencov voči novým hrozbám, ktorým v posledných rokoch čelí, ako napríklad agresívnejšie Rusko, kybernetické útoky či terorizmus.

Najdôležitejšie závery samitu:

Zvyšovanie výdavkov na obranu

Spojenci by mali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie