Mladá osobnosť vedy Tomáš Bertók: Ľuďom chýba súdnosť a kritické myslenie

Vedec Tomáš Bertók zo SAV rozpráva, ako bude vyzerať medicínska diagnostika v budúcnosti, prečo je popularizácia vedy dôležitá a prečo sme z vyše 7-tisíc projektov Európskej rady pre výskum dostali na Slovenku iba jeden grant.

Tomáš Bertók pracuje na Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Biotechnológa TOMÁŠA BERTÓKA trápi, ako ľudia na Slovensku vnímajú vedu a vedcov. „Ľudia si myslia, že si tu zlievame nejaké látky a pozeráme sa, ako sa to zafarbí, a tak sa pýtajú, načo je to dobré a čo z toho majú. Hovoria, že peniaze daňových poplatníkov idú von oknom a že za svoje peniaze chcú niečo iné. Pritom v tomto štáte sa tak mrhá peniazmi – respektíve sa ‚strácajú‘ –, ale akurát základný výskum ľuďom prekáža,“ vraví v rozhovore pre Denník N vedec.

Pri preberaní ocenenia Vedec roka v kategórii Mladá osobnosť vedy ste povedali: „Žijeme v časoch, keď máme pocit, že po pol hodine googlenia sme expertmi na všetko.“ Trápi vás, ako ľudia pracujú s informáciami?

Dosť ma to trápi. Ľuďom je asi príliš dobre, tak začínajú vymýšľať. Šíria sa bludy o vakcínach, že Zem je plochá a iné nezmysly. Ľuďom chýba súdnosť a kritické myslenie. Z pohodlnosti preberáme názory iných a kriticky nevyhodnocujeme to, čo sa nám podsúva. To môže mať za následok hrozné veci. Bol som svedkom toho, ako si človek našiel dvojcentimetrovú hrčku na tele. Povedali by ste, že pôjde za lekárom, aby sa poradil o liečbe. Ale on si namiesto toho sadol za počítač a googlil. Ľudia mu odpisovali: natieraj si to tým alebo iným, rob hento. Prečo nešiel za doktorom? Ľudia neveria odborníkom a asi sú takí zhnusení z reality, že si vytvoria vlastnú bublinu, v ktorej žijú. Na druhej strane, tých ľudí netreba obviňovať. Vnímam to ako zlyhanie expertov, pretože nerobia dobrú osvetu svoje práce.

Čo by ste poradili človeku, ktorý sa stráca v mori protichodných informácií, napríklad o očkovaní?

Predovšetkým, ak má človek zdravotné problémy, nech ich rieši s lekárom. Pokiaľ hovoríme o iných oblastiach, ľudia by sa mali naučiť selektovať zdroje. Existujú aj také populárne médiá, ktoré o vedeckých témach píšu zrozumiteľným spôsobom a odvolávajú sa pritom na zdroje, z ktorých čerpajú, napríklad Science, Nature alebo iné. Pri Modrom koníkovi si treba uvedomiť, že tam prispievajú mamičky a oteckovia, ktorí v danej oblasti nie sú odborníci. Veľa sa hovorí o vakcínach, že je v nich ortuť. Lenže ortuť v zlúčeninách, ktoré sú prítomné vo vakcínach, nie je toxická, a teda nemôže škodiť. Čo je toxické, sú napríklad výpary čistej ortuti alebo niektoré iné zlúčeniny.

Niektorí ľudia napríklad hovoria, že vakcíny spôsobujú autizmus. Odvolávajú sa na článok Andrewa Wakefielda z Lancetu z roku 1998. Článok dokonca stiahli, lebo mal veľa nedostatkov. Ale ľudia sa naň stále odvolávajú a už neveria odborníkom, ktorí ho miliónkrát vyvrátili. Zase sa konšpiruje, ľudia vravia, že takých vedcov zaplatili a čo ja viem čo. Alebo si vezmite bárium. Keď ide pacient na vyšetrenie, musí vypiť kontrastnú látku, v ktorej bývajú zlúčeniny bária. Ide o látku, ktorá nie je zdravá, lenže treba mať na pamäti, že tá zlúčenina vyjde z tela absolútne nezmenená a nič z nej sa v tele nezadrží.

TOMÁŠ BERTÓK (1986)

je biotechnológ. Pracuje na Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied. Zaoberá sa uplatňovaním nanotechnológií v medicínskej diagnostike nádorových a iných ochorení a analýzou komplexných sacharidov. Od rakúskeho ministerstva vedy, výskumu a ekonomiky dostal cenu Danubius Young Scientist Award 2016 a časopis Forbes ho v rebríčku 30 pod 30 označil za najväčší talent v oblasti vedy a výskumu. Onedlho mu s kolegami vyjde kniha Nanobiotechnológie alebo Od lepiacej pásky k medicínskym aplikáciám. V máji mu udelili ocenenie Mladá osobnosť vedy SR 2016.

V čom spočíva váš výskum, ktorý sa týka klinickej diagnostiky a analýzy zložitých cukrov?

Už na strednej škole sa študenti učia, že základom živej hmoty sú DNA (alebo všeobecne nukleové kyseliny), tuky, cukry a bielkoviny.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |