Denník N

Trumpov liek na otepľovanie je jednoduchý – stačí ho poprieť

Podľa Trumpa sa žiadna klimatická zmena nekoná. Foto – Flickr/narsco
Podľa Trumpa sa žiadna klimatická zmena nekoná. Foto – Flickr/narsco

Nesabotujte navrhované opatrenia proti klimatickej zmene, ak sám nemáte žiadne lepšie riešenie.

O mnohých aspektoch klimatickej zmeny je možné a potrebné diskutovať. Je oprávnené baviť sa o tom, či za ňu môže iba človek, alebo ide aspoň sčasti o prirodzený proces (aj keď z hľadiska výsledku je to podružné). Alebo o tom, do akej miery je efektívnejšie i reálnejšie sa zmenám prispôsobiť namiesto toho, aby sme sa ich za každú cenu len snažili zastaviť.

Samotná zmena klímy je však dnes faktom a aby ste na to prišli, nemusíte čítať odborné štúdie, stačí tu iba žiť. Popierať klimatickú zmenu, ako to počas kampane robil Donald Trump, je dnes podobné, ako popierať, že je Zem guľatá.

Ľudia však často odmietajú brať na vedomie i zjavné veci, ak je to pre nich nepohodlné a núti ich to niečo meniť, prispôsobiť sa novej situácii. Trump vie, že môže popierať očividné a ak sa spoľahne na túto našu vlastnosť, nielen že mu to prejde, ešte mu to prinesie hlasy.

To isté sa stane, ak Trump z nového federálneho rozpočtu vymaže prakticky všetky výdavky určené na boj proti klimatickej zmene. Môže to prezentovať ako snahu zastaviť nezmyselné utrácanie a peniaze radšej minúť na to, čo vraj ľudia skutočne potrebujú a nevymysleli si to len čudáci z washingtonských kaviarní – napríklad na mexický plot a na dotovanie domáceho priemyslu.

Problém však je, že na realite sa tým vôbec nič nezmení. Môžete mať pochybnosti o účinnosti parížskej klimatickej dohody alebo o tom, či skutočne prináša najlepšie postupy, ako čeliť dôsledkom klimatickej zmeny. Nemá však zmysel pochybovať o tom, že tieto dôsledky tu už máme a že to bude ešte horšie.

Z toho logicky vyplýva, že potrebujeme opatrenia, ktoré nám pomôžu sa na tieto zmeny pripraviť. Prípadne ich dokážu spomaliť do tej miery, aby sme vôbec mali čas sa na dôsledky zmien pripraviť. Trump však opäť neponúka žiadne lepšie alternatívne riešenia namiesto tých, ktoré sabotuje.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie