Nárast o dva stupne? Také teplo človek ešte nezažil, hovorí klimatológ

Trumpovo rozhodnutie zásadne neovplyvní iné krajiny, s emisiami bojujú už mnohí americkí súkromníci a nadnárodné firmy. Z tohto hľadiska prišlo jeho rozhodnutie neskoro, hovorí Jozef Pecho. 

Ilustračné foto – TASR/AP

Amerika oznámila, že vystúpi z klimatickej dohody. Čo to znamená?

Vyslalo to veľmi zlý signál pre politikov z celého sveta. Z pohľadu klimatológie je to nekompetentné rozhodnutie. Všetci sú trochu šokovaní, ale ono sa to dalo čakať vzhľadom na Trumpovu kampaň. Otepľovanie považuje za výmysel a nie je veľmi ochotný počúvať klimatológov. Ale treba si uvedomiť aj to, že veľa bude závisieť od toho, čo presne v najbližších mesiacoch podnikne americká vláda. Ako napríklad bude riešiť uhlíkovú daň (daň za vysokú produkciu emisií), o ktorej sa v USA, a to aj na pôde kongresu, intenzívne diskutuje. Možno sa inšpirovali susednou Kanadou, kde to funguje v Britskej Kolumbii už od roku 2008.

Viaceré americké štáty aj súkromné firmy hovoria, že napriek tomu budú pokračovať s podporou znižovania emisií. Je teda možné, že emisie v USA aj napriek Trumpovmu rozhodnutiu klesnú?

Toto je veľmi dobrý postreh, pretože súčasťou vyjednávaní na predchádzajúcich konferenciách (Paríž, Kodaň) boli aj strategické, hlavne energetické firmy, ktoré síce často presadzujú svoje záujmy, no súčasne rokujú aj o reálnych technologických možnostiach, ako emisie znižovať. Na jednej strane politici môžu vyhlasovať, že do roku 2030 klesneme s emisiami CO2 o 40 percent, čo je plán EÚ, ale konkrétna delegácia musí byť napojená aj na súkromný sektor, ktorý uskutoční reálne kroky, pretože práve priemysel, poľnohospodárstvo a služby sú najväčším zdrojom emisií. V tomto by som videl nádej. Mnohé veľké firmy, dokonca aj energetické, ako je Shell, British Petroleum alebo General Motors v USA, už s politikou znižovania emisií a zvyšovania efektívnosti v určitom rozsahu začali pred pár rokmi a to sa asi nezmení. Z tohto pohľadu si myslím, že Trumpovo rozhodnutie prišlo neskoro. Môže si hovoriť, čo chce, ale to, čo sa už deje v súkromnej sfére, sa dá nazývať rozbehnutým vlakom, ktorý zmeškal. Aj to svedčí o jeho slabej informovanosti.

Na druhej strane sú obavy, či po Amerike neodstúpia od Parížskej dohody aj iné krajiny, spomína sa India. Očakávate to?

Spojené štáty doteraz neboli veľkou inšpiráciou v globálnej klimatickej politike. Štáty, ktoré už znižujú emisie, trend zachovajú a možno budú ešte prísnejšie a iniciatívnejšie. Napríklad dokonca aj India, ktorá produkuje čoraz viac emisií a je najprogresívnejšia z pohľadu ich rastu v najbližších rokoch, počíta s obmedzovaním fosílnych palív.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Donald Trump

Parížska klimatická dohoda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |