Denník N

Newsfilter: Kým Bugár oslavuje, Kiska a SaS varujú, aby Lexa nezostal bez koncovky

Bugár je spokojný, ale Danko sa zas zamotal, v Nitre nechcú cudzích robotníkov a od tisícov lekárov vymáhajú veľa peňazí za hlúpu administratívnu chybu + krátke správy, zaujímavé články, citáty dňa a nový Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Bugár je spokojný, Kiska opatrný, Lexa analyzuje a Danko sa zamotal

Zrušenie Mečiarových amnestií je veľká vec. Deň po tejto udalosti priniesol niekoľko zaujímavých reakcií. Podľa očakávania, časť z nich sa týkala naťahovačiek, čo je čia zásluha.

Medzi najsilnejšími posolstvami bolo aj to od Bélu Bugára. V článku pre Denník N si právom pripísal zásluhy, ktoré Most-Híd na zrušení má. Pripomenul, že je jediný politik, ktorý sa zúčastnil na všetkých pokusoch o prelomenie amnestií a vždy hlasoval za, že jeho poslanec Peter Kresák pripravil prvý aj posledný návrh na zrušenie a že jeho ministerka Lucia Žitňanská vypracovala návrh podania na Ústavný súd.

Bugár tiež dal jasne najavo, že bez účasti Mosta-Hídu vo vláde by sa zrušenie nepodarilo. V tom má pravdu. Neodpustil si však ani kopanec do opozície, keď jej pripomenul, že by nemala a priori odmietať všetko, čo prichádza z vládnej koalície. Neinformovaný čitateľ by z toho mohol nadobudnúť pocit, že opozícia je v tomto prípade úplne bez zásluh, čo nie je pravda.

Stanovisko SaS sa zameralo na tento motív vo vyjadreniach predstaviteľov koalície. Liberálov pohoršilo, že vládni politici podľa nich neocenili podiel opozície na prelomení amnestií. Pripomenuli, že to boli Smer a SNS, kto roky odmietal dosiahnutie spravodlivosti: „Amnestie sú zrušené nie vďaka Ficovi, ale napriek nemu.“ Trojica Richard Sulík, Ľubomír Galko a Jana Kiššová má pocit, že koalícia zneužila amnestie na „primitívne útoky“ proti opozícii.

„Privítame, ak aspoň toľko energie, koľko teraz venujú na útoky proti opozícii, nasmerujú na orgány činné v trestnom konaní, aby sa zo zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny nestala ďalšia trápna Gorila,“ ukončili svoje stanovisko.

Hoci diplomatickejšie, ale to isté de facto povedal prezident Andrej Kiska. Najskôr si pre zmenu on jemne potancoval po Robertovi Ficovi, keď pripomenul, že ľudia sa dokázali spojiť a politikov, ktorí tvrdili, že amnestie sa zrušiť nedajú, prinútili ukázať, že sa to predsa len dá. Potom pridal varovanie: „Nesmieme dovoliť, aby tak ako pri iných kauzách sa nás o rok, o dva alebo o päť spýtali, ako je možné, že zase nikto nie je odsúdený.“

O prejave Andreja Danka sa píše ťažko, ten si treba prečítať.

Ako pre Plus 1 deň situáciu zhodnotil analytik Ivan Lexa, ktorý už cez svojho právnika avizoval, že sa obráti na súd v Štrasburgu:

„Po tom, ako Smer vystrašený kauzou Bašternák a protikorupčnými pochodmi predhodil verejnosti ústavnú zmenu, ktorou poprel všetko, čo doteraz na poli práva vyznával, ma vôbec neprekvapuje, že aj Ústavný súd podľahol tlakom politikov a davovej psychóze.“

Hotovo bude až vtedy, keď psychóze podľahne aj Lexa osobne.

2. V Nitre sa boja cudzích robotníkov, spustili proti nim petíciu

V Nitre sa stavia továreň automobilky Jaguar. Nitra je len kúsok od Trnavy a tamojšieho Peugeotu. Situácia v ňom je taká, že platí stovky cudzincov – najmä Srbov – pretože firma na Slovensku nenašla dosť ľudí. Aj keď z Jaguaru pravidelne prichádzajú správy, že už eviduje desaťtisíce záujemcov o prácu zo Slovenska, veľmi pravdepodobne po nábehu výroby nakoniec zamestná aj ľudí zo zahraničia. Mnohí v Nitre bývajú už dnes aj bez Jaguaru.

Časti miestnych sa to nepáči a petíciou žiadajú vedenie mesta, aby nedovolilo ubytovať cudzincov v jeho budovách a ani v budovách, ktoré predá súkromníkom.

Primátor Jozef Dvonč je realista a dal jasne najavo, že petícia nič nezmôže:

„Mám obavu, že my nezamedzíme tomu, aby napríklad v priestore Priemyselného parku Sever vznikla megaubytovňa, v ktorej bude bývať 1 000 ľudí. Bude to podnikateľský zámer a tomu nezabránime. Tí ľudia, ktorí sem prídu pracovať na týždňovky, aj tak niekde musia bývať. Ale určite to pozorne sledujeme a hľadáme všetky varianty, ako situáciu riešiť,“ povedal Dvonč.

Zopár čísiel: V roku 2014 u nás legálne pracovalo 20-tisíc cudzincov, koncom minulého roka 35-tisíc a podľa aprílových údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny to už bolo 40 200 ľudí, 7200 z nich sú Srbi. Podrobný článok ešte vo februári napísal Dušan Mikušovič.

Stávkové kancelárie môžu začať vypisovať stávky, že kedy kotlebovci zabudnú na to, že Srbi sú Slovania a urobia z nich svoj nový terč.

3. Tisíce lekárov doplatili na komplikovaný zákon a chybu komory

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vybavoval pre niekoľko tisíc lekárov výnimku, aby nemuseli platiť dlhy, ktoré od nich od roku 2015 vymáha Sociálna poisťovňa. Neuspel, jeho kolega z vlády Ján Richter o generálnom pardóne pre lekárov nechce ani počuť.

Ani zďaleka nejde  o symbolické sumy. Od jediného manželského páru napríklad poisťovňa žiada 14-tisíc eur. Ide pritom o ľudí, ktorí nekradli ani nepodvádzali, iba doplatili na hlúpu administratívnu chybu.

Richter lekárom odmieta udeliť generálny pardon, lebo by to podľa neho bolo nespravodlivé k iným dlžníkom Sociálnej poisťovne. Mal by absolútnu pravdu, keby lekári nefungovali v úplne inom režime a keby očividne nešlo o ich chybu či zlý úmysel.

Komplikovaný problém podrobne vysvetľuje v spravodajskom článku Marianna Onuferová. Tu len stručne –  ak chcel lekár kedysi vykonávať súkromnú prax, musel získať licenciu. Tú mu „predala“ lekárska komora. Potom sa podmienky zmenili a lekári si začali zakladať eseročky. Normálne ďalej platili dane aj odvody, ale štát ich stále považoval za samostatne činné zárobkové osoby.

Pri prechode do eseročky (druhá skupina sú dôchodcovia) si totiž podľa štátu síce zrušili povolenie na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia, ale nie licenciu. Keď si Sociálna poisťovňa od Lekárskej komory zoznam takýchto ľudí v roku 2015 vypýtala, ona jej ho vydala. Pritom keby fungovala profesionálne, mala všetkých svojich členov dávno informovať, čo pri zmene podnikania, respektíve odchodu do dôchodku majú urobiť, aby sa v budúcnosti vyhli ťažkostiam.

Nič také však vtedy neurobila, teraz aspoň ponúka pomoc v súdnych sporoch.

Jednou vetou:

4. Prezident Andrej Kiska ani druhýkrát nepodpísal novelu, ktorá umožní pripravovať diaľnice aj na cudzom, jeho prvé veto však poslanci prelomili, a tak zákon začne platiť.

5. Časť káblových operátorov podporila Václava Miku v jeho kandidatúre na šéfa RTVS, považujú ho za najlepšieho z uchádzačov.

6. Pokuty za podávanie tatárskeho bifteku reštauráciám oddnes nehrozia, začala platiť novela vyhlášky, ktorá jeho predaj povoľuje, ale iba v reštauráciách, zákaz stále platí pre stánky s rýchlym občerstvením či závodné stravovacie prevádzky.

7. Slovenská armáda predĺžila možnosť prihlásiť sa do dobrovoľnej vojenskej prípravy o ďalšie dva týždne, do 23. júna, výcvik, ktorý je naplánovaný od augusta do októbra, bude prebiehať za nových podmienok.

8. Štátne železnice budú oddnes informovať o mimoriadnych udalostiach týkajúcich sa vlakov na Twitteri, Facebooku aj na vlastnom webe.

9. Obchody na Slovensku budú oddnes zatvorené počas sviatkov a dní pracovného pokoja, do platnosti totiž vstúpila novela Zákonníka práce.

10. Vedenie Hornonitrianskych baní Prievidza má pocit, že voči firme vedú politici diskreditačnú kampaň, hoci od štátu dostávajú na jedného baníka vyššiu podporu ako je jeho mzda.

Zaujímavé články:

Eugen Korda píše zakladateľovi štátu. (tyzden.sk)

Michal Havran o svojom otcovi a klamstvách. (sme.sk)

Radoslav Procházka o cválaní ku klitorisu. (hnonline.sk)

Tomáš Gális o zmarenom referende. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Verejnosť sa musí pripraviť na to, že bude vylúčená z konania, pretože to je utajená vec a ide o SIS.

David Lindtner, predseda Okresného súdu Bratislava III o kauze únos

Nový Shooty:

 

 

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie