Denník N

Lexa chce ísť na európsky súd, veľké šance zrejme nemá

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Advokát bývalého šéfa SIS hovorí o podaní na Európsky súd pre ľudské práva. Právnici, ktorých oslovil Denník N, vravia, že má veľmi malé šance uspieť. Opak si myslí poradca premiéra Fica.

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa sa chce po zrušení Mečiarových amnestií obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) a namietať na ňom nezákonnosť svojho trestného stíhania.

Lexa sa stal po hlasovaní parlamentu pred dvoma mesiacmi automaticky jedným z trinástich obžalovaných v prípade únosu Michala Kováča mladšieho a súd v treťom bratislavskom obvode začne v najbližších dňoch rozhodovať, čo urobí s obžalobou a so spisom, ktorý má v trezore.

„Podanie na ESĽP vrátane dôvodov budeme prezentovať v oficiálnom stanovisku – prípadne na tlačovej konferencii po jeho podaní,“ odpísal Lexov advokát Marek Para na otázku, kedy a na čo konkrétne sa chcú v Štrasburgu sťažovať. Potvrdil však, že ho podať chcú.

Lexa vraj už neutečie

Para nechcel zatiaľ hodnotiť rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý zrušenie amnestií potvrdil. Urobí to, až keď sa oboznámi s jeho celým obsahom.

„Už v súčasnom období vnímam, že na úvahy sudcov ÚS mali vplyv aj externé okolnosti, a to názory politikov a verejných osôb, čo zväčša nepomôže úplnosti a správnosti právnych úvah, o to menej pri riešení takej zložitej témy, ako bolo rušenie amnestií.“

Právny zástupca Lexu na otázku, či jeho klient zostane na Slovensku a či sa nebude vyhýbať spravodlivosti, odvetil, že „tak ako doposiaľ sa nebudeme konaniu vyhýbať, ani inak mariť procesné úkony, pričom sme pripravení reagovať na každú výzvu štátnych orgánov a veľmi aktívne pristupovať k právu na obhajobu“.

Ivan Lexa po svojom prepustení z väzby v roku 2000 odišiel do zahraničia, hoci bol trestne stíhaný vo viacerých prípadoch. Schovával sa v Juhoafrickej republike až do leta 2002, keď ho zatkla tamojšia polícia a vydala na Slovensko.

Experti: V Štrasburgu veľké šance nemá

Môže však Lexa uspieť v Štrasburgu so sťažnosťou na porušovanie svojich práv?

Podarilo sa mu to už v roku 2008, keď ESĽP nariadilo Slovensku, aby ho odškodnilo čiastkou okolo 8000 eur za to, že bol vo väzbe na základe nesprávne zrušených amnestií Mikulášom Dzurindom. Teraz však ide o iný právny stav a o amnestie zrušené silou ústavného zákona a s posvätením Ústavného súdu.

„Deň po definitívnom zrušení Mečiarových amnestií uvažovať o sťažnosti na ESĽP je, mierne povedané, trochu predčasné. Je však čudné, ak už teraz sa tvrdí, že stíhané osoby by mohli na tomto súde uspieť,“ vraví bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák, ktorý je teraz poradcom prezidenta Andreja Kisku.

Ak sa podľa neho naše trestné súdy a Ústavný súd nedopustia takej procesnej chyby, ktorá by znamenala porušenie Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, Mazák nevidí priestor na úspech v Štrasburgu.

Na archívnej snímke z 15. septembra 1993 je riaditeľka sekretariátu predsedu vlády Anna Nagyová a vedúci Úradu vlády Ivan Lexa (vpravo) počas recepcie.
Foto – TASR

Šanca, že by Lexa mohol uspieť na ESĽP, je veľmi malá aj podľa advokáta Petra Kubinu, ktorý v prípade rušenia amnestií zastupoval parlament pred Ústavným súdom.

„Osobne si to v tejto fáze neviem predstaviť. Rozhodnutie, ktoré v stredu vydal Ústavný súd, minimalizuje šance, že by akýkoľvek vnútroštátny či medzinárodný súdny orgán do procesu zrušenia Mečiarových amnestií v budúcnosti zasiahol. Amnestie boli zrušené postupom súladným s ústavou, ktorá má prednosť pred Európskym dohovorom o ľudských právach, podľa ktorého postupuje štrasburský súd.“

Podľa advokáta Kubinu súd v Štrasburgu nemá nad týmto prípadom zatiaľ právomoc, lebo sa obnovilo konanie pred slovenskými orgánmi činnými v trestom konaní a európsky súd sa prípadmi zaoberá až v čase, keď sú vyčerpané všetky domáce opravné prostriedky, čiže prakticky až po prípadnom právoplatnom odsúdení vnútroštátnym súdom.

Európsky súd by podľa právnika mohol do prípadu vstúpiť v skoršom štádiu iba v prípade, ak by niekoho z obvinených vzali do väzby, keďže v takom prípade ide o obmedzenia osobnej slobody. Ani v takom prípade by však nemal právomoc spochybniť ústavný súlad zrušenia amnestií, pretože to už potvrdil Ústavný súd, a Európsky dohovor o ľudských právach má síce prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi, ale nie pred ústavou, myslí si Kubina.

Kresák a Ficov poradca Bárány to vidia rozdielne

Lexa a spol. majú v Štrasburgu minimálne šance aj podľa druhého zástupcu parlamentu pred súdom poslanca Mosta-Híd Petra Kresáka. „Neviem si predstaviť, akým spôsobom by mohli uspieť. Opomínajú jednu vec – uznesenie bolo prijaté na základe nového ústavného stavu. Došlo k zmene ústavy, ktorá umožnila to, čo sa stalo,“ hovorí.

Kresák chápe advokáta Ivana Lexu, že robí pre klienta všetko, o čom si myslí, že je pre neho správne. „Nemajú šancu na úspech. Nestretol som sa s rozhodnutím ESĽP, ktoré by sa dotýkalo ústavy nejakého štátu Európy. Preto si myslím, že tadiaľ cesta nemôže viesť.“

Eduard Bárány, poradca premiéra Roberta Fica a právnik, ktorého predseda vlády považuje za veľkú právnu autoritu, má však opačný názor. Vraví, že šance Lexu uspieť v Štrasburgu sú dokonca veľké. „V roku 2008 už v jeho veci štrasburský súd rozhodol. Vyjadroval sa aj k zrušiteľnosti alebo nezrušiteľnosti amnestií.“

Bárány, ktorý bol podpredsedom Ústavného súdu, dlhodobo zastáva názor, že amnestie sú nezrušiteľné a nepodporovali ani spôsob ich zrušenia, s ktorým prišla Ficova koalícia. Myslí si, že sa Lexa môže na ESĽP brániť ešte pred tým, než vyčerpá všetky dostupné právne prostriedky. „Podanie by sa mohlo týkať otázky, či vôbec môže byť trestne stíhaný.“ Takúto kompetenciu podľa právnika ESĽP v špecifickej situácii, ako je táto, má.

Teraz najčítanejšie