Real Madrid porazil Juventus a ako prvý klub obhájil víťazstvo v Lige majstrov

Cristiano Ronaldo oslavuje po zápase. Foto – TASR/AP

Prvýkrát v novodobej histórii Ligy majstrov sa jednému z tímov podarilo obhájiť víťazstvo. Hrdinom zápasu bol Cristiano Ronaldo.

Vo finále vo waleskom Cardiffe sa stretli majstri Španielska a Talianska. Juventus si víťazstvom mohol zabezpečiť „treble“, keďže okrem Serie A zvíťazil aj v Talianskom pohári.

V základnej jedenástke Realu nebol krídelník Gareth Bale, ktorý mal ešte pred zápasom zdravotné problémy. Juventus nastúpil v očakávanej zostave.

Juventus Turín – Real Madrid 1:4 (27. Mandžukić – 20. a 64. Ronaldo, 61. Casemiro, 90. Marco Asensio)

Zostavy:

Juventus Turín: Buffon – Barzagli (66. Cuadrado), Bonucci, Chiellini – Dani Alves, Pjanić (71. Marchisio), Khedira, Alex Sandro – Dybala (78. Lemina) – Higuaín, Mandžukić

Real Madrid: K. Navas – Dani Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Marcelo – Kroos (89. Morata), Casemiro, Modrić – Isco (83. Asensio), Benzema (77. Bale), Ronaldo

Žlté karty: Dybala, Pjanić, Alex Sandro, Cuadrado – Ramos, Carvajal, Kroos. Červená karta: 84. Cuadrado (Juventus). Rozhodovali: Brych – Borsch, Lupp. 75.000 divákov

Zápas začal lepšie Juventus, ktorý po prvých desiatich minútach viedol na strely 3:0. Skóre však otvoril Real. V 20. minúte po rýchlom útoku a prihrávke Daniho Carvajala svoju prvú strelu v zápase premenil Cristiano Ronaldo.

Zápas mal vysoké tempo, ktoré pokračovalo aj po prvom góle. V 27. minúte Keylora Navasa prekvapil Mario Mandžukić. Chorvát krásnym gólom vyrovnal na 1:1.

Po vyrovnaní tempo mierne kleslo a 1. polčas sa skončil remízou 1:1.

Úvod druhého polčasu mal aj vzhľadom na nerozhodný stav pomalšie tempo. Aj naďalej sa však hral útočný futbal.

V 61. minúte sa napokon Real Madrid znovu dostal do vedenia. Spoza šestnástky skóroval netradičný strelec Casemiro. Jeho strela sa odrazila od hráča Juventusu Alexa Sandra a pred Buffonom ešte poskočila.

O tri minúty Cristiano Ronaldo zvýšil už na 3:1 pre Real Madrid. Ronaldo využil prácu Luku Modrića, ktorý pred šestnástkou získal loptu, vymenil si loptu s Danim Carvajalom a nacentroval pred bránu Juventusu, kde bol Ronaldo. Portugalský útočník dal svoj 105. gól v Lige majstrov.

Španielsky klub po dvoch góloch kontroloval hru a dostal sa do viacerých šancí, Juventusu sa nedarilo vrátiť do hry ani po tom, čo na ihrisko prišli Cuadrado a Marchisio.

Veľkú šancu mal v 80. minúte Gareth Bale, ktorý na ihrisku vymenil Karima Benzemu. Prihrávku Cristiana Ronalda však nevyužil.

Juventus sa snažil vrátiť do zápasu, no v 83. minúte rozhodca po druhej žltej karte vylúčil Juana Cuadrada, ktorý prišiel na ihrisko iba v 66. minúte. Kolumbijčan mimo ihriska fauloval Sergia Ramosa.

V 90. minúte ešte skóroval striedajúci Marco Asensio a stanovil konečné skóre na 4:1 pre Real Madrid. Taliansky majster tak vo finále dostal viac gólov ako v celom ročníku Ligy majstrov (3).

Juventus sa do finále dostal bez prehry, v poslednom zápase sezóny sa mu však nepodarilo zvíťaziť a prehral už svoje siedme európske finále v histórii. S Realom sa vo finále Ligy majstrov stretol v roku 1998. Španielsky klub vtedy vyhral 1:0 vďaka gólu Predraga Mijatovića.

Real víťazstvom získal rekordný 12. titul európskeho klubového šampióna a ako prvý klub v novodobej histórii obhájil víťazstvo v Lige majstrov. Naposledy sa to v rokoch 1989-90 podarilo AC Miláno, vtedy sa ešte súťaž volala Európsky pohár majstrov.

Juventus vo finále prehral aj pred dvoma rokmi, keď ho porazila Barcelona. Aj vtedy mal šancu na „treble“, pretože triumfoval v domácej Serii A aj v Talianskom pohári.