Zastaví Amerika Parížsku dohodu? Skôr nie, možno sa k nej časom vráti

Aj napriek Trumpovmu rozhodnutiu budú v Amerike klesať emisie, hoci nie tak rýchlo.

Demonštranti pred Bielym domom. Foto – TASR/AP

Najhorší scenár by vyzeral takto: Je rok 2100 a vnukovia súčasných tridsiatnikov žijú na planéte, ktorá je o tri stupne teplejšia ako tá v súčasnosti.

Ak by sa s vypúšťaním emisií vôbec nič nerobilo, teplota Zeme by koncom storočia podľa organizácie Climate Interactive bola o 4,5 stupňa Celzia viac ako pred priemyselnou revolúciou. Ďaleko nad dvoma stupňami, ktoré sa za nebezpečnú hranicu považujú teraz.

Už 30 rokov sa vlády snažia tomuto scenáru predísť a dohodnúť spoločný boj proti otepľovaniu. Dohodnúť sa na globálnom postupe sa podarilo až v Paríži v roku 2015, nepripojili iba dva štáty: Sýria a Nikaragua.

Aj vďaka tomu, že na rozdiel od minulosti nenútili krajiny k tvrdým cieľom, ale nechali im, aby samy ponúkli dobrovoľné záväzky, ktorých dodržanie nie je právne zaväzné.

Aj z toho dôvodu bola Parížska dohoda, akokoľvek historická, kritizovaná mnohými environmentalistami. „Je to skutočne fraška. Škoda slov, sú to iba sľuby, žiadne činy,“ povedal pre Guardian bývalý vedec NASA James Hansen, označovaný za otca uvedomenia si klimatických zmien.

Len Paríž nestačí

V jednom má pravdu aj Donald Trump. Parížska dohoda zníži teplotu Zeme iba o 0,2 stupňa Celzia. Podľa PolitiFact však zabudol dodať, že je to v porovnaní s tým, že by sa len predĺžili kroky dohodnuté na samite v Kodani v roku 2009.

Parížska dohoda je však len začiatok. V roku 2020 si majú krajiny určiť nové, ambicióznejšie ciele. To sa má opakovať každých päť rokov. Budúce záväzky majú byť také, aby teplota na konci storočia bola len medzi 1,5 až 1,8 stupňa viac ako pred priemyselnou revolúciou. Ak by nič viac nepridali, len splnili Paríž, teplota by dosiahla 3,5 stupňa Celzia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Donald Trump

Parížska klimatická dohoda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |