Denník N

Lexa chce ísť na európsky súd, veľké šance zrejme nemá

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Advokát bývalého šéfa SIS hovorí o podaní na Európsky súd pre ľudské práva. Právnici, ktorých oslovil Denník N, vravia, že má veľmi malé šance uspieť. Opak si myslí poradca premiéra Fica.

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa sa chce po zrušení Mečiarových amnestií obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) a namietať na ňom nezákonnosť svojho trestného stíhania.

Lexa sa stal po hlasovaní parlamentu pred dvoma mesiacmi automaticky jedným z trinástich obžalovaných v prípade únosu Michala Kováča mladšieho a súd v treťom bratislavskom obvode začne v najbližších dňoch rozhodovať, čo urobí s obžalobou a so spisom, ktorý má v trezore.

„Podanie na ESĽP vrátane dôvodov budeme prezentovať v oficiálnom stanovisku – prípadne na tlačovej konferencii po jeho podaní,“ odpísal Lexov advokát Marek Para na otázku, kedy a na čo konkrétne sa chcú v Štrasburgu sťažovať. Potvrdil však, že ho podať chcú.

Lexa vraj už neutečie

Para nechcel zatiaľ hodnotiť rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý zrušenie amnestií potvrdil. Urobí to, až keď sa oboznámi s jeho celým obsahom.

„Už v súčasnom období vnímam, že na úvahy sudcov ÚS mali vplyv aj externé okolnosti, a to názory politikov a verejných osôb, čo zväčša nepomôže úplnosti a správnosti právnych úvah, o to menej pri riešení takej zložitej témy, ako bolo rušenie amnestií.“

Právny zástupca Lexu na otázku, či jeho klient zostane na Slovensku a či sa nebude vyhýbať spravodlivosti, odvetil, že „tak ako doposiaľ sa nebudeme konaniu vyhýbať, ani inak mariť procesné úkony, pričom sme pripravení reagovať na každú výzvu štátnych orgánov a veľmi aktívne pristupovať k právu na obhajobu“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie